Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

  13:36aktualizováno  13:36
Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj spěchající řidiči vytvářejí zmatek, porušují dopravní předpisy a ohrožují děti, které se kvůli tomu před školou bojí pohybovat. Sdružení zahájilo kampaň, ve které zapojené školy vyzvou rodiče a děti, aby chodili pěšky.

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do školy a pospíchají, často proto vznikají nebezpečné dopravní situace. | foto: Archiv Pražských matek

„Všimly jsme si, že čím dál víc dětí jezdí do školy autem. Jedná se zhruba o čtvrtinu pražských dětí, na některých školách je to ale až 40 % a pětina z nich přitom bydlí do jednoho kilometru od školy,“ upozornila Blanka Klimešová ze sdružení Pražské matky. 

Fotogalerie

Před školami se kvůli tomu potkává spousta aut a mohou vznikat nebezpečné situace. Děti ohrožuje zmatek, který ráno před školami panuje, ale i řidiči, kteří ve spěchu nerespektují dopravní předpisy. Až 44 % dětí podle dotazníkových šetření Pražských matek proto za nebezpečné místo ve svém okolí označilo právě prostor před školou.

„Rodiče parkují, kde se dá, klidně i na přechodu nebo na chodníku. Děti, které jdou pěšky, nejsou přes zaparkovaná nebo couvající auta vidět a ani ony samy dobře nevidí, když proti nim jede auto. Pěšky do školy může být dobrý odrazový můstek pro efektivní dopravní výchovu a postupné osamostatnění dítěte,“ uvedla Klimešová.

Školy proto v rámci kampaně Pěšky do školy vyzvou rodiče s dětmi, aby zanechali auto doma a šli společně pěšky nebo třeba přijeli na kole. Děti se tak podle sdružení naučí, jak se chovat v provozu, ale také začnou vnímat okolí, ve kterém žijí, a budou se více stýkat s vrstevníky. 

Podle speciální pedagožky Aleny Sobotové je důležité, že rodiče během chůze s dětmi mohou zjistit, jak se jejich potomek v běžném provozu chová, jak reaguje na podněty nebo jestli dokáže rozpoznat případné hrozící nebezpečí.

„Dítě v pozici pasivního přihlížejícího, kterým je, když se veze autem, zažívá před vstupem do školy stres. Rodiče jsou často za volantem agresivní, nadávají na jiné řidiče a vytvoří negativní atmosféru, kterou si jejich děti odnáší do školy. Auto může být ale také součástí šikany. Děti se hádají, kdo má lepší auto, posmívají se tomu, kdo jezdí horším autem,“ uvedla Sobotová.

Vozíte děti do školy autem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. září 2018. Anketa je uzavřena.

NE 1900
ANO 780

Škola „došla“ až do Turína

Jednou ze škol, která se do kampaně zapojila, je Církevní základní škola logopedická Don Bosco z Prahy 8. Tamní ředitelce Daniele Špinkové vadilo, že děti mají nedostatek pohybu a jen zhruba třetina z nich pravidelně sportuje.

„Děti ráno vystoupí z auta, rodiče jim vezmou tašku, donesou ji ke dveřím a někdy s ní dokonce chtějí dojít až do třídy. Tělocvik přestal být oblíbeným předmětem. Děti se na něj netěší, přestaly mít radost z pohybu. Na mimoškolních akcích zjišťujeme, že dítě chůzi používá jen v nejnutnějších případech,“ uvedla Špinková.

Škola si proto vymyslela příběh, aby děti motivovala k pohybu. Dala si za cíl pomyslně dojít do italského Turína, vzdáleného přibližně necelých tisíc kilometrů od Prahy.

Vytvořte si rozvrh hodin s fotkou vašeho školáka

„Překvapily nás reakce rodičů, kteří to vzali s humorem a zkusili celý týden chodit část cesty s dětmi pěšky. Starší děti začaly stahovat aplikace s počítáním kroků, nosily krokoměry. Třídy mezi sebou soutěžily, která nachodí víc. Nakonec jsme společně nachodili o 300 kilometrů víc, než jsme plánovali a některé děti se rozhodly, že v tom budou pokračovat,“ říká ředitelka.

Tomáš Hajzler bere doprovázení svých dcer do školy v Modřanech jako utužování pouta mezi rodičem a dětmi.

„Do školy chodí stovky dětí, přitom je tam jen pár držáků na kolo. Překvapuje mě, kolik aut denně před školou potkám. Stali jsme se osobními asistenty našich dětí. Děti už neběhají samy venku, přitom je důležité žít tam, kde bydlíme. Děti kopírují naše chování, ať už jsme na mobilu, jezdíme na kole nebo jdeme pěšky. Je důležité je k tomu povzbuzovat,“ uvedl Hajzler.

Do kampaně se zatím zapojilo šestnáct škol. Sdružení se nyní snaží oslovit ministerstvo školství, aby ji posvětili i politici a získala větší podporu. Kampaň „Walk to school“ se každoročně koná ve Velké Británii, Nizozemsku, Německu, Švýcarsku, USA, Kanadě či Austrálii. Sdružení se snaží zavést podobnou tradici i v České republice, další kampaň plánuje na květen příštího roku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Kytky v koši, tisícihlavý dav z výšky. Nejlepší fotky z oslav 17. listopadu

Tisíce lidí požadovaly demisi premiéra Andreje Babiše na demonstraci na...

V emotivní a někdy vyhrocené atmosféře si lidé v Česku připomněli události z listopadu 1989 i 1939. Státní svátek boje...

Faráře neprávem popravili kvůli kauze Babice, církev chce jeho blahořečení

Rokytnický farář Jan Bula

Kněz Jan Bula je jednou z obětí vykonstruovaných procesů v takzvaném babickém případu. V roce 1952 ho popravili kvůli...

Dodnes mě děsí vzpomínka na provaz z šibenice, vypráví politický vězeň

Zemědělec, politický vězeň, traktorista a spisovatel Miloslav Růžička

Řadový dům z opuky stojí na náměstí ve Vilémově už tři sta let. Sedmdesáticentimetrové zdi v létě chladí a v zimě drží...

Najdete na iDNES.cz