Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Britská vláda odmítla milionovou petici za nové referendum o brexitu

  • 262
Britská vláda odmítla petici, ve které 4,1 milionu lidí žádá nové hlasování o setrvání v EU. V červnu 52 procent účastníků referenda hlasovalo pro vystoupení z Unie. Problematikou možného nového referenda se v uplynulých dnech zabývala také Sněmovna lordů.

Text petice, pod který se podepsalo již více než čtyři miliony Britů, vyzýval k novému referendu. „My, níže podepsaní, vyzýváme vládu Jejího Veličenstva k zavedení pravidla: Pokud volby „setrvat“ i „opustit“ dosáhnu podpory nižší než 60 procent na základě voličské účasti menší než 75 procent, má se konat nové referendum,“ stálo v petici.

Britská volba

Odmítnutí nového referenda vládou oznámilo v tiskovém prohlášení britské ministerstvo zahraničí, informuje agentura Reuters. Uvádí v něm, že dle legislativy postačuje pro platnost referenda prostá většina hlasů a jakákoli účast. Důvod k opakování referenda proto nemá legislativní oporu.

„Premiér a vláda opakovaně uvedli, že takové hlasování se může konat jen jednou za generaci, je jednorázové a jeho výsledky musí být respektovány,“ stojí v prohlášení ministerstva. „Nyní se musíme připravit na proces opuštění EU. Vláda je připravena dojednat nejlepší možné podmínky pro britský lid,“ stojí dále v prohlášení.

Obě kandidátky na křeslo ministerského předsedy Theresa Mayová i Andrea Leadsomová již prohlásily, že výsledek referenda byl jasný a nesmí být zpochybňován, neshodují se však na časovém harmonogramu. Zatímco Leadsomová je pro co nejrychlejší zahájení výstupových rozhovorů s Bruselem, Mayová s nimi chce začít až příští rok.

Politická krize v Británii

Hlasy prosazující možné opakování referenda se v uplynulém týdnu ozývaly také z britské Sněmovny lordů. Prosazovali ho zejména labouristé. Oona Kingová mimo jiné prohlásila, že referendum by se mělo opakovat, protože Britové v podstatě nevěděli, pro co hlasují (více zde).

Britové si vystoupení z EU odhlasovali těsným výsledkem v referendu, které se konalo 23. června. Všelidového hlasování se zúčastnilo 72,2 procenta voličů. Pro setrvání v unii hlasovalo přes 16,1 milionu lidí, pro odchod přes 17,4 milionu. (více zde).

Krátce na to oznámil svou rezignaci premiér a předseda Konzervativní strany David Cameron (více zde). O jeho místo se nyní utkají ministryně vnitra Theresa Mayová a náměstkyně ministryně pro energetiku Andrea Leadsomová (více zde).

Výsledky referenda uvrhly britskou politiku do období krize. Z boje o post premiéra se překvapivě stáhl lídr kampaně za brexit Boris Johnson, neuspěl také překvapivý kandidát a ministr spravedlnosti Michael Gove (více zde). Z funkce odstoupil předseda strany UKIP Nigel Farage (více zde). Těžké časy zažívá i předseda labouristů Jeremy Corbyn, kterého většina jeho spolustraníků vyzvala k rezignaci kvůli mdlé kampani před referendem.

Někdejší labouristická stínová ministryně obchodu Angela Eagleová v sobotu oznámila, že Corbyna v pondělí oficiálně vyzve k souboji o předsednický post. Případný Corbynův vyzývatel musí získat podporu nejméně 20 procent labouristických poslanců. Pokud tuto podmínku Eagleová splní, bude následovat vnitrostranické hlasování, které rozhodne o novém stranickém lídrovi.

Podle agentury Reuters není jasné, co se stane v případě, že Corbyn, který nemá podporu svých zákonodárců, předsednictví obhájí. Spekuluje se, že by to mohlo vést k rozštěpení strany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video