Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze šly mimo mě, tvrdí Čunkův bratranec

  1:54aktualizováno  1:54
Muž, který pomohl Jiřímu Čunkovi zachránit křeslo předsedy KDU-ČSL, promluvil. A hned vnesl do příběhu další nejasnost. Bratranec šéfa lidovců Jan Machů MF DNES vysvětloval, jak to bylo s jedním a půl milionu korun, které Čunkovi údajně v roce 1998 svěřil na rozjezd společného podnikání.

Čunek prý přemýšlí o návratu do vlády. | foto: Dan Materna

Jenže to se vůbec nerozjelo, protože Čunek se v listopadu 1998 stal starostou Vsetína. Proč pak Machů, nyní podnikatel s výpočetní technikou, nechtěl peníze zpět?

Sociální dávky Jiřího Čunka

"Byl jsem v té době těžce nemocen a můžu vám říci, že i kdybych na ulici zahodil padesát milionů, tak to prostě v té době šlo mimo mě," prohlásil ve čtvrtek Machů.

"On velmi vážně onemocněl v roce 1999 v březnu," řekl přitom tento týden Čunek. Peníze, které měly pocházet od Machů, uložil ve zlínské Union bance o několik měsíců dříve, 12. listopadu 1998, tedy těsně před komunálními volbami.

Je tu tedy logický i časový rozpor – pražského podnikatele Machů zajímalo společné podnikání, ale nikoli jeho vlastní peníze. A to v době, kdy byl podle Čunkova vyjádření jeho bratranec ještě zdravý.

"Pevná moravská rodina"
Machů naopak potvrzuje jinou část Čunkova příběhu – to, že chtěl při chystaném podnikání využít jeho kontaktů na Moravě. "To je strašně jednoduché. Bráchanci se sejdou a řeknou: Ty máš vazby, já mám srdeční vztah k regionu. Znáte to, prázdniny, pásli jsme krávy a tak," řekl MF DNES Machů.

Jasné odpovědi na otázku, kdy přesně mu současný šéf lidovců jede a půl milionu korun vrátil, se vyhnul. "To je naše rodinná záležitost," uvedl Machů. Čunek tvrdí, že peníze dostal bratranec zpět do roku 2003. Neříká, kdy přesně to bylo. A proč vlastně Machů nevystoupil už minulý týden a nepomohl bratranci zachránit křeslo ministra pro místní rozvoj?

"My jsme pevná moravská rodina. A on mi jednoznačně řekl, že mě do toho nechce zatahovat," řekl Čunkův bratranec.

Šéf lidovců dlouho otálel, než veřejnosti řekl, odkud vzal tři a půl milionu korun. Tvrdí, že milion našetřil se ženou, druhý milion mu dali rodiče a jeden a půl milionu korun bratranec.

Jak to bylo s vklady?
MF DNES už tento týden upozornila na jinou nelogičnost v příběhu Čunkových milionů. "Když jsem si zvolil dráhu starosty, tak jsem všechny prostředky dal po dohodě s otcem a bratrancem na termínované vklady," prohlásil šéf KDU-ČSL.

Jenže dva a půl milionu korun uložil do bank v Opavě a ve Zlíně už před volbami, kdy nebylo zřejmé, že se starostou stane. Lidovci však svému šéfovi příběh jeho milionů uvěřili. Ve stranické funkci ho podrželi.

Znamená to, že hlasování o nedůvěře vládě Mirka Topolánka, které chystá ČSSD, bude nejspíš formalitou. Vládu podrží i Čunkovi přívrženci mezi poslanci KDU-ČSL Jiří Carbol a Ludvík Hovorka, kteří váhali a čekali na výsledek lidovecké konference a zda se Čunek udrží.

Podle informací MF DNES nyní dokonce Čunek počítá s tím, že by se mohl do vlády brzy vrátit, když se mu podaří očistit od podezření, že přijal před pěti lety jako starosta Vsetína půlmilionový úplatek.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Okamura zrušil podmínku účasti SPD ve vládě, s ANO je ochotna jednat i ČSSD

Radim Fiala a Tomio Okamura z SPD před jednáním Sněmovny o důvěře menšinové...

Andreji Babišovi se poté, co jeho menšinová vláda nezískala důvěru, otevírají nové možnosti, jak by ji mohlo ANO...

Najdete na iDNES.cz