Aplikace pesticidů v Indonésii

Aplikace pesticidů v Indonésii | foto: Profimedia.cz

Pesticidy lidstvo nenasytí, míní OSN. Firmy viní z neetického jednání

  • 64
Nejnovější zpráva OSN tvrdě kritizuje producenty pesticidu. Tvrdí, že využití chemických látek není bezpodmínečně nutné pro udržení produkce potravin. Výrobci těchto látek podle OSN používají agresivní a neetické marketingové strategie. Zkreslují také některá fakta o zhoubném působením pesticidů na lidské zdraví.

Zpráva OSN uvádí, že pesticidy mají „katastrofické dopady na životní prostředí, lidské zdraví i společnost jako celek“. Na následky přímé otravy pesticidy ročně zemře až 200 tisíc lidí. „Je na čase, abychom nastartovali globální proměnu zemědělství směrem ke zdravější a bezpečnější produkci,“ apeluje OSN (celou zprávu v angličtině najdete zde).

Světová populace podle odhadů do roku 2050 naroste ze současných sedmi na devět miliard lidí. Výrobci pesticidů často argumentují tím, že bez chemického ošetření zemědělci v budoucnu nebudou schopni nasytit všechny obyvatele planety Země. Ve svých prohlášeních však opomínají zmínit, že obchod s pesticidy jim ročně přináší také okolo 50 miliard dolarů. Toto odvětví navíc stále roste.

Pesticidy jako nenápadné nebezpečí. Vědci je viní z rakoviny dětí i autismu

Specialistka OSN na problematiku potravin Hilal Elverová tvrdí, že pesticidy nemají s vymýcením hladu nic společného. „Je to mýtus. Už nyní jsme podle Organizace pro výživu a zemědělství schopni nasytit devět miliard lidí. Produkce potravin roste, problémem je však chudoba, nerovnost a distribuce,“ vysvětlila Elverová serveru The Guardian.

Problémem je také fakt, že pesticidy jsou často využívány na takzvané komoditní plodiny jako sója či palmy využívané pro produkci palmového oleje. Tyto plodiny nemají přímý vliv na boj s hladem a podvýživou. „Korporacím nejde o boj s hladem, ale o rozšíření produkce,“ myslí si Elverová.

Podle spoluautora studie a experta na toxické látky Baskuta Tuncaka naráží ochránci životního prostředí na celou řadu problémů kvůli tomu, že přímý vliv jednotlivých pesticidů a jejich kumulativní efekt na lidské zdraví stále nebyl do detailu prozkoumán. „Naše snahy narážejí na systematické odmítání živené pesticidovým průmyslem,“ tvrdí

Boj s producenty pesticidů

Na velký vliv firem, které produkují pesticidy, upozorňuje i Elverová. Sama kvůli studii navštívila zemědělce na Filipínách, Paraguayi, Maroku i Polsku. „Pokud se chceme vypořádat s pesticidy, musíme jednat s jednotlivými firmami. Samozřejmě budou říkat, že nemluvíme pravdu, ale máme mnoho důkazů přímo od lidí,“ uvedla.

Inspekce objevuje v jídle stále víc pesticidů, nejhorší jsou čaje z Číny

Zpráva OSN připomíná, že pesticidy jsou spojovány s rozvojem rakoviny, hormonálními problémy či vývojovými vadami u dětí. Vliv mají také na propuknutí a průběh Alzheimerovy nemoci a Parkinsonovy choroby.

Autoři studie připomínají, že pouze 35 procent rozvojových zemí má legislativu omezující používání pesticidů. Najdou se však i takové státy, které některé pesticidy nepoužívají na polích, ale produkují je pro export. Evropská unie zatím poslední velké opatření provedla v roce 2013, kdy zakázala takzvané neonikotinoidní pesticidy, které se používaly jako systémové insekticidy. Zároveň však v přírodě devastují včelstva (celé znění prováděcího nařízení najdete zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue