Falešné e-maily nejsou žádnou novinkou.

Falešné e-maily nejsou žádnou novinkou. | foto: Profimedia.cz

Peníze pošleme, lžou internetovým prodejcům falešné bankovní e-maily

  • 112
Češi prodávající fotoaparáty a další věci na internetových aukcích si musí dát pozor na podvodníky. Objevují se případy, kdy zahraniční kupce finguje bankovní e-mail, že peníze budou prodávajícímu zaslány po odeslání zboží. Místo platby pak ale naivnímu odesilateli zbudou oči pro pláč.

Obětí mezinárodního internetového podvodu organizovaného nejspíš z Nigérie se stal napříkald nadšenec do fotografování Petr T. z Prahy.

Přes internetový bazar s fotografickými potřebami nabídl k prodeji drahý fotoaparát. Na inzerát reagovala žena, která tvrdila, že žije ve Skotsku, a dohodla se s prodejcem na koupi foťáku za 1 200 eur. Podle původní dohody měly nejprve přijít prodávajícímu na účet peníze a až poté měl odejít fotoaparát poštou.

Kupující pak však překvapivě poprosila, aby jí Petr poslal zboží do africké Nigérie.

"Paní Olatunde Owolabi měla číslo mého účtu, ale pak mi přišel e-mail od jakéhosi prostředníka, který vystupoval jménem Královské skotské banky. Potvrzoval, že banka obdržela peníze z Nigérie a pošle mi je, jakmile já pošlu fotoaparát," popsal Petr s tím, že zpráva evidentně neodešla z firemního e-mailu banky a neobsahovala dokonce ani její oficiální logo.

Podvodné e-maily česká policie zná

V té chvíli mladík couvl a raději kontaktoval českou policii. Kriminalista potvrdil jeho domněnku, že jde nejspíš o pokus ho okrást a že už stejné pokusy policie v Česku eviduje.

"Nejde o ojedinělý případ. Měli jsme tu paní, která také prodávala fotoaparát a doopravdy jej odeslala," uvedl vedoucí oddělení internetové kriminality Karel Kuchařík. Od e-mailu se distancovala i banka.

"Takový e-mail rozhodně nemohl přijít od nás," potvrdil včera mluvčí Royal Bank of Scotland Ronan Kelleher.

BEZPEČNĚ PO SÍTI

- Kupujte raději u velkých prověřených firem a na zabezpečených stránkách ( jejich adresy začínají https://).

- Mějte se na pozoru před "neoriginálními" adresami (například Česká spořitelna užívá jen csas.cz).

- U své platební karty si hlídejte PIN karty a trojmístný bezpečnostní kód na jejím rubu. Upřednostňujte bankomaty přímo u poboček bank.

- Pokud máte podezření, že vám někdo "vysává" peníze z účtu, řešte to jako reklamaci s bankou.

Soudní znalec počítačové kriminality Vladimír Smejkal si však myslí, že uvedený případ nijak nesnižuje důvěryhodnost internetu a lidé by se neměli bát přes internet obchodovat – tedy u renomovaných aukčních domů.

"Tohle je klasický podvod, jako když někoho potkáte v hospodě a řekne vám, že koupí vaše auto. Prý u nějakého Nováka složil peníze a chce klíčky. Když na to přistoupíte, zbudou vám oči pro pláč. Internet jen tyhle podvody usnadňuje a urychluje a umožňuje je páchat z celého světa," míní Smejkal, který doporučuje prodávat zboží spíše přes Aukro nebo eBay, kde se uživatel nejprve musí registrovat.

Jak se krade přes internet

"Internetová policie" podle Kuchaříka ročně vyšetřuje stovky zločinů, při jejichž páchání hrála roli celosvětová síť, i když ne všechny jsou finanční podvody.

Část agendy připadá například na extremismus nebo šíření dětské pornografie. Na počátku opravdových internetových podvodů jsou buďto zkopírované kreditní karty, které umožňují podvodníkovi nakupovat přes internet s "kradenou identitou", nebo vylákané přístupové kódy k internetovému bankovnictví.

Podvod s falešnou stránkou banky je průhlednější, a proto spíše výjimečný. Loni pracovníci našli při kontrolách několik kopírovacích zařízení na českých bankomatech, například na bankomatu České spořitelny v Kladně a na více bankomatech ČSOB.

Podvodníci zaměření na internetové bankovnictví umějí vytvořit kopii webu banky, takže registrační údaje zadáváte rovnou zloději. Vyskytne se i phishing. Podvodník pošle e-mail jménem banky, že chce ověřit údaje klienta. Skutečná banka by nikdy nekomunikovala s klientem e-mailem o tak důležitých věcech, jako jsou přístupová hesla k účtu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video