Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Propuštění, přeložení a vyčkávání. Korupční kauza mění struktury policie

  10:57aktualizováno  14:14
Policie zatím nijak nepostihne dva vazebně stíhané policejní důstojníky. Podle náměstka policejního prezidenta Zdeňka Laubeho pro to není nyní důvod. Na vlastní žádost byl propuštěn ředitel kriminální policie Milan Pospíšek, náměstek protikorupční policie Jiří Jach požádal o přeložení k jinému útvaru.

Personální změny Laube oznámil na krátkém pátečním brífinku. „Pokud budou propuštěni z vazby, lze velmi pravděpodobně předpokládat, že tito policisté budou takzvaně postaveni mimo službu,“ řekl Laube ke dvěma vazebně stíhaným policistům. Podle dosavadních informací je to náměstek krajského policejního ředitele v Olomouckém kraji Karel Kadlec a šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj.

„Vzhledem k jejich vazebnímu stíhání by byla další opatření v rámci zákona o služebním poměru neadekvátní a mohla by zkomplikovat budoucí řešení v oblasti personální a kázeňské,“ dodal Laube důvod k vyčkávání. „Po dobu trvání vazby oběma příslušníkům nenáleží služební příjem,“ doplnil mluvčí policie v Olomouckém kraji Josef Bednařík.

Korupční kauza VIDKUN

Mezi další opatření patří propuštění jednoho z policistů, další byl přeložen k jinému útvaru. Jejich jména Laube nespecifikoval.

„Policista, který patří do mé kázeňské pravomoci, mě včera požádal o propuštění z pracovního poměru a já mu vyhověl,“ uvedl Laube. Podle ČTK o propuštění požádal ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek.

„Ředitel jednoho z celorepublikových útvarů mě informoval, že jeho podřízený - vyšší policejní důstojník - požádal o přemístění v rámci policie na jiný útvar a tomuto bylo vyhověno,“ popsal Laube poslední z personálních změn kvůli korupční kauze.

Později policie na webu doplnila, že o přeložení požádal náměstek protikorupční policie (ÚOKFK) Jiří Jach. „Plukovník Jach se k tomuto kroku rozhodl v zájmu uklidnění situace a zachování dobrého jména ÚOKFK, neboť jeho osoba je neustále uváděna v médiích v souvislosti s případem, kterým se zabývá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Ředitel ÚOKFK Jaroslav Vild jeho přístup ocenil a žádosti vyhověl,“ informoval mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

„Vedení policie bude samozřejmě dál situaci monitorovat. Lze důvodně předpokládat, že vedení policie přijme další organizační a personální opatření,“ uzavřel Laube své krátké vystoupení, na němž poděkoval všem „policistům, kteří vykonávají svoji službu řádně“.

Pospíšek má v tuto chvíli nárok na odchodné i výsluhový příspěvek. Ten podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů zanikne, pokud bude v rámci trestního řízení pravomocně odsouzen pro úmyslně spáchaný trestný čin. To platí i v případě udělení podmínky nebo rozhodnutí o narovnání.

Policie akci spustila v úterý, vyslýchala exministra Langera

Policie spustila akci s krycím názvem VIDKUN v úterý, zasahovala na mnoha místech v Olomouci a v Praze. Mimo jiné skončil u výslechu i bývalý ministr vnitra Ivan Langer. Postupně se však ukázalo, že se ho kauza zřejmě týká jen okrajově. Policie byla a stále je na bližší informace ke kauze skoupá.

Křišťálová Lupa 2015

Policejní prezident ve středu na krátkém brífinku pouze potvrdil, že akce míří do řad sboru. Ve čtvrtek pak padla první obvinění, které míří na hejtmana Olomouckého kraje Jiřího Rozbořila, náměstka krajského policejního ředitele v Olomouckém kraji Karla Kadlece, šéfa hospodářské kriminálky Radka Petrůje a podnikatele s vazbami na exministra Langera, Ivana Kyselého.

Kromě hejtmana, který byl vyzván k opuštění funkce a jenž se v pátek kvůli tomu sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou, poslal soud obviněné do vazby (více o obvinění najdete zde). Advokát Rozbořila tvrdí, že policie jeho obvinění opírá „o jednu větu u piva“ (rozhovor s advokátem Konečným zde).

Obvinění souvisí se stavbou olomouckého jezdeckého areálu a penzionu Lazce. Podle policejních záznamů, jejichž část zveřejnil server Neovlivní.cz, Rozbořil chtěl po Kadlecovi, aby zametl pod koberec podezření ministerstva financí na dotační podvod při výstavbě (více o areálu Lazce najdete zde).

Policejní prezident Tuhý poodkrývá pozadí korupční kauzy:

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Babiš slyšel podmínky ČSSD. ANO ale nehodlá nabízet jiného premiéra

Šéf poslanců ČSSD Jan Chvojka, úřadující šéf strany Milan Chovanec a...

Andrej Babiš zahájil jednání o nové vládě a jako možného partnera oslovil ČSSD. „My se do vlády netlačíme. Není to...

Najdete na iDNES.cz