Věznice na Pankráci v Praze. Ilustrační foto

Věznice na Pankráci v Praze. Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Pět tisíc lidí se vyhýbá vězení. Prchli do Brazílie, vydávají se za bratra

  • 170
Policisté v civilu strhávají muže na zem a ptají se ho na jméno. "Šik Jan," odpovídá. "Jste zatčen," reagují členové zásahové jednotky. Je počátek června a právě dopadli dalšího odsouzeného, který se vyhýbal vězení. V Česku je takových jako on přes pět a půl tisíce.

Manažer Jan Šik byl odsouzen k 5,5 roku za pokus o vyvedení půl miliardy z dceřiné společnosti České konsolidační agentury. Právě manažeři a podnikatelé  patří často mezi ty, kterým se za mříže nechce. Stačí vzpomenout na odsouzené Pitra nebo Vaškůje.

Vězení se vyhýbají i běžní lupiči či zloději. Už od října například policie pátrá po třiadvacetiletém Igoru Demeterovi z Teplicka. Do vězení měl nastoupit za opakované loupeže. Za mříže nedorazil.

"V současnosti nenastoupilo k výkonu trestu 5 563 lidí odsouzených za 6 430 trestných činů. Vyšší počet trestných činů znamená, že některé soud poslal za mříže i za více věcí," řekla iDNES.cz mluvčí Vězeňské služby Markéta Prunerová.

Někteří se dokážou schovávat celá léta. Loni v lednu zadržel mladík na Domažlicku lupiče, který přepadl jeho otce pumpaře. Když ho předal policii ukázalo se, že měl už před deseti lety nastoupit do vězení. "Nejméně čtyři roky jsem byl na Slovensku, ale i tam jsem skončil ve vězení. Po propuštění jsem byl vyhoštěn zpět do České republiky," vysvětloval lupič.

O deset let si prodloužil pobyt na svobodě i muž z Novojičínska. Úspěšně se po celou dobu vydával za svého bratra, používal i jeho doklady.

Ještě déle unikal odsouzený z roku 1996. Policie ho v Ostravě zadržela až o třináct let později. "Policisté následně zjistili, že utekl za hranice a podle Interpolu žil nějakou dobu v Brazílii, v regionu State of Grande Do Sul. Uprchlík také zřejmě používal další dvě falešné identity," uvedla tehdy mluvčí policie Gabriela Holčáková.

Policie ke konci května pátrala po 10 800 pohřešovaných. Přes dva tisíce z nich byli ti, kteří nenastoupili do vězení. "Další mohou být mezi těmi, u nichž je sloučeno víc věcí najednou, například i mezinárodní zatykač," uvedla mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová na dotaz, proč jen dva tisíce, když Vězeňská služba eviduje pět a půl tisíce těch, kterým se nechce za mříže.

Na řadu těch, co nenastoupili, zatím nemusel být vydán soudní příkaz. Soudy mohou řešit, zda nejsou ve vězení z omluvitelných důvodů, například kvůli zdravotnímu stavu.

A jak to vypadá s asi nejznámějším uprchlíkem Tomášem Pitrem? Švýcarsko rozhodlo o jeho vydání, ale zatím zůstává v tamní vazbě, protože proti vydání do Česka podal stížnost. "Soud o stížnosti dosud nerozhodl, nevíme, kdy se tak stane," sdělil mluvčí švýcarského ministerstva spravedlnosti Folco Galli.

,

Video