Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pět milostí prezidenta Klause

  0:01aktualizováno  0:01
Má institut milosti v moderní společnosti smysl? A proč se Havel a Klaus tolik liší v počtu udělených milostí? Milost je věcí prastarou. Ústava rakouské říše ze dne 4. března 1849 říká: "Císaři přísluší právo k udělování milosti, ke zmírňování trestu a k odpouštění jeho."

Po císaři zdědili udělování milosti i naši prezidenti.

Bez velké spekulace můžeme říci, že Václav Havel byl člověk, který sám seděl a pohyboval se v prostředí, kde o absurditu ve věci spravedlnosti nebyla nouze. Václav Klaus je zase muž, který proslul mnohonásobným odsouzením "nestandardních" postupů.

Jestli je něco nestandardní a nesystémové, je to milost. Udělování milosti má jistě nepopiratelný smysl tam, kde si na odsouzeného již došlápla "vyšší moc" sama. Třeba v podobě vážné nemoci nebo sociální nouze.

Soudce není Ježíš a musí se řídit zákonem, přičemž i nejnižší sazba se může v konkrétním případě jevit jako cosi nehumánního. Takové případy lze řešit jen udělením milosti, ať už jí říkáme jakkoli a bude ji udělovat kdokoli.

Kolem milostí žije několik mýtů: například že Havel jich udělil velmi mnoho a dával je téměř každému, i kdejakému vrahovi. Havel sám si byl citlivosti věci vědom, a proto na hradních internetových stránkách kdysi napsal: "Každá milost je kontroverzní, každá milost je pro mne spojena s velkými rozpaky."

Pokud jde o počet milostí, říci, co je moc a co je málo, z podstaty věci nelze. Havel sám argumentoval, že za Gustáva Husáka bývalo ročně udělováno kolem dvou tisíc milostí, zatímco on sám jich uděloval každý rok kolem stovky.

Také poměr mezi žádostmi a vyhověním byl takový, že z oněch čtyř tisíc bylo vyhověno přibližně stovce. Byl snad Husák milosrdnější než Havel? Je Klaus se svými pěti milostmi nemilosrdnější než Havel?

Zdůvodnění prvních Klausových milostí se velmi podobá těm, které nalezneme u těch Havlových: pachatelé nedbalostních činů jsou často sami těžce zdravotně postiženi, uplynula dlouhá doba od spáchání činu nebo by výkon trestu zasáhl i nezletilé děti.

Muž odkázaný na dýchací přístroj by jistě do věznice stejně nenastoupil, ale jak by společnost prospěla jemu i sobě, kdyby nad ním trest stále visel? Nijak. Pozorovateli se vnucuje otázka, proč zrovna tito, když takových případů je nesčetně. Jenže milost daná všem by nebyla milostí. O zbytek se lze přít věčně.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Solení D8 v Českém středohoří řeší soud, žalobu podal ústecký spolek

Ilustrační snímek.

Tuny posypové soli mohou ohrozit život v potocích a kontaminovat podzemní vody v okolí dálnice D8, která prochází...

Kvůli mohelnickému klubu se rozhořela špinavá válka o čistý fotbal

Pohled na tribunu stadionu fotbalového klubu FK Mohelnice.

Zvláštní vývoj nabrala kauza FK Mohelnice. Kvůli čínskému investorovi na klub padlo podezření z napojení na sázkařskou...

Ve čtvrtek se Českem prožene silný vítr, sněžit bude až do neděle

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset centimetrů nového sněhu....

Během čtvrtka zasáhne Českou republiku silný vítr o rychlosti 70 až 90 km/h, na horách až 125 km/h. V průběhu ranních a...

Najdete na iDNES.cz