Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Děti se před školou bojí, rodiče ignorují dopravní předpisy, tvrdí sdružení

  13:36aktualizováno  13:36
Děti v Praze vozí čím dál častěji do školy jejich rodiče, zjistilo občanské sdružení Pražské matky. Podle něj spěchající řidiči vytvářejí zmatek, porušují dopravní předpisy a ohrožují děti, které se kvůli tomu před školou bojí pohybovat. Sdružení zahájilo kampaň, ve které zapojené školy vyzvou rodiče a děti, aby chodili pěšky.

Klasická situace před jednou ze základních škol v Praze. Rodiče vezou děti do školy a pospíchají, často proto vznikají nebezpečné dopravní situace. | foto: Archiv Pražských matek

„Všimly jsme si, že čím dál víc dětí jezdí do školy autem. Jedná se zhruba o čtvrtinu pražských dětí, na některých školách je to ale až 40 % a pětina z nich přitom bydlí do jednoho kilometru od školy,“ upozornila Blanka Klimešová ze sdružení Pražské matky. 

Fotogalerie

Před školami se kvůli tomu potkává spousta aut a mohou vznikat nebezpečné situace. Děti ohrožuje zmatek, který ráno před školami panuje, ale i řidiči, kteří ve spěchu nerespektují dopravní předpisy. Až 44 % dětí podle dotazníkových šetření Pražských matek proto za nebezpečné místo ve svém okolí označilo právě prostor před školou.

„Rodiče parkují, kde se dá, klidně i na přechodu nebo na chodníku. Děti, které jdou pěšky, nejsou přes zaparkovaná nebo couvající auta vidět a ani ony samy dobře nevidí, když proti nim jede auto. Pěšky do školy může být dobrý odrazový můstek pro efektivní dopravní výchovu a postupné osamostatnění dítěte,“ uvedla Klimešová.

Školy proto v rámci kampaně Pěšky do školy vyzvou rodiče s dětmi, aby zanechali auto doma a šli společně pěšky nebo třeba přijeli na kole. Děti se tak podle sdružení naučí, jak se chovat v provozu, ale také začnou vnímat okolí, ve kterém žijí, a budou se více stýkat s vrstevníky. 

Podle speciální pedagožky Aleny Sobotové je důležité, že rodiče během chůze s dětmi mohou zjistit, jak se jejich potomek v běžném provozu chová, jak reaguje na podněty nebo jestli dokáže rozpoznat případné hrozící nebezpečí.

„Dítě v pozici pasivního přihlížejícího, kterým je, když se veze autem, zažívá před vstupem do školy stres. Rodiče jsou často za volantem agresivní, nadávají na jiné řidiče a vytvoří negativní atmosféru, kterou si jejich děti odnáší do školy. Auto může být ale také součástí šikany. Děti se hádají, kdo má lepší auto, posmívají se tomu, kdo jezdí horším autem,“ uvedla Sobotová.

Vozíte děti do školy autem?

ANO 772
NE 1877

Škola „došla“ až do Turína

Jednou ze škol, která se do kampaně zapojila, je Církevní základní škola logopedická Don Bosco z Prahy 8. Tamní ředitelce Daniele Špinkové vadilo, že děti mají nedostatek pohybu a jen zhruba třetina z nich pravidelně sportuje.

„Děti ráno vystoupí z auta, rodiče jim vezmou tašku, donesou ji ke dveřím a někdy s ní dokonce chtějí dojít až do třídy. Tělocvik přestal být oblíbeným předmětem. Děti se na něj netěší, přestaly mít radost z pohybu. Na mimoškolních akcích zjišťujeme, že dítě chůzi používá jen v nejnutnějších případech,“ uvedla Špinková.

Škola si proto vymyslela příběh, aby děti motivovala k pohybu. Dala si za cíl pomyslně dojít do italského Turína, vzdáleného přibližně necelých tisíc kilometrů od Prahy.

Vytvořte si rozvrh hodin s fotkou vašeho školáka

„Překvapily nás reakce rodičů, kteří to vzali s humorem a zkusili celý týden chodit část cesty s dětmi pěšky. Starší děti začaly stahovat aplikace s počítáním kroků, nosily krokoměry. Třídy mezi sebou soutěžily, která nachodí víc. Nakonec jsme společně nachodili o 300 kilometrů víc, než jsme plánovali a některé děti se rozhodly, že v tom budou pokračovat,“ říká ředitelka.

Tomáš Hajzler bere doprovázení svých dcer do školy v Modřanech jako utužování pouta mezi rodičem a dětmi.

„Do školy chodí stovky dětí, přitom je tam jen pár držáků na kolo. Překvapuje mě, kolik aut denně před školou potkám. Stali jsme se osobními asistenty našich dětí. Děti už neběhají samy venku, přitom je důležité žít tam, kde bydlíme. Děti kopírují naše chování, ať už jsme na mobilu, jezdíme na kole nebo jdeme pěšky. Je důležité je k tomu povzbuzovat,“ uvedl Hajzler.

Do kampaně se zatím zapojilo šestnáct škol. Sdružení se nyní snaží oslovit ministerstvo školství, aby ji posvětili i politici a získala větší podporu. Kampaň „Walk to school“ se každoročně koná ve Velké Británii, Nizozemsku, Německu, Švýcarsku, USA, Kanadě či Austrálii. Sdružení se snaží zavést podobnou tradici i v České republice, další kampaň plánuje na květen příštího roku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vzdali jsme se. Vídeňská učitelka popsala problémy s muslimskými žáky

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Na školách ve vídeňské přistěhovalecké čtvrti Favoriten ničí výuku i vztahy radikalizace většinových muslimů....

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...

Jsou zdrogovaní a řítí se Českem. Polští pašeráci aut nikdy nesmí zastavit

Pražští policisté zastavili na Jižní spojce zdrogovaného Poláka v luxusním...

Přes Česko ročně projedou stovky vozidel odcizených v Rakousku a Německu. Pašeráci se řítí vysokou rychlostí do Polska,...

Karikaturista nakreslil zuřící Serenu, nařkli ho z rasismu a sexismu

„A nemůžete ji prostě nechat vyhrát?“ Karikatura tenistky Sereny Williamsové od...

Australský karikaturista Mark Knight nakreslil zuřící tenistku Serenu Williamsovou, jak zlostí rozšlapává raketu....Další z rubriky

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

Neodmítejme přijetí syrských sirotků, apelují na vládu opoziční strany

Na návštěvě u Umm Mansúr (vpravo). Na cizince se přišli podívat i příbuzní,...

K přijetí padesáti syrských sirotků z uprchlických táborů oficiálně vládu Andreje Babiše vyzvala opoziční TOP 09....

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz