Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Peterková - Demeterová - Cibulková

  14:55aktualizováno  14:55
První dáma českého klarinetu Ludmila Peterková - Darjaninová, Gabriela Demeterová jako houslistka číslo jedna a talentovaná klavíristka Markéta Cibulková - tři sólistky, které se poprvé jako komorní hráčky sešly v loňském roce u příležitosti nahrávání kompaktního disku. Koncert na Pražském hradě bude jednou z mála příležitostí, kdy bude možné toto trio evropských parametrů uslyšet.

Ludmila Peterková
Ludmila Peterková je nejvýznamnější českou klarinetistkou. Prosadila se záhy jako laureátka soutěží Concertino Praga a Pražského jara, za premiéru Kukalovy skladby Clarinettino s Pražským komorním orchestrem získala prestižní českou cenu Classic 94. V superlativech se psalo o jejím vystoupení se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK na zahajovacím koncertě festivalu Mitte Europa 2000.

Jako sólistka vystupovala se soubory Solistes Européens Luxembourg, Elbland Philharmonie Sachsen a se všemi významnými českými orchestry (Česká filharmonie, Pražský komorní orchestr, Pražská komorní filharmonie, Virtuosi di Praga, Státní filharmonie Brno, Komorní filharmonie Pardubice) v Belgii, Lucembursku, Španělsku, Německu, Francii a Maďarsku.

Je členkou komorního souboru In modo camerale, se kterým natočila komorní skladby francouzských autorů, díla Bohuslava Martinů a Wolfganga Amadea Mozarta. Od roku 2000 má Ludmila Peterková exklusivní smlouvu s firmou Supraphon, nahrávku komorních skladeb Chačaturjana, Bartóka, Stravinského a Milhauda doprovází též působivý videoklip s choreografií Libora Vaculíka.

Peterková spolupracuje s Josefem Sukem, Josefem Hálou, nahráli společně pro Supraphon tria Maxe Brucha a Wolfganga Amadea Mozarta. Na koncertním pódiu s ní účinkovali mezzosopranistka Magdalena Kožená, harfenistka Jana Boušková, violoncellista Jiří Bárta, klavíristka Elizabeth Leonskaja, houslista Schlomo Mintz, čínský dirigent Jin Wang a další.

Gabriela Demeterová
Mediálně atraktivní a muzikantsky přesvědčivá Gabriela Demeterová začala hrát na housle již ve třech letech, studovala v Praze na konzervatoři a na Akademii múzických umění u prof. Nory Grumlíkové. Zúčastnila se úspěšně mnoha soutěží doma i v zahraničí, kde získala řadu čelných ocenění, mimo jiné Yehudi Menuhina v Anglii a Pražského jara.

Je sólistkou a uměleckou vedoucí komorního souboru Collegium Českých filharmoniků, který se zaměřuje na interpretaci barokní hudby a málo známých děl českých autorů. S tímto sdružením nahrála dvě kompaktní desky – Italské baroko a Kouzelné housle. Jejími častými partnery v komorní hře jsou Giedre Lukšaité-Mrázková (cembalo) a Jaroslav Tůma (varhany). Demeterová hraje na nástroj z dílny italského mistra Giuseppa Roccy a také Kašpara Strnada z roku 1795.

Minulý rok dokončila dvouleté postgraduální studium na Královské hudební akademii v Dánsku, specifické interpretační zásady pravidelně konzultuje v Holandsku u Lucy van Daelové, Catherine Mackintoshové. K bachovskému roku 2000 vydala u firmy Supraphon nahrávku všech šesti Bachových sonát pro housle a cembalo ve starém ladění. Pro toto vydavatelství vytvořila už sedm kompaktních desek, mj. natočila Dvořákův houslový koncert s Liborem Peškem za dirigentským pultem.

Markéta Cibulková
Klavíristka Markéta Cibulková na sebe upozornila řadou ocenění v národních i mezinárodních soutěžích. Natočila snímky v Českém rozhlase i televizi, provedla klavírní koncerty s Jihočeskou komorní filharmonií a Státní filharmonií Košice.

V roce 1999 ji dirigent Sir Charles Mackerras svěřil klavírní part v Bartókově Hudbě pro strunné nástroje, bicí a celestu v provedení České filharmonie. V té době absolvoval mistrovskou klavírní třídu Jeana-Bernarda Pommiera při Oxford Philomusica International Piano Festival.

Markéta Cibulková se intenzivně zabývá studiem a interpretací komorní hudby- již na konzervatoři začala pravidelně spolupracovat s přední českou klarinetistkou Ludmilou Peterkovou, s níž účinkovala například na německém festivalu Mitte Europa. V minulém roce natočila na kompaktní desku pro firmu Supraphon klarinetová tria 20. století společně s Ludmilou Peterkovou a houslistkou Gabrielou Demeterovou. V současné době studuje Markéta Cibulková na Universität für Musik und Darstellende Kunst ve Štýrském Hradci pod vedením profesora Alexandra Satze.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Sport bude mít speciální úřad, připraví ho zlatý olympionik Hnilička

Milan Hnilička

Premiér Andrej Babiš hodlá zřídit funkci vládního zmocněnce pro sport. Podle Lidových novin bude tento post zastávat...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz