Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Penzijní naděje

  0:01aktualizováno  0:01
Politici, zdá se, konečně uznali, že musí rychle zatáhnout za záchrannou brzdu. Vlak starobních penzí se řítí krajinou do propasti a jen brzká akce zabrání nárazu (nebo mohutnému zadlužení). Okolní státy se už do důchodového díla postupně pouštějí, u nás se celá devadesátá léta pravice hádala s levicí, čí plán je perspektivnější, spravedlivější. Sítem sporů neprošel žádný. Teď se, věřme, blýská na lepší penzijní časy.

Sociální demokraté přišli s plánem přeměny důchodového systému a la Švédsko, který by mohl být přijatelný i pro další parlamentní strany. Alespoň se tak vyjádřily. Reforma by měla vrátit lidem větší nezávislost na státu. Každý by měl svůj "účet", každý by si určil, kdy už chce zůstat doma na zahrádce.

Překvapivý předběžný souhlas s hlavní myšlenkou reformy potěší budoucího seniora hned dvakrát. S důchodovou reformou, má-li mít delší záruční lhůtu než jedno dvě volební období, musí souhlasit širší politická reprezentace. Není to zákon, který by se mohl měnit s každou vládou, s každým ročním obdobím.

Podaří-li se nastavit slušné parametry reformy, nemuseli by se příští penzisté už probouzet hrůzou ze spaní, že na vejminku budou jíst suchý chleba.

Nikdo ze čtyřicátníků a mladších dneska nemá jistotu, zda by mu za čtvrt století stát naplnil penzijní talíř do poloviny či jen po dně - bez ohledu, jak hodně pracoval a kolik státu odvedl.

V dosavadním skomírajícím systému každý měl a má jedinou záruku pro svá stará kolena: nějaké peníze od státu dostane.

Ale na oplátku to byl a je zase stát, kdo určoval, jak bude jeho důchod vysoký (nízký), nakolik se započítá (nezapočítá) celoživotní iniciativa a v kolika letech smí (nesmí) odejít na vejminek.

Tahle otrocká závislost na eráru by měla skončit. Vše je až příliš idylické? Jistě.

Vždyť jsou to jen plány a od nich přes parlament k penzistovi vede dlouhá cesta plná karambolů různé koeficienty, kolik bude minimum pro každého...

Tady se politické strany určitě poperou. Ale naděje tu už je.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Léky přes čáru. Pojišťovny budou vracet víc peněz za léčiva na předpis

Léky a peníze

Lidé nad pětašedesát let a děti mohou od ledna za léky na recept ušetřit. Snižuje se totiž ochranný limit, tedy částka,...

Silný vítr způsobil výpadky elektřiny, hasiči likvidují popadané stromy

Spadlý strom zastavil 18. ledna odpoledne nakrátko dopravu mezi Hazlovem a Aší...

Silný vítr, který odpoledne začal foukat v Čechách, způsobil na mnoha místech pády stromů i výpadky dodávek elektřiny....

Najdete na iDNES.cz