Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Petice odmítá volební zákon

  17:04aktualizováno  17:04
- Občanská iniciativa sepsala petici, ve které její zástupci žádají po Senátu, aby vrátil Poslanecké sněmovně minulý měsíc schválenou novelu volebního zákona. Autoři petice uspořádali dvoudenní podpisovou akci na Václavském náměstí v Praze.

Autoři petice se domnívají, že zákon v navrhovaném znění neúměrně zvýhodňuje politické strany s vyšším počtem potenciálních voličů a tím minimalizuje případnou účast menších politických subjektů na zákonodárném procesu.

Upravená d´Hondtova metoda je podle textu metodou ryze účelovou, zvýhodňující nejsilnější politické subjekty. Rovněž navrhovaná úhrada volebních nákladů preferuje větší politické strany.

"Volební zákon je zákonem, který upravuje základní právo každého občana podílet se na správě své země," píše se v petici určené senátorům.

Petiční výbor zdůrazňuje, že i další změny volebního zákona, zejména zkrácení termínu voleb na jeden den či zrušení zákazu volební agitace osmačtyřicet hodin před volbami, nahrává silnějším stranám.

Autoři též nesouhlasí s tím, aby byly u voleb znevýhodňovány koalice, které by musely pro vstup do sněmovny získat vyšší počet hlasů než strany, jež jdou do voleb samy.

"Zákon by byl akceptovatelný snad jen v případě, že by naše politická scéna byla na vysoké etické úrovni. Všichni víme a denně jsme toho svědky, že tomu tak není," konstatují autoři.

Poslanecká sněmovna schválila na konci května nový volební zákon, který jde na ruku nejsilnějším politickým stranám. Strana, která dostane 30 procent hlasů, by podle něj mohla mít přes polovinu poslanců.

Zákon navrhly ODS a sociální demokracie a podle očekávání ho hlasy svých poslanců ve sněmovně prosadily. Naplnily tím klíčový bod opoziční smlouvy, kterou uzavřely po předloňských volbách.

 

Text petice

Vážené senátorky, vážení senátoři

My, občané České republiky vás vyzýváme k neschválení novely volebního zákona, který minulý měsíc podpořila Poslanecká sněmovna. Věříme, že svým hlasováním potvrdíte významnou roli Senátu - roli pojistky proti přijímání kontroverzních zákonů.

Volební zákon je zákonem, který upravuje základní právo každého občana podílet se na správě své země. V podobě, v jaké je nyní předkládán a v situaci, v níž jej máte schvalovat, je přímo modelovým příkladem, kdy by ona pojistka měla zafungovat. Takto navrhovaný volební zákon by byl akceptovatelný snad jen v případě, že by naše politická scéna byla na vysoké etické úrovni. Všichni víme a denně jsme toho svědky, že tomu tak není.

My, níže podepsaní vás proto vyzýváme, abyste hlasovali proti přijetí novely volebního zákona a tím neprohlubovali současnou politickou a společenskou krizi. Novela zákona je účelově postavena na preferencích nejsilnějších politických stran a neúměrně znevýhodňuje strany menší i tím, že dochází ke změně pravidel pro příspěvek na úhradu volebních nákladů ze státního rozpočtu.

Věříme, že svým rozhodnutím přispějete k vytváření vyváženější politické scény, do níž se my - vaši spoluobčané - budeme chtít více zapojit.

Přílohami této petice jsou petiční podpisové archy s názvem : Petice proti přijetí novely volebního zákona.

V Praze dne: 13. června 2000

Petiční výbor ve složení :
Ing. Vladimír Pohanka, Nad rybníčky 23 / 753, Praha 4; Rodné číslo: 530713/075
MUDr. Růžička Tomáš, Koněvova 198, Praha 3; Rodné číslo: 681020/1354
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Poslanci nezvolili Ondráčka do čela komise pro GIBS, chybělo mu 9 hlasů

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček při jednání sněmovny (25. září 2014)

Poslanci nezvolili komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekci...

Nemocnice musí záchranářům doplatit přestávky na jídlo, rozhodl soud

(Ilustrační snímek)

Pětadvacet řidičů, záchranářů a zdravotních sester ze záchranné služby v Sušici a na Modravě vyhrálo soudní spor se...

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...Najdete na iDNES.cz