Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hrad se musí omluvit za Zemanovy výroky o Peroutkovi, ale ne za všechny

  13:14aktualizováno  14:48
Městský soud v Praze částečně vyhověl odvolání, které podala prezidentská kancelář proti rozsudku o omluvě vnučce novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutky. Podle soudu se odpovědná osoba kanceláře má omluvit za nepravdivé tvrzení Miloše Zemana, že Peroutka napsal článek Hitler je gentleman.

Další výrok „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“ sice Peroutka navzdory Zemanově tvrzení nenapsal ani neřekl, přesto se za jeho připsání tomuto spisovateli nemusí Hrad omlouvat. Soudce Tomáš Novosad takto změnil předchozí rozhodnutí soudu.

Zdůvodnil to tím, že Peroutka sice doslova tvrzení o vytí s vlky nepronesl, ale co do obsahu se vyjadřoval obdobně. „Články, které jsme tu četli, obsahují výrazy, které jsou obsahově totožné,“ vysvětlil. Naopak o Hitlerově gentlemanství Peroutka nemluvil, a neříkal ani nic podobného. „Peroutka nic takového Hitlerovi nepřisuzoval a není fér říkat, že něco takového napsal,“ uvedl soudce.

Soudce se zabýval také dalšími prezidentovými výroky, a to zmínkou o změně pana Jekylla v pana Hyda a údajné Peroutkově „fascinaci zrůdným učením.“ „Je to hodnotící úsudek a je oprávněný,“ řekl k tomu soudce. Zmínil také historický kontext Peroutkových článků a to, že v něm krátce po Křišťálové noci zaznívají antisemitské výrazy. Spisovatelova vnučka Tereza Kaslová při těchto slovech kroutila hlavou.

Kaslovou verdikt soudce rozčílil, úplně spokojen není ani Hrad

Podle Novosada není možné, aby soud vykládal historii, a také není možné, aby někomu upíral jeho vlastní výklad toho, čeho se článek týká. Názor si podle něj může udělat každý sám, a Peroutkovo dílo bylo navíc určeno široké veřejnosti, takže novinář musel počítat s tím, že jeho články budou různě vykládány.

Fotogalerie

Kaslová po rozsudku uvedla jen to, že článek o vytí s vlky skutečně existuje, ale nenapsal ho Peroutka. „Napsal ho pan Stránský, v tom se prezident zmýlil,“ uvedla (Výrok napsal pod pseudonymem Petr Bílý novinář Jan Stránský, potvrdil to dříve jeho syn Martin). Po krátké poradě se svým právním zástupcem Františkem Vyskočilem dodala, že se pravděpodobně odvolá.

Svou reakci na rozsudek popsala slovem „údiv“. „Jsem uražená, možná se mě to dotklo víc než výroky prezidenta Zemana,“ sdělila. Rozčílilo ji, že soudce Peroutku označil za antisemitu, přestože jeho dcera byla Židovka.

Úplně spokojený není ani právník Hradu Marek Nespala. Uvedl, že v rozsudku nezaznělo, kdo konkrétně by měl omluvu podepsat. „Kdo se má omlouvat? Území? Obyvatelstvo? V tom případě by se muselo omluvit 10 milionů lidí, a jedním z nich by byla paní žalobkyně,“ upozornil na to, že žaloba je ve skutečnosti mířena proti prezidentovi, ten ale podle zákona nemůže být takto žalován.

Podívejte se, jak na rozsudek reagoval právní zástupce Hradu:

Reakci mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka na verdikt soudu redakce iDNES.cz zjišťuje.

Kaslová: Prezident urazil dědečka, hluboce se nás to dotýká

Kaslová, která na jednání přišla s právním zástupcem Františkem Vyskočilem, si slovo vzala jen jednou. „Pan prezident podle mě a mé rodiny urazil mého dědečka. Hluboce se nás to dotýká,“ řekla. O účasti uvažoval i Ovčáček, nakonec ale nedorazil.

Text omluvy

Text omluvy, kterou musí na základě čtvrtečního rozsudku soudu zaslat Kancelář prezidenta republiky vnučce novináře Ferdinanda Peroutky:
Dne 27. ledna 2015 uvedl prezident České republiky, pan Ing. Miloš Zeman v projevu předneseném u příležitosti sedmdesátého výročí osvobození Osvětimi tento výrok: "Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem Hitler je gentleman." Dále na tiskové konferenci dne 4. února 2015 prezident České republiky pan Ing. Miloš Zeman uvedl: "Na vlastní oči jsem viděl článek Ferdinanda Peroutky, kde bylo napsáno Hitler je přece gentleman." Ferdinand Peroutka není autorem článku pod názvem Hitler je gentleman, případně článku pod názvem Hitler je přece gentleman. Česká republika se za tyto dehonestující výroky omlouvá.

Vyskočil Nespalova slova odmítl. „V odvolání svého pana kolegy jsem nenašel žádné novum, na které bych měl reagovat. Nyní už všichni bezpečně víme, že inkriminované články a výroky neexistují,“ dodal.

Nespala soudu předložil další Peroutkovy články z 30. let, které mají údajně dokazovat novinářovo pochybení. Je mezi nimi i článek Češi, Němci a židé, který Hrad v souvislosti s kauzou zveřejnil na svých stránkách.

Po přečtení dalších článků předložených Nespalou se soudce Novosad zeptal, zda bude předkládat ještě další články. „Zdejší soud má prokázáno leccos, ale ne to, že by Peroutka hovořil o gentlemanství Hitlera,“ upozornil Novosad právního zástupce Hradu.

Vyskočil o předložených článcích řekl, že na věci podle něj nic nemění. Dodal, že je posuzujeme z hlediska roku 2016, což není přiléhavé. Kromě toho Peroutka často užíval prostředky, které umožňují dvojí výklad jeho děl. „V žádném případě ho nelze označit za osobu, která by propadla fascinaci nacismem,“ dodal Vyskočil.

Soudce Novosad už na začátku shrnul dosavadní řízení a připomněl, že předchozí soud zcela vyhověl žalobě. O omluvě za výroky o Peroutkovi rozhodla již v březnu letošního roku soudkyně Kateřina Sedláková, zástupci Hradu se ale proti tomu odvolali (více čtěte zde).

Reakce prezidenta Zemana před jednáním odvolacího soudu:

Sedláková určila, že Kaslová musí dostat osobní dopis, ve kterém bude výslovně uvedeno, že Peroutka nenapsal Zemanem zmíněný článek „Hitler je gentleman“ a že není autorem výroku o vytí s vlky. Soudkyně nařídila i větu „Česká republika se omlouvá“. Text omluvy má podepsat oprávněná osoba z kanceláře hradu, nemusí to být přímo prezident.

Omluva se podle nepravomocného rozsudku má objevit po dobu 30 dnů na webových stránkách Hradu a v tisku. Kromě toho Sedláková přikázala žalované straně uhradit Kaslové náklady soudního řízení.

Zeman pronesl slova o Peroutkovi loni v lednu na konferenci k 70. výročí osvobození Osvětimi s názvem Let my People Live! Uvedl tehdy, že Peroutka selhal, stejně jako někteří další intelektuálové, v době nástupu Hitlera k moci. Prezident později uznal, že článek nemůže najít, trval ale na tom, že existuje. Jeho hledáním pověřil Ovčáčka a na nalezení článku vypsal odměnu (více čtěte zde).

Předseda senátu vysvětluje, proč část žaloby zamítl:

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Pomník maršála Koněva v Dejvicích posprejovali vandalové

Na pomník vojevůdce I. S. Koněva v pražských Dejvicích někdo namaloval...

Na pomník maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v pražských Dejvicích někdo červenou barvou napsal letopočty 1956, 1961,...

Pokuta za předvolební kampaň míří na hnutí ANO i autory Žlutého barona

Andrej Babiš při prezentaci své knihy O čem sním, když náhodou spím (22. června...

Hnutí ANO dostalo od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí pokutu třicet jedna tisíc...

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...Najdete na iDNES.cz