Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pěstování geneticky modifikované kukuřice je bezpečné, zjistila Akademie věd

  21:37aktualizováno  21:37
Česká Akademie věd podpoří pěstování geneticky modifikované kukuřice, případně i jiných plodin. Ve 12 let trvajícím výzkumu nezjistila jejich nepříznivý vliv na životní prostředí. Se závěry vědců ale podle ní nesouhlasí ekologické organizace. Ve veřerních zprávách o tom informovala Česká televize.
EU již pěstování geneticky modifikované kukuřice dovoluje, ale jen za velmi přísných podmínek. Jiné geneticky modifikované plodiny se pěstovat nesmí. Ilustrační foto.

EU již pěstování geneticky modifikované kukuřice dovoluje, ale jen za velmi přísných podmínek. Jiné geneticky modifikované plodiny se pěstovat nesmí. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

"Rozhodně vydáme doporučení pro pěstování geneticky modifikované kukuřice a potažmo i jiných plodin, protože jsme v dlouhodobém výzkumu nezjistili žádný negativní dopad na životní prostředí," uvedl podle ČT ředitel Biologického centra Akademie věd František Sehnal.

Vědecká poradkyně organizace Greenpeace Magdalena Klimovičová uvedla, že podle nich jde o lobbistickou aktivitu části vědecké obce, která se snaží prosadit zájmy biotechnologických společností.

Ekologové se obávají zejména zdravotních dopadů geneticky modifikovaných rostlin. Někteří odborníci zase mají dojem, že by jejich pěstování způsobilo vznik vysoce odolných plevelů. Představitelé akademie věd tyto obavy odmítají s odkazem na mimořádný rozsah svého výzkumu.

"Je to dlouholeté opakování na stejném místě, čili můžeme srovnávat a vyloučit vlivy dešťů, teploty a všeho ostatního naprosto věrohodně, dám ruku do ohně," řekl Sehnal.

Česko je pěstování geneticky modifikované kukuřice druhé

Výzkum, jehož závěry již podle České televize přivítala Agrární komora, shrnuje Bílá kniha, kterou vědci veřejnosti představí příští týden na evropské konferenci o bezpečnosti potravin v Berlíně.

Předpisy Evropské unie v současnosti povolují z geneticky modifikovaných plodin pěstovat pouze kukuřici, a to za velice přísných podmínek. Takzvanou Bt kukuřici v loňském roce pěstovalo sedm zemí EU na ploše zhruba 107 tisíc hektarů. Jednoznačně největším pěstitelem zůstalo Španělsko, Česku patřila druhá příčka.

Celosvětově se geneticky modifikované plodiny podílejí na světových plochách již jednou desetinou a odborníci očekávají do budoucna další výrazný nárůst jejich podílu. Tohoto původu je například 70 procent světové produkce sóji. Největší plochy oseté geneticky modifikovanými plodinami se nacházejí v USA, Argentině a Brazílii.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Komunistům nevadí Babiš jako premiér. Budou jednat o toleranci nové vlády

Andrej Babiš a Vojtěch Filip při předvolební debatě lídrů stran v roce 2013.

Komunisté se s hnutím ANO dohodli, že budou jednat o podmínkách podpory menšinové vlády Andreje Babiše, kterého chce i...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Najdete na iDNES.cz