Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze pro Tatry shání charita i filharmonie

  15:58aktualizováno  15:58
Jen se Slovensko alespoň trochu otřepalo z šoku, který mu přivodila ničivá vichřice, už musí myslet na peníze. Organizují se charitativní sbírky, jedna výzva k pomoci stíhá druhou. Obnova Tater bude ovšem trvat roky, ne-li desítky let.
Přispěli byste na obnovu Tater zničených vichřicí?

HLASUJTE V ANKETĚ:

Jedněmi z prvních, kdo podal pomocnou ruku, byly katolické charity, a to jak ze Slovenska, tak z České republiky. Česká charita už připravila zvláštní konto, kam posílat peníze.

Přispět lze i pomocí sms zpráv, organizace Fórum dárců v pondělí rozjela projekt dárcovských textových zpráv. Za každou poslanou zprávu uživatel zaplatí přes třicet korun, Tatrám z toho přijde 27 korun.

S vlastním projektem přišla i Slovenská filharmonie, která hodlá organizovat charitativní koncerty. Finance dává dohromady také Červený kříž.

Slovenské hlavní město Bratislava už oficiálně věnovalo Tatrám milion korun. Poslanci údajně oznámili, že peníze z rozpočtu určené do krajských samospráv budou částečně použity právě v Tatrách.

Česká republika nabídla oficiálně pomoc ústy ministra zahraničí Cyrila Svobody. „Česká republika je připravena jak na okamžitou pomoc ve formě technické a personální, tak je otevřena možnosti pomoci po odstranění bezprostředních účinků katastrofy v dlouhodobém horizontu,“ řekl iDNES mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. - více zde

S netradičním návrhem pomoci přispěchal také český Tábor. Radnice jihočeského města oznámila, že za každého svého obyvatele věnuje Tatrám deset korun. Celkem tak na Slovensko odejde asi 370 tisíc.

Hejtman Středočeského kraje Petr Bendl zase nabídl primátorovi města Vysoké Tatry finanční dar 100 tisíc korun a technickou pomoc.

Další informace a fotogalerii ze slovenské katastrofy století najdete na serveru

Slovenský ministr zemědělství Zsolt Simon otevřel téma přírodní katastrofy také na půdě Evropské unie při jednání se svými protějšky z členských států.

Formální žádost ale podle ČTK podá až později, až bude jasné, jaké jsou přesné škody. „Fond solidarity má přesná pravidla. Ale je třeba si uvědomit, že dnes ještě nedokážeme říci, jaké jsou skutečné škody,“ řekl Simon.

Škody půjdou do stovek milionů
Ačkoli agenti pojišťoven přesný rozsah katastrofy teprve zjišťují, už teď je zřejmé, že škody přesáhnou šedesát milionů slovenských korun. Tuto částku zaplatí jen největší slovenská pojišťovna Allianz - Slovenská poisťovňa.

„První hrubý odhad za celé Slovensko je přibližně 1815 pojistných událostí s výší škody přibližně 64,5 milionu Sk,“ sdělila mluvčí finančního ústavu Lucia Muthová. Ostatní pojišťovny zatím odhady nezveřejnily.

Škody v lesích zatím odborníci nedokázali odhadnout, zřejmě však dosáhnou stovky milionů korun. Náklady lesních podniků na odklízení a nová výsadba se mají hradit hlavně z prodaného dřeva.

Pomoci Tatrám vypořádat se s kalamitou může i zvýšený zájem turistů. „Na celé katastrofě může být i něco pozitivního, a to nový zájem lidí navštívit TANAP, aby se dotkli katastrofy,“ řekl šéf Tatranského národního parku Tomáš Vančura.

Bude také důležité, zda se vlekařům podaří vyčistit sjezdovky a opravit lanovky před začátkem zimní sezony.

„Lyžařskou sezonu ve Štrbském Plese bychom chtěli přes všechny potíže, které nás v těchto dnech postihly, zahájit už tento pátek, případně v sobotu,“ řekl například Ján Gavalier ze společnosti 1. Tatranská, která ve Vysokých Tatrách provozuje všechna důležitá lyžařská zařízení.

Kde lze darovat peníze na pomoc slovenským Tatrám

Česká katolická charita - 369-369369369/0800 (VS 1631)

Fórum dárců - sms ve tvaru DMS TATRY posílejte na číslo 87777

Další články o řádění vichřice v Tatrách

ČTĚTE TAKÉ:

V Havlíčkově Brodě se kolem deváté hodiny srazil autobus s nákladním autem. Nehoda zablokovala silnici na Světlou nad Sázavou. Tři lidé jsou zraněni těžce. (15. července 2004) Zničené lesy ve Vysokých Tatrách. Podle ministra životního prostředí byla páteční vichřice největší přírodní katastrofou na Slovensku za posledních sto let. (22. listopadu 2004) Vysoké Tatry po ničivé vichřici. Víkendová vichřice zlikvidovala téměř polovinu z centrální části tatranských lesů, které mají rozlohu 25 tisíc hektarů. (22. listopadu 2004) Víkendová vichřice zlikvidovala téměř polovinu z centrální části tatranských lesů, které mají rozlohu 25 tisíc hektarů. (22. listopadu 2004)

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Postupy SWAT i dětské porno. Zpráva odhalila přípravy masakru v Las Vegas

Stephen Paddock, domnělý střelec z Las Vegas, na nedatované fotografii z...

Vyšetřování střelby na hudebním festivalu v Las Vegas pokračuje i takřka čtyři měsíce po tragédii. Policie však velký...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz