Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pes pro nevidomé se na své poslání připravuje celý život

  12:46aktualizováno  12:46
- I malé dítě si spojuje nevidomého člověka s černými brýlemi, bílou hůlkou a věrným společníkem - vodícím psem. Šokující je, že v celé České republice je jenom kolem dvě stě padesáti až dvě stě sedmdesáti vycvičených psů a jenom jedno středisko specializované na jejich výcvik. Na psa se tak čeká zhruba půl roku.

Ne každý pes se k vodění slepců hodí. Musí být společenský, nekonfliktní, klidný a hlavně spolehlivý.

Nejvhodnější jsou retrieveři, zvláště zlatý a labradorský retriever, nejnověji také jejich kříženec. Německý ovčák se nyní cvičí jen na speciální požádání klienta. Ovčák se totiž na svého majitele příliš váže, těžce si zvyká na nového a přitom už během výcviku musí pes vystřídat dva pány.

Vše začíná předvýchovou
Výcvik dvouměsíčního pejska začíná v rodině dobrovolníků. Ta ho naučí základní hygieně, soužití s lidmi a jak se chovat v dopravních prostředcích a na rušné ulici atd.

Důležité je, aby byl pes odchován v bytě a aby se mu pěstounská rodina intenzivně věnovala. Není to totiž jenom domácí mazlíček, ale pes, který jednou bude pomáhat zrakově postiženému člověku. Dobrovolníci k předvýchově vodících psů jsou stále vítáni.

Po roce se výcviku ujme profesionál
Když je psovi jeden rok, přechází z péče vychovatelů do rukou profesionálního cvičitele. Ten ho za šest až osm měsíců naučí všemu, co vodící pes potřebuje umět - chodit rovně, neočichávat, nerozhlížet se, obcházet překážky, aportovat vyhozené nebo ztracené předměty, zvyknout si, že je vlastně jakoby větší a širší, ale hlavně: že není sám.

Pes dokáže najít dveře, schody, vyvést z nepřehledné situace, na povel odbočit doleva nebo vpravo, převést přes cestu...

Ne všechna štěňata se po výcviku skutečně stanou vodícími psy. Vyhoví přibližně osmdesát procent, zbylých dvacet odpadne ze zdravotních důvodů, nezvládne zodpovědnost, která se na ně klade, nebo prostě nevyhoví povahově - takoví pejskové jsou obvykle příliš bázliví, nebo naopak příliš agresivní.

Cvičení vodících psů se značně liší od cvičení ostatních psů. “Pejsek se musí naučit dělat svou práci s radostí a ne proto, že ho nutí nějaká autorita. Někteří psi mají sklon k dominanci. Normálně poslechnou, ale jen co objeví u svého pána jistou indispozici, selhávají. A to by vodící pes rozhodně neměl,” říká Jitka Najmanová, cvičitelka ze Střediska výcviku vodících psů.

Zdaleka ne všichni zrakově postižení chtějí psa 
“Některým nevidomým se zdá snazší žít jenom se svou bílou holí. Nemusí se o psa starat, venčit ho, uklízet po něm,” vysvětluje Michaela Holasová, nevidomá asistentka střediska, jak je možné, že pro všechny zrakově postižené v České republice stačí pouze jedno středisko pro výcvik, se svou produkcí pětatřicet až osmatřicet psů ročně

Důležité je také, aby se skloubila povaha a fyzické dispozice psa a jeho nového pána a například drobounká paní nedostala psa jako hora.

Nejsou peníze, jako obvykle
Středisko výcviku vodících psů v Praze vzniklo v roce 1997 díky finanční dotaci Ministerstva práce a sociálních věcí a darům sponzorů.

Vodící psy hradí částečně jako kompenzační pomůcku sociální výbor. Přesto středisko trpí akutním nedostatkem financí. Zatímco sociální odbor zaplatí za vodícího psa třiasedmdesát tisíc korun, náklady na jeho výcvik přesahují sto šedesát tisíc.

“Nemůžeme se spolehnout jen na dary sponzorů ,” říká Bedřiška Humhalová, ředitelka střediska. “Nevím, jak to finančně zvládneme, jestli nám v dalších letech ministerstvo neposkytne dotace. Chtěli bychom vlastní chovné feny, která by povahově vyhovovala, ale to stojí spoustu peněz. Zatím musíme štěňata kupovat od různých chovatelů nebo na inzerát,” říká.

Vodící pes na povel umí zahnout vpravo i doleva.

Vodící pes by neměl pohledem slídit po okolí.

Podobně pes zastaví na kraji silnice a čeká dokud mu pán nedá povel přejít.

Dobrá práce si zaslouží pochvalu.

Konvalinka a Bart

Tyto štěňátka se rozhodně nemají špatně.

Autor:


ZPRÁVY: Radek Vondráček z ANO je novým šéfem SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...Najdete na iDNES.cz