Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pernes tajil studia marxismu-leninismu, radní ústavu pro totalitu to chtějí řešit

  16:36aktualizováno  16:36
Rada Ústavu pro studium totalitních režimů se na svém příštím zasedání 2. března bude zřejmě zajímat o minulost nového šéfa ústavu Jiřího Pernese. Ten totiž radě zamlčel, že studoval Večerní univerzitu marxismu-leninismu, takzvaný VUML.

Jiří Pernes | foto: ÚSTR

Právě fakt, že Pernes o studiu na této škole neřekl, vadí radním nejvíc. Někteří, například předsedkyně rady Naděžda Kavalírová a šéfka Konfederace politických vězňů ČR, už proto řekli, že by nebyli proti případnému novému výběrovému řízení.

"Když se rada usnese, že by mělo být nové výběrové řízení, tak samozřejmě nebudu proti," řekla Kavalírová, která minulý týden hlasovala, aby v čele Ústavu zůstal dosavadní šéf Pavel Žáček.

Místopředseda rady Patrik Benda řekl, že se na blížícím se jednání rady měly probírat běžné věci, po zveřejnění informací o Pernesově studiu, se ale bude zcela jistě hovořit i o této věci. "O této otázce se asi bavit budeme. Kromě toho, že nám pan Pernes tuto informaci zamlčel, mě vadí i to, jakým způsobem své studium omlouvá a relativizuje," řekl Benda.

Pernes totiž označuje své působení na VUML za prkotinu. "Na VUML jsem začal chodit až v roce 1988. Pak přišel listopad, takže jsem ho ani nemusel dodělat," řekl Pernes on-line deníku Týden, který na zamlčenou informaci upozornil.

Někteří radní, kteří Pernese minulý týden volili, ale oproti Kavalírové nebo Bendovi už řekli, že jim studium nového šéfa ústavu na škole marxismu-leninismu nevadí.

Informace o zájmu StB o Pernese radním nevadily

Je možné, že pokud by Pernes minulý týden o svém studiu na VUML radě řekl, novým šéfem Ústavu pro studium totalitních režimů by se nestal. Na druhou stranu ale radě nevadil fakt, že Pernes byl veden komunistickou StB jako kandidát tajné spolupráce (StB tak označovala lidi, které sledovala a chtěla je případně naverbovat, ale kteří jí spolupráci nepodepsali, případně o zájmu tajné policie nemuseli vědět. V této kategorii byl veden například i šéf ČSSD Jiří Paroubek nebo exprezident Václav Havel).

"Rozdíl je v tom, že o této skutečnosti jsme při jednání rady věděli. Pro většinu, která pana Pernese zvolila ředitelem, to problém nebyl," podotkl Benda.

Historika Pernese zvolila 17. února sedmičlenná rada novým ředitelem po Pavlu Žáčkovi, který pozici neobhájil. "Je to morální problém budoucího pana ředitele a věcný nebo právní rébus pro radu," komentoval Žáček nové informace o Pernesově studiu.

Ústav pro studium totalitních režimů podle zákona spravuje všechny dokumenty vytvořené bývalou komunistickou Státní bezpečností. Vydává vědecké publikace a na svých internetových stránkách umožňuje přístup k historickým dokumentům. Ústav na jednom místě shromáždil všechny dokumenty StB a každý zájemce zde do nich může nahlédnout.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Zeman nepřekvapil, jen se potvrzuje jeho pakt s Babišem, řekl Pospíšil

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Najdete na iDNES.cz