Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze od EU získá jen někdo

  20:18aktualizováno  20:18
Pardubice - Zemědělci na východě Čech, kteří žádají o dotace z programu Evropské unie Sapard, mají slušnou šanci. Po programu, který má pomoci připravit české zemědělství a venkov na vstup do EU, totiž požadují jen o málo vyšší sumu, než je v pokladně připravena. Daleko hůře jsou na tom města, obce a podnikatelé, kteří mohli do poloviny května žádat o příspěvek na svůj rozvoj. Z nich zřejmě program uspokojí jen zlomek.

V oblasti zemědělství a zemědělské výroby eviduje regionální centrum Sapardu celkem šedesát šest projektů. „Přispět můžeme na investice do zemědělského majetku, zlepšení zpracování zemědělských produktů, zlepšení kontroly kvality a pozemkové úpravy. Většina z těchto projektů má šanci uspět, protože celková požadovaná částka sice převyšuje náš předpoklad, ale ne o mnoho. ,“ uvedla vedoucí regionálního pracoviště Anna Stránská.

Od měst a obcí regionální centrum sebralo z tří krajů - Pardubického, Královéhradeckého a Libereckého - dalších padesát čtyři žádostí. Šanci uspět ale má jen jejich malá část. „Celková částka, kterou požadují, totiž převyšuje sumu, kterou máme vyčleněnu pro tuto oblast na celou republiku,“ řekla Stránská. Obce většinou žádají o peníze na rekonstrukce obecních budov, na úpravy cest či sportovišť.

Podobně jsou na tom i podnikatelé, kteří žádají o peníze na jinou než zemědělskou výrobu. „I tady je celková částka dvaceti osmi projektů mnohem vyšší, než kolik můžeme rozdělit. Navíc důležitým kritériem bude, kolik takový projekt přinese nových pracovních míst,“ řekla pracovnice agentury Kateřina Holmová.

Žádosti podnikatelů se často týkají agroturistiky či příspěvku na rozšíření vlastní výroby. Z této šablony se vymykají například Jatka Lanškroun, které chtějí peníze na nákup a provoz pojízdné prodejny.

Z poměru požadované sumy a peněz v pokladně programu lze odhadnout, že uspět by mohl zhruba každý devátý nezemědělský projekt. „Tato čísla jsou ovšem jen orientační. Konečné slovo bude mít celostátní komise, která nemusí brát ohled na regionální hledisko,“ sdělila Stránská.

Důležitou podmínkou pro posouzení projektu bude podle Stránské, zda žadatel prokáže, že je schopen svůj nápad nejprve sám zainvestovat. Sapard totiž úspěšným žadatelům peníze vyplatí až poté, co svůj projekt dokončí.

Evropská unie uvolní v letošním roce prostřednictvím programu Sapard pro Českou republiku 22 milionů eur. Včetně peněz, které přidá česká vláda, tak bude rozdělena téměř jedna miliarda korun. O tom, které projekty budou vybrány, by mělo být rozhodnuto do konce června. Neúspěšní žadatelé a noví zájemci se budou moci ještě letos přihlásit do dalšího kola.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz