Pentagon v Iráku vyjednává převrat

  • 50
Pentagon začal jednat s iráckými vojenskými činiteli o jejich kapitulaci. Jednání podle amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda probíhají na nejrůznějších úrovních. USA se dokonce snaží domluvit s představiteli elitní Republikánské gardy převrat v Iráku.

ÚDER NA IRÁK:
on-line reportáž

"Existují komunikace všech možných druhů a metod, veřejných i soukromých, s iráckými silami, že mohou jednat čestně a odevzdat své zbraně a odejít od nich a nebude jim ublíženo," prohlásil Rumsfeld před členy amerického Kongresu.

Ministr obrany zdůraznil, že irácký režim nemá budoucnost. "V jistém stadiu Iráčané a iráčtí vojáci vezmou v úvahu tuto situaci."

Předtím Rumsfeld na tiskové konferenci prohlásil, že vláda prezidenta George Bushe soudí, že rozsáhlý konflikt v Iráku bude zbytečný, pokud irácké vedení udělá vše pro to, aby přežilo a zabránilo tak širšímu konfliktu.

Někteří pozorovatelé právě jednáními mezi Pentagonem a iráckými vojenskými činiteli vysvětlují relativní klid, jenž nastal po útocích ze čtvrtečního večera, které postihly zejména vládní čtvrť v Bagdádu. Spojenecké síly, které nyní postupují v jižním Iráku, údajně narážejí na minimální odpor.

Protiirácká koalice roste
Prezident George W. Bush prohlásil, že mezinárodní podpora útoku na Irák stále roste. Podle USA se ke koalici dobrovolníků veřejně hlásí už přes čtyřicet zemí. Zároveň se proti úderu postavilo mnoho dosavadních spojenců Bílého domu. Po celém světě se konají protiválečné demonstrace.

Po zasedání amerického kabinetu oznámil prezident George Bush, že koalice států podporujících útok na Irák má již čtyřicet členů. "Jsme vděčni za jejich postoj. Oceňujeme jejich pohled na irácký režim a vítáme jejich podporu," prohlásil.

Na vojenské akci se kromě Spojených států podílí ještě Velká Británie a Austrálie. Britové mají v Zálivu 45 tisíc vojáků a v oblasti rovněž operují dvě tisícovky australských výsadkářů. Desítka dalších zemí má v oblasti nebojové jednotky.

Francie a Německo, stejně jako Rusko, nadále konflikt označují za neoprávněný a vyvíjejí značné úsilí v Radě bezpečnosti OSN. Chtějí, aby byla přijata rezoluce, která by donutila stáhnout spojenecké jednotky z iráckého území.

Americký Senát, kde mají většinové zastoupení republikáni, jednoznačně podpořil americké jednotky a prezidenta Bushe označil za jejich velitele. Podobné postoj zaujal i Kongres navzdory tomu, že demokraté zpočátku vojenský zásah ostře kritizovali.

"Mnoho Američanů je, podobně jako my, proti válce. V současné době a dnech následujících se sjednotíme, abychom podpořili muže a ženy, kteří se účastní bojů v Iráku," prohlásil demokratický senátor Edward Kennedy, hlavní odpůrce kroků prezidenta Bushe.

Protiválečné protesty dál zaplavují ulice
Po celém světě se konají protiválečné demonstrace. Během protestů v San Francisku policie zatkla přes 500 demonstrantů. Zhruba stovka demonstrantů zablokovala washingtonskou dopravní tepnu Key Bridge.

"Jako představitelé americké mládeže prohlašujeme, že tuto válku nechceme," prohlásil jeden z demonstrantů, sedmnáctiletý Peter Matthews. Protesty se v americké metropoli uskutečnily navzdory silnému dešti. - více zde

Irácká krize se promítne i do nedělního udělování výročních cen americké Akademie. Množství hollywoodských hvězd, včetně Dustina Hoffmana a Julianne Mooreové, prohlásilo, že budou nosit symboly míru na protest proti americkému útoku.

Bush označil útok na Irák za součást války proti terorismu. Zneškodnění zbraní hromadného ničení, kterými podle něj Saddám Husajn disponuje, stanovil za stěžejní úkol, podobně jako zadržení Usámy bin Ládina a zničení teroristické organizace Al-Kajda.

Americký ministr obrany Tom Ridge uvedl, že podle výzvědných služeb by mohla být ohrožena největší americká jaderná elektrárna Palo Verde ve státu Arizona. Bližší podrobnosti nesdělil.

Představitelé FBI oznámili, že začaly vyslýchat tisíce Iráčanů žijících na území USA. Chtějí získat bližší informace o možných teroristických útocích. Iráčané se prý výslechům podrobují dobrovolně, ale tento krok vyvolal kritiku ze strany organizací bránících lidská práva.

PŘEČTĚTE SI:
Nad Umm Kasrem vlaje americký prapor (postup spojenců)
Spojenci chystají blitzkrieg 21. století (co se zřejmě děje v Iráku)

Americký prezident George Bush a jeho ministr obrany Donald Rumsfeld na tiskové konferenci o válce v Iráku. (20. března 2003)

, ,

Video