Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Peníze na zimu by měly silničářům stačit

  15:11aktualizováno  15:11
Jižní Morava - Ani nížiny, které tvoří velkou část jižní Moravy, neusnadní silničářům práci a neušetří jim peníze při likvidaci sněhu a námrazy na vozovkách. Přesto se podle náměstka Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Aloise Vybírala nemusejí řidiči obávat, že by tuto práci nebylo v nadcházející zimě z čeho zaplatit.

Silničáři nebudou závislí jen na svých rezervách, dostali navíc i peníze se Státního fondu dopravní infrastruktury. "Ředitelé jednotlivých okresních správ sice musí hospodařit, ale každopádně by měli mít dostatek peněz, ale i soli a inertních materiálů na posypy, aby zvládli dodržet schválené plány údržby," tvrdí Vybíral.

Podle něho proto nehrozí, že by v zimě přibylo neudržovaných úseků. Naopak se silničáři budou snažit zajistit sjízdnost silnic co nejrychleji. V naléhavých případech, kdy například budou v odlehlejších místech zapotřebí hasiči nebo sanitka, jsou připraveni mimořádně vyslat sypače i do míst, kde se obvykle upravuje silnice později.

Peněz je dost, ale i stále málo
Silničáři v okresech ovšem přiznávají, že více peněz, než dostali, by rozhodně dokázali využít. "Ještě nikdy to nebylo tak zlé jako letos. Ale zajištění provozuschopnosti dálnic v zimě ohroženo není, je to naše priorita," uvedl například Jiří Herzán, provozní náměstek ředitele brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic.

"Neznám silničáře, který by řekl, že má dost," povzdechl si také ředitel Správy a údržby silnic v Hodoníně Bohuslav Purmenský. "Že bychom ale neudržovali silnice tak, jak nám to určuje zákon, to ne. V současné době dlužíme některým stavebním firmám za práce, které byly provedeny v létě a na které dostaneme peníze až teď. Na provozní prostředky nutné pro činnost organizace ale máme," podotkl.

V Moravském krasu se nesolí
Na Blanensku, kde mnohá místa zasahují do vyšších poloh, silničářům práci komplikuje také to, že část vozovek vede přes Chráněnou krajinnou oblast Moravský kras, kde není možné solit.

"Sestavili jsme plán tak, aby bez ohledu na nižší pořadí důležitosti některých silnic byl zajištěn odjezd autobusů do zaměstnání i z koncových stání," přiblížil provozní náměstek blanenské Správy a údržby silnic Milan Raška.

Připraveni na zimu se cítí znojemští silničáři. "Peněz není nikdy dost, na zimu ale vždycky musí zbýt. Když jsou větší výdaje v zimě, můžeme pak v létě dělat méně oprav silnic. Nanečisto jsme si výjezd sypačů poprvé vyzkoušeli již počátkem listopadu a tento týden jsme vyjížděli poprvé naostro kvůli sněhu," uvedl vedoucí provozního úseku znojemské správy a údržby silnic Alfons Dechet.

Pracovníci Brněnských komunikací výrazný nedostatek peněz nepociťují. "Od října přešly některé silnice do vlastnictví kraje, část patří státu a něco městu. Čekáme, jak se všichni dohodnou, ale zatím máme dost," uvedl provozní ředitel Brněnských komunikací Leoš Chasák.

I posypaná silnice je nebezpečná
Silničáři přesto upozorňují, že řidiči nemohou v zimě počítat s tím, že všechny silnice budou úplně očištěny od sněhu, ledu a zmrazků. "I posypaná silnice může být kluzká. Bez toho, že by řidiči vzali zimu na vědomí, se nedá bezpečně vyjet," varuje ředitel jihomoravské správy a údržby silnic Jan Zouhar.

Údržbu silnice často komplikují v kopcích uvíznuté kamiony či nákladní auta. "Každý rok navíc narazíme na řadu řidičů, kteří se na nás zlobí, že nemůžou někde projet. Přitom ale mají letní vzorky," poznamenal znojemský silničář Dechet.

"Díky propagaci a prevenci však počet řidičů, kteří jezdí na zimních gumách, přibývá," dodal vedoucí dopravního inspektorátu ve Vyškově Alois Gryc.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Angličtina kandidátů se liší. Nejlepší byl Horáček, vypravěčem dne Hannig

Michal Horáček při debatě osmi prezidentských kandidátů na iDNES.cz. (9. ledna...

Na prezidentské kandidáty čekalo v úterní superdebatě iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls malé překvapení. V polovině...

Není to konkurz na hospodského, přeli se kandidáti. U diváků vyhrál Fischer

Pozvánku do debaty prezidentských kandidátů iDNES.cz přijali (zleva) Vratislav...

Osm prezidentských kandidátů se v úterý účastnilo superdebaty iDNES.cz, MF DNES a Rádia Impuls. Uchazeči mluvili o tom,...

Další z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz