Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Školy dostanou 4,5 miliardy z EU, mohou je použít na podpůrný personál

  12:43aktualizováno  12:43
Mateřské a základní školy si od letoška do roku 2018 rozdělí 4,5 miliardy korun z evropských fondů. Budou určeny na podpůrný personál, vzdělávání učitelů i mimoškolní aktivity. O peníze budou žádat prostřednictvím takzvaných šablon, tedy jednodušších formulářů. Na úterní tiskové konferenci to řekla ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD.

Kateřina Valachová, ministryně školství | foto: MF DNES

Školy budou moci z evropských peněz financovat například školního psychologa, speciálního a sociálního pedagoga nebo školního asistenta. Určeny jsou na pozice nad rámec podpory pro handicapované a znevýhodněné žáky, která by měla být od září hrazena ze státního rozpočtu.

Mateřské školy (MŠ) navíc budou moci nově angažovat chůvy. Ministerstvo tím reaguje na skutečnost, že MŠ navštěvuje čím dál více dvouletých dětí. „V mateřských školách na to není systém podpory. Tímto způsobem umožníme, aby vzdělávání dvouletých bylo co nejpřiléhavější jejich potřebám,“ řekla Valachová.

Školní asistent by měl zase pomoci školám s administrativou a také s komunikací s rodiči a dalšími aktéry, jako jsou například různé úřady přicházející do kontaktu s žákovou rodinou. Bude to nepedagogický pracovník a jeho konkrétní pracovní zařazení a náplň práce, od čehož se bude odvíjet také finanční ohodnocení, určí ředitel.

Peníze pomohou i se vzděláváním učitelů

Školy budou moci tyto evropské prostředky využít také na další vzdělávání pedagogických pracovníků, integraci cizího jazyka do výuky odborných předmětů nebo rozvoj učitelů prostřednictvím mentoringu, supervize a koučingu. Podporovány budou také mimoškolní aktivity, jako jsou čtenářské kluby a kluby zábavné logiky. Školy mohou díky těmto dotacím nabízet i doučování žáků ohrožených neúspěchem.

Každá škola při jedné žádosti získá základní paušál 200 000 korun a k tomu dalších 2 200 korun na každého žáka. „Podle svých potřeb a svého uvážení si zvolí konkrétní šablonu. Je jich několik desítek. Věříme, že umožníme školám naplňovat potřeby, které konkrétně mají,“ doplnil náměstek pro evropské fondy Václav Velčovský.

Ministerstvo očekává, že některou šablonu využije víc než 90 procent škol. Peníze by na to měly stačit. Školy mají s touto formou žádostí o evropské dotace velké zkušenosti, uvedla prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová. „Naučili jsme se s nimi pracovat. Prvotně jsme si mysleli, že to bude náročné, ale musím říct, že práce se šablonami byla velmi dobrá,“ řekla.

Na podzim dostanou stejnou možnost i střední školy. Bude podpořena mimo jiné jejich spolupráce se zaměstnavateli. Pro mateřské a základní školy ministerstvo na rok 2018 plánuje tuto výzvu zopakovat na další dva roky.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz