Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pěstitele trápí špatné počasí

  10:48aktualizováno  10:48
Olomoucký kraj - Hodně deštivé a poměrně chladné počasí pěstitelům dost komplikuje život a ideální není ani pro houbaře. Časté přeháňky znemožňují sklizeň cibule i další zeleniny. Přidělávají ovšem i hodně starostí cukrovarníkům, kteří minulý týden rozjeli kampaň. A na déšť se zlobí i ovocnáři. Bez pláštěnek do sadů v minulých dnech radši nevyšli.

"Tolik deště v době, kdy potřebujeme sklízet, nás samozřejmě netěší," říká Veronika Kristová z ovocnářské firmy Králová-sady. "Naštěstí neprší vytrvale. Česače jsme vybavili pláštěnkami a sklizeň nepřerušujeme," dodala. Kolem Králové na Olomoucku je dvousethektarový ovocný sad, jeden z největších v zemi. Letošní sklizeň zdejším i ostatním pěstitelům zkomplikovalo i opožděné dozrávání ovoce. "Letos jsme se sklizní začali asi o tři týdny  později než obvykle," uvedla Veronika Kristová.

"Jsme už z toho zoufalí. Dosud se nám podařilo sklidit jen dvacet procent ploch cibule. Do pole jsme už nevjeli čtrnáct dní. Jsou rozmáčená a cibule se nedá vytahovat ani rukama," říká Jaroslav Podhorný, společník firmy Romza v Olomouci-Nedvězí.

Pěstitelé cukrovky musí kvůli dešti upravovat se zpracovateli harmonogramy sklizně. Kampaň už začala a cukrovary potřebují neustálý přísun suroviny. "Pěstitelé a zpracovatelé se operativně domlouvají, které porosty nejsou tak rozmáčené a mohou se sklízet," uvedl ředitel Okresní agrární komory Přerov František Špalek. Sklizeň cukrovky je za nepříznivého počasí  navíc pracnější a tím pádem i dražší.

Hodně zamokřená půda by se mohla líbit houbařům, kdyby ovšem v noci nebylo tak chladno. "Hřiby a spousta dalších hub potřebují, aby v noci neklesla teplota pod deset stupňů," uvedl olomoucký mykolog Jiří Lazebníček. Houby podle něho sice už rostou, ale není jich tolik jako obvykle. Pokud se neoteplí, větší šanci na úspěch budou mít lidé, kteří sbírají různé druhy čirůvek a václavek. Tyto druhy hub totiž rostou i když  je šest až osm stupňů Celsia.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Najdete na iDNES.cz