Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pět set akrů od císaře a víra v černého mesiáše, to je Jamajka v Africe

  17:59aktualizováno  17:59
Etiopie (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Mebrat je žena středních let, která se narodila, vyrostla a žije v Etiopii. Už třicet let je ale rastafariánkou. Víru kdysi přejala od manžela, jenž opustil Jamajku a přišel do "země zaslíbené". Konkrétně do města Shashamene, kde někdejší etiopský císař daroval rastafariánům svou půdu.

Rastafariánka Mebrat s malbami vyobrazujícímí mladého Haileho Selassieho I. | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

"Není to člověk, je vyvolený Bohem. Liší se od ostatních mužů a nikdy se jako obyčejný smrtelník nechoval. Je to potomek krále Davida," říká matka čtyř dětí o posledním etiopském monarchovi, který zemřel před více než pětatřiceti lety.

A neobdivuje ho sama. Rastafariáni totiž uznávají Haileho Selassieho I. coby černého mesiáše, který v soudný den vyvede africký lid ze zkaženého západního světa (Babylonu) do země zaslíbené (Zionu), jíž je Afrika, hlavně tedy Etiopie.

Potomek krále Šalamouna a královny ze Sáby

Vše začalo už při jeho korunovaci v roce 1930, kdy se z následníka habešského trůnu ras Tafariho Makonnena stal Haile Selassie I. Psaly o tom noviny celého světa a zpráva se donesla i na Jamajku, do kolébky hnutí rastafari. Tamní potomci otroků, kteří čekali na příchod černého mesiáše, byli u vytržení.

Fotogalerie

Etiopie byla tehdy kromě Libérie jedinou nekolonizovanou africkou zemí a Haile Selassie I. byl jediný černošský vůdce, kterého přijímali i představitelé států a královští panovníci v Evropě. A hlavně, císař pocházel z rodu, který ke svým předkům řadil královnu ze Sáby a krále Šalamouna.

Skupina Jamajčanů ho začala vzývat a polichocený panovník jim v polovině minulého století věnoval pět set akrů své soukromé půdy v etiopském městě Shashamene. Netrvalo dlouho a začali se v něm usazovat první rastafariáni, kteří si tak říkali dle původního jména vladaře.

A žijí tam dodnes. Většina založila rodiny a ve městě žijí už i nové generace. Postavili si svatostánek, hospody či muzeum, které zasvětili komu jinému než Hailemu Selassiemu I.

Rastafariáni se přistěhovali i z Německa či Francie

V Shashamene dnes žije na dvě stě rastafariánských rodin. Většinou se živí různými ručními pracemi či farmařením. "Jsou tady i umělci, třeba zpěváci," přiblížila Mebrat, která šije oblečení nebo kabelky. Většina místních rastafariánů pochází z Jamajky či Etiopie, mnozí ale přišli i z Trinidadu a Tobaga, z Bermud a někteří dokonce i z Evropy.

"Už čtyři roky tady žijí dva Francouzi, pak jeden Němec a zrovna přišly dvě Rusky," líčí žena s tím, že pro členství v komunitě moc zapotřebí není. "Potřebujete dvě fotografie, jeden birr (v přepočtu asi jednu korunu), zaregistrovat se na úřadě a jste členem," usmívá se.

Občas se nový rastafarián rekrutuje i z Etiopanů. Tak třeba mladý Gibril, který původně žil v nerastafariánské komunitě v Shashamene. "Pracoval jsem s nimi a líbil se mi jejich styl života," vysvětlil mladík své rozhodnutí.

Rastafari

Je náboženské hnutí, které pochází z Jamajky. Vzniklo ve 30. letech minulého století. Vychází přitom mimo jiné z židovství či křesťanství. Rastafariáni například věří, že černošští obyvatelé Ameriky a karibských ostrovů, kteří tam byli zavlečeni jako otroci, jsou jedním ze ztracených izraelských kmenů. Důležitou postavou pro rastafariány je někdejší etiopský (habešský) císař Haile Selassie I., který je považován za inkarnaci Boha a černého mesiáše. Od jeho původního jména si rastafariáni odvodili i svůj název - císař se původně jmenoval ras Tafari Makonnen ("ras" je šlechtický titul). Důležitou součástí hnutí je také hudební styl reggae, jehož nejznámějším představitelem je Bob Marley. Rastafariání jsou známí kouřením marihuany, jejímž prostřednictvím by měli být schopni komunikovat s bohem.

Mebritin syn Kaleb dodává, že kvůli rastafariánům přijíždějí denně desítky turistů. "Jsou z celého světa a mnozí jsou sami rastafariáni," vysvětluje pětadvacetiletý muž, který žije v metropoli Addis Abebě a živí se turismem. Výletníky vozí po zemi.

I když je jeho otec Jamajčan, on sám ještě na Jamajce nebyl. Přitom má i jamajské občanství, etiopské mu naopak chybí. Současná vláda totiž rastafariánům na rozdíl od Haileho Selassieho I. příliš nakloněna není. "Asi ho ani nechci, s tím jamajským můžu lépe cestovat," říká.

I když už dnes dredy nemá, kdysi je míval. Ostříhal si je před několika lety. "Bylo to z praktických důvodů, špatně se třeba myly," vysvětluje otec dvou malých dětí a vzápětí dodává: "Víra jde ze srdce."

Měl tam být pohřben Bob Marley

Největšími událostmi v komunitě jsou pak dva svátky spojené s Hailem Selassiem - koncerty reggae hudby zní městem 2. listopadu, kdy si rastafariáni připomínají korunovaci habešského císaře, a 23. července, kdy se panovník narodil.

Shashamene má přitom zvuk mezi rastafariány na celém světě, před několika lety se dokonce spekulovalo, že by tam mělo být přesunuto a pohřbeno tělo ikony reggae Boba Marleyho, který by si to tak - alespoň dle jeho manželky - přál. Nakonec se ale nic takového nestalo. "Jamajka to nedovolí," míní Kaleb.

I když tvrdí, že vztahy s ostatními lidmi ve městě jsou skvělé, ne všichni obyvatelé Etiopie je prý uznávají. Se smíšenými pocity odcházejí i někteří turisté. Zatímco jedni si návštěvu v komunitě pochvalují, dalším vadí, že po nich rastafariáni chtěli třeba peníze za vstup do kostela nebo se jim snažili prodat marihuanu.

MAPA: Etiopie


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Putin je unavený. Už by skončil, ale musí najít nástupce, míní Galeotti

Ruský prezident Vladimir Putin u hrobu neznámého vojáka u Kremlu (23. února...

Rusové se tentokrát snaží udělat prezidentské volby trochu více sexy, ale výsledek je předem jasný. Vladimir Putin by...

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...Najdete na iDNES.cz