Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pět možných scénářů příštího politického vývoje Číny

  8:35aktualizováno  8:35
Za situace, kdy mezi vysokými funkcionáři probíhají čistky a penzionovaní provinční úředníci vyzývají k odvolání členů politbyra, je jasné, že Čína stojí na křižovatce. Budoucnost Číny už podle všeho neurčuje její mimořádně úspěšná ekonomika, která zemi během jediné generace proměnila ve světovou velmoc. Osud země teď formuje spíš tamní temná a čím dál roztříštěnější politika.

Tibeťan Džampa Ješi se zapálil na protest proti návštěvě čínského prezidenta v indickém Novém Dillí. | foto: AP

Stačí se podívat na probíhající boj o moc před změnami ve vedení, plánovanými na letošní podzim, nebo na oficiální údaje dokládající, že protesty na venkově sílí stejným tempem jako čínský HDP. Nenadálý pád Po Si-laje – a výzva z provincie Jün-nan k odvolání dvou členů politbyra, kteří k němu měli nejblíže – je jen jeden příklad bezohledných vnitřních rozbrojů, které se dnes vedou v Čung-nan-chai, uzavřeném mocenském areálu v Pekingu. Bratrovražedné hašteření je údajně tak divoké, že se objevily fámy, režimem popírané, že možná bude odložen sjezd komunistické strany, na němž má být do úřadu uveden nový prezident i ministerský předseda.

Po Si-laj

Po Si-laj

Náhlé stranické očerňování soudruha Po Si-laje poté, co byl za své vůdčí schopnosti v Čchung-čchingu veleben, přiživilo pesimismus veřejnosti nad jeho zrežírovaným pádem a obnažilo chabé ideologické jádro vedení. Chce-li si Čína zachovat své globální postavení, musí se vyvarovat tvrdého politického přistání. Aktuálně si lze představit přinejmenším pět různých scénářů vývoje.

Scénář jedna a dvě

Návrat k rovnováze: Strana ochrání svou legitimitu, udrží armádu v podřízenosti a podaří se jí potlačit lidové nepokoje. Jinými slovy, v předvídatelné budoucnosti převládne status quo. Jde o nejméně pravděpodobný scénář, vzhledem k prohlubujícím se interním neshodám ve Straně a sílící lidové nespokojenosti.

Zhroucení: Pravděpodobnost politického rozkladu, ekonomického krachu a společenského chaosu není zřejmě vyšší než pravděpodobnost návratu k rovnováze. Lpění vlády na wej-wen, čili udržování stability, vedlo až k proměně Číny v jedinou významnou zemi na světě, kde oficiální rozpočet vnitřní bezpečnosti převyšuje tamní oficiální rozpočet národní bezpečnosti. To jasně ukazuje, v jakém rozsahu mocenské orgány musí uskutečňovat vnitřní represi, aby zachovaly vládu jedné strany a udržely pod kontrolou neklidné domoviny etnických menšin, tvořící přes šedesát procent čínské pevniny. Možná že to však rovněž vysvětluje, proč jedna sebeoběť v Tunisku přispěla k roznícení Arabského jara, kdežto sebeoběti tří desítek tibetských mnichů a mnišek podobné všelidové hnutí proti čínskému státu zažehnout nedokázaly.

Hořící Tiběťan

Hořící Tiběťan

Sovětský svaz se zhroutil, protože Strana byla stat, a naopak. Čína si naproti tomu vybudovala silné institucionální schopnosti, vícevrstevnou federální strukturu, tradici obměny civilního vedení každých deset let a dobře promazaný a důmyslný bezpečnostní aparát, který drží krok s rozvojem techniky. Čínská vláda tak dokáže uskutečňovat politiku waj sung, nej ťin – napovrch uvolnění, uvnitř bdělí.

Scénář tři a čtyři

Řízená reforma: Proces postupné politické proměny začíná, v souladu s varováním odstupujícího premiéra Wen Ťia-paa, že bez „urgentních“ reforem Číně hrozí rozvrat a narušení hospodářského růstu. Dokáže Čína následovat aktuálního příkladu sousedního Myanmaru (Barmy), jenž zahájil významné, byť prozatím nejisté politické reformy?

Opoziční strana SuŤij má v 660členném barmském parlamentu 37 křesel.

Opoziční strana SuŤij má v 660členném barmském parlamentu 37 křesel.

Jako politický dědic domácích komunistických revolucionářů má třetí generace vůdců, která v Číně přebírá otěže moci, silný rodokmen, jehož se ale zároveň obává a je jím omezována. Tato takzvaná princátka jsou v pasti téže politické kultury, která vedla ke smrti milionů Číňanů a stále pokračující represi odpůrců (skutečných i domnělých). Ani v nejmenším nevypadají jako političtí reformátoři.

Velký skok vzad: Propukne nová „Kulturní revoluce“, neboť klika u moci se pokusí nemilosrdně potlačit disent uvnitř establishmentu i mimo něj. Jak nedávno varoval dalajlama, v Číně je stále u moci mnoho „vyznavačů střelby“. Ostatně čínský politický systém je takový, že přežije jen ten nejsilnější. Jedno padlé princátko, pan Po, bylo obviněno z krutosti a korupce – tedy z všudypřítomných vlastností uzavřené, avšak rozdrobené čínské oligarchie, která si cení rodinného původu a spoléhá na sítě spřátelených spojenců.

Scénář číslo pět

 Prétorský převrat: Zpoza civilní masky vládne Lidově osvobozenecká armáda (LOA), čím dál častěji udělující rozkazy vládním úředníkům, kteří jsou jí zavázáni. Zatímco civilní vedení je stále rozptýlenější (každý čínský vůdce od Mao Ce-tunga byl vždy slabší než jeho předchůdce), armáda má od roku 1990 větší autonomii a prudce rostoucí rozpočty. Strana už není nehybným monolitem, který poslouchá jediného vůdce, a se svou politickou legitimitou a schopností zajišťovat uvnitř země pořádek začala záviset na armádě.

Narůstající politická váha LOA se zřetelně projevuje ve vyostřujícím se mocenském boji uvnitř Strany. V posledních týdnech neobvykle mnoho vysokých armádních důstojníků publikovalo v oficiálních denících články, v nichž vyzvalo ke stranické kázni a jednotě a nepřímo poukázalo na úlohu armády při potlačování vnitřních rozbrojů.

Čínské baletky během představení u příležitosti 118. výročí narození Mao...

Čínské baletky během představení u příležitosti 118. výročí narození Mao Ce-tunga (25. prosince 2011)

K dalšímu dění patří sílící tendence armádních generálů vyjadřovat se mimo svou pravomoc ke strategickým záležitostem a podlamovat diplomatickou strategii. Je prostou pravdou, že ministerstvo zahraničí je nejslabší rezort čínské vlády, často válcovaný či přehlížený bezpečnostním establishmentem, který je vždy připraven zastínit i Stranu.

Obnažování drápů

Čínská vnitřní politika má vliv na vnější politiku země. Čím slabší je civilní vedení, tím silnější má Čína sklon opustit prohlášení Teng Siao-pchinga zvané tchao kuang jang chuej (skrýt ambice a zatáhnout drápy). V poslední době se Čína pyšní spíš obnažováním svých drápů než jejich zatahováním. Dosáhnout zdrženlivé a stabilní čínské zahraniční politiky může být za kteréhokoli uvěřitelného scénáře těžké.

Brahma Chellaney se zdraví v Japonsku

Brahma Chellaney se zdraví v Japonsku

Brahma Chellaney, profesor strategických studií v Centru pro výzkum politik se sídlem v Novém Dillí, je autorem knih Asian Juggernaut (Asijský moloch) a Water: Asia’s New Battleground (Voda: Nové asijské bojiště).

Copyright: Project Syndicate, 2012. Z angličtiny přeložil David Daduč- Mezitulky jsou redakční.

Autor:


ZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...Najdete na iDNES.cz