Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pes z reklamy má dovést Čechy k penězům EU

  6:06aktualizováno  6:06
Figurka pejska kývajícího hlavou na okénku auta se stala symbolem kampaně ministerstva pro místní rozvoj. Televizní spot upozorňuje, že díky financím z EU se zlepšuje i stav českých silnic. Reklama má podle ministerstva podpořit zájem lidí o čerpání peněz z evropských fondů.

Figurka na zadním okně škodovky se přestane kývat ve chvíli, kdy auto vjede ze silnice plné děr na nově opravený úsek. Nová silnice byla financována právě ze strukturálních fondů Evropské unie.

Za reklamu v České televizi, v tištěných médiích i na internetových portálech zaplatilo ministerstvo pro místní rozvoj bezmála osm a půl milionu korun.

"Chceme popularizovat téma evropských fondů a přiblížit jej široké veřejnosti. Kampaň má také podpořit praxi využívání fondů EU," uvedla koordinátorka kampaně ministerstva Martina Válová.

Podle ní u veřejnosti převažuje mínění, že regionální politika EU je pro Českou republiku nevyužitá příležitost. "Chceme toto mínění zvrátit. Lidé by měli vědět, jaké projekty financovala Unie a potenciálně by měli být ochotni se přímo angažovat jako žadatel," dodala.

Statistika však ukazuje, že se finanční částka čerpaná z evropských fondů zvyšuje každý měsíc. Zatímco v lednu 2005 bylo vyčerpáno jen 141 milionů korun, letos v lednu to byla miliarda 738 milionů a v červenci už 5,3 miliardy.

Pejsek má evokovat české prostředí
Televizní spot vznikl v dílně režiséra Dana Wlodarczyka, absolventa FAMU, který letos debutoval celovečerním filmem Indián a sestřička. Inspirovala ho silnice na Prachaticku, kterou opravili právě během měsíčního natáčení jeho filmu.

"Utkvělo mi v paměti, jak jsme vždycky se štábem přejížděli z rozdrncané silnice na novou a jak se nám auta přestala klepat, skákat a drncat," vzpomíná Wlodarczyk.

Jako režisér spotu proto později hledal jednoduchý symbol, který by ilustroval kontrast mezi hladkou jízdou po nové asfaltce a nepohodlným cestováním po výmolech staré silnice.

"Ukazovat silnici je vizuálně pro kameru dost obtížné, vizuální přechod od výmolů k hladkému asfaltu je nefotogenický. Připadalo mi, že lépe bude zaměřit se na výsledek, tedy jízdní komfort," podotkl režisér.

Ve hře byla podle něj i varianta ukázat malé dítě na zadní sedačce, které díky klidné jízdě znovu usne, nebo autobus jezdící mezi vesnicemi s roztřesenými cestujícími. Nakonec zvítězil pejsek.

"Reakce kývající hlavičky je oproti dítěti okamžitá, odehraje se během vteřiny a půl."

Podle režiséra byl také kývající pejsek na zadní palubce auta typický pro české řidiče v sedmdesátých letech, což má v divácích evokovat domácí prostředí. Použitá Škoda 120 má zase ukazovat, že jsme na českém venkově.

"Silnice, na které jsme točili ten řidičský záběr, je ve středních Čechách u města Sázava a jedná se skutečně o úsek opravený díky EU," dodal Dan Wlodarczyk.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz