Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pět firem bude likvidovat starou munici

  5:47aktualizováno  5:47
Šedesát tisíc tun, tolik má armáda nepotřebné munice. Třicet devět tisíc tun chce zlikvidovat do června 2007, zbytek vyčlenila pro případ, že by ji někdo koupil. Šance na odprodej je ale malá, s obrovským množstvím nevyužité munice se potýkají všechny okolní státy.

"Například takové Rumunsko má tolik munice, že by s ní mohlo zahájit válku", říká s nadsázkou ministr obrany Miroslav Kostelka. Armáda přitom spotřebovala od vzniku České republiky pouze 8 a půl tisíc tuny munice.

O českých firmách, které budou likvidovat 39 tisíc tun nepotřebné munice, je rozhodnuto. Od ledna tohoto roku ministerstvo zvažovalo nabídky oslovených firem a v průběhu tohoto týdne podepíše smlouvy s pěti z nich. VOP-026 Šternberk je jediná firma, která umí likvidovat speciální druhy munice, jako jsou rakety, řízené střely a letecké pumy. O zbytek se postarají Poličské strojírny se subdodavateli (Explosia, STV Group a Zeveta Ammunition).

Odborníci odhadují, že likvidace této munice v letech 2004 až 2007 bude stát 2,3 miliardy korun. Cena za její skladování by však byla vyšší. Skladování a ostraha jedné tuny vyjde na 4000 korun ročně, což dohromady dělá 240 miliónů korun každý rok.

V úvahu je ale nutné vzít také bezpečnostní rizika spojená se skladováním munice. Nikdy není možné úplně vyloučit možnost krádeží nebo výbuchů.

Ministerstvo obrany původně předpokládalo, že munice bude zlikvidována výhradně na území České republiky. Z nabídek pěti firem však jasně vyplývá, že na území tohoto státu chybí požadované technické zázemí, a tak likvidace některých druhů bude muset být provedena v jiných členských zemích EU.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz