Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze z podvodů v KB zaplatily akcie Liberty

aktualizováno 
- Policie zjistila, že existuje spojení mezi vytunelovanými penězi z Komerční banky a bývalou firmou někdejšího ministra financí Iva Svobody Libertou Mělník. Podnikatel Barac Alon, jehož firma B.C.L. Trading je z tunelování největšího peněžního ústavu v zemi podezřívána, totiž loni v létě zaplatil za akcie Liberty, které jsou oficiálně vedeny na jméno dalšího cizince - Zeno Meiera. Ten je však podle jedné z vyšetřovacích verzí pouze nastrčenou figurou.
Na toto spojení policie přišla, když prověřovala převody na celkem čtrnácti účtech Alonovy firmy B.C.L. v Komerční bance.
Dva na sobě nezávislé zdroje z policie a bankovních kruhů potvrdily, že jedna platba směřovala loni v červenci z Alonova konta na účet tehdejšího majitele pětatřicetiprocentního balíku akcií Liberty Stanislava Kratochvíla, syna bývalé poradkyně ministra financí Barbory Snopkové. Právě na něj Svoboda se Snopkovou převedli firmu po volbách v roce 1998, kdy přišli na ministerstvo financí. Policie nyní prověřuje, zda nejde o podvod a praní špinavých peněz. Peníze, které byly použity na nákup akcií Liberty, totiž pocházejí přímo z "půjček", jež firma B.C.L. Trading z Komerční banky odčerpala, ale dosud nevrátila.
Případ B.C.L. nyní zkoumá Služba pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti, vyšetřovatelům zabývajícím se Libertou ji zatím nepředala.
Mluvčí Úřadu vyšetřování Soňa Jindráková potvrdila, že vyšetřovatel, který zkoumá trestnou činnost v mělnické Libertě (Svoboda a Snopková jsou obviněni ze zpronevěry a poškozování věřitele), zatím případ s B.C.L. nepřevzal.
"Vyšetřovatel mi sdělil, že tuto věc prošetřuje Služba pro odhalování korupce a závažné hospodářské trestné činnosti, že je o převodech peněz informován, ale že mu zatím SPOK případ nepředal," uvedla Jindráková.
Ředitel této speciální policejní služby Evžen Šírek se k případu nevyjádřil - na otázky zaslané faxem nereagoval. Rovněž Barac Alon odmítl informace o zaplacení akcií Liberty komentovat.
"Pokud policie vede vyšetřování ve vztahu k jakýmkoli operacím prováděným Komerční bankou, společnost B.C.L. Trading se necítí oprávněna poskytovat jakékoli informace, které by mohly narušit vyšetřování," uvedl včera jeho právní a mediální zástupce Vítězslav Květenský.
Syn Snopkové Kratochvíl připouští, že téměř sedmnáct milionů korun dorazilo na jeho konto z nějakého účtu u Komerční banky, ale detaily nemůže sdělit - bankovní výpis k celé transakci prý spálil. "Výpis jsem hodil do kotle. Přišlo to z Komerční banky, to ano. Ale jestli tam byla napsána jako odesilatel firma B.C.L. Trading, to už fakt nevím," uvedl Kratochvíl.
"Já jsem jednal jen s panem Meierem, a to jen jednou. On se na mě sám obrátil, že má zájem o mé akcie, tak jsem mu je prodal." Tvrdí, že Baraca Alona vůbec nezná: "Kdo to je? Já znám jenom nějaké pití, co se tak jmenuje." Iva Svobodu a Barboru Snopkovou, kteří byli propuštěni z vazby minulý týden, se včera nepodařilo zastihnout. Jejich právní zástupce Richard Maleček pouze uvedl: "Zatím to nebudeme komentovat." Proč by Alonova firma B.C.L.
Trading, která se specializuje na financování obchodů s ocelí či obilím, chtěla ovládnout právě firmu na výrobu dětských kočárků, která navíc zkrachovala, není zřejmé. Spekuluje se však o dvou možnostech: 1. O Libertu byl zájem proto, že existuje jiskřička naděje, že by stát vyplatil majitelům této mělnické společnosti někdy v budoucnu odškodné za špatně provedenou privatizaci. Šlo by údajně o 400 milionů, nebo i více. (Investovat do Liberty kvůli tomu je však rizikové, protože soud vůbec nemusí odškodnění přiznat.) 2. O Libertu Alonovi vůbec nejde. Může jít jen o zvláštní metodu, jak skrýt korupci nebo jakýkoli jiný skutečný motiv poskytnutí finančního daru. Tento princip, s nímž se policie setkává poměrně často, spočívá v tom, že ten, kdo něco chce, zaplatí tomu, od něhož něco potřebuje, horentní sumu za téměř bezcenné akcie.
V případě Liberty šlo skutečně o podezřelý obchod s cennými papíry. S akciemi Liberty se totiž na burze neobchoduje od května 1998. "Tehdy se prodávala jedna akcie za dvě koruny. Dnes by to bylo stejné nebo ještě menší. Je to téměř bezcenný cenný papír," uvedl jeden z makléřů burzy cenných papírů. Firma B.C.L. Trading zaplatila Kratochvílovi 27.
července 1999 za jednu akcii 400 korun. Celkem pak Alon vyplatil Kratochvílovi za 40 tisíc akcií přes šestnáct milionů korun. Za oficiální kurs na burze - pokud by byly akcie Liberty vůbec obchodovatelné - by Kratochvíl získal podle makléřů ani ne sto tisíc korun.
Obchodní partner Alona Zeno Meier, na něhož jsou akcie oficiálně vedeny, nyní vlastní celkem 49,8 procenta akcií Liberty.
O tom, jaký vztah měl někdejší ministr financí Ivo Svoboda k Baracu Alonovi (zda ministerstvo nebo přímo Svoboda někdy v něčem firmě B.C.L. pomohl), neexistují žádné podklady.
Poradce Baraca Alona Vítězslav Květenský k tomu bez bližšího vysvětlení jen uvedl: "Pana Iva Svobodu známe jakožto člena vlády České republiky."
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Kroměříž preventivně uzavřela lávku pro pěší, v lednu ji detailně prověří

Mimořádná kontrola lávky přes řeku Moravu v Kroměříži.

Kontrola lávky pro pěší přes řeku Moravu v Kroměříži, která je postavená podobným způsobem jako nedávno zřícená lávka v...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz