Onkologové kontrolují rentgenové snímky

Onkologové kontrolují rentgenové snímky | foto: Profimedia.cz

Peníze na léčbu rakoviny budou, zaručil se šéf VZP

  • 6
Všeobecná zdravotní pojišťovna zaplatí onkologickou léčbu všem pacientům, kteří ji potřebují. Lékařům to v Brně slíbil osobně šéf VZP Pavel Horák. Písemnou dohodu podepíší obě strany ve čtvrtek. Onkologové se dosud obávali, že dostatek peněz na léčbu rakoviny od VZP nedostanou.

Detaily brněnského ujednání České onkologické společnosti a Všeobecné zdravotní pojišťovny zveřejní obě strany také až ve čtvrtek 1. března v Praze.

Léčbu rakoviny budou do budoucna garantovat takzvaná komplexní onkologická centra, v nichž budou nejlepší odborníci, nákladné přístroje a drahé léky.

Onkologická centra budou zároveň spolupracovat s menšími nemocnicemi a ambulancemi. Pacient, který po úspěšné léčbě opustí centrum, tak může na kontroly a další sledování docházet do bližší nemocnice.

Kolik peněz VZP letos na léčbu rakoviny vynaloží, zatím není jisté, onkologové by se s pojišťovnou měli dohodnout do konce března.

Onkologové: Chceme úhrady černé na bílém
Šéf České onkologické společnosti Jiří Vorlíček před jednáním předeslal, že očekává od hlavy VZP Pavla Horáka odpovědi na "zásadní" otázky, které mu poslal v dopise. Před jednáním o nich však nechtěl s novináři mluvit.

"Pokud na ně pan ředitel odpoví, bude jasno," konstatoval Vorlíček. Podle něj byl sice ředitel VZP k požadavkům onkologů dosud velmi vstřícný, chce však mít jeho sliby na papíře.

VZP: Jen žádné obavy, peníze budou
Pavel Horák už dříve avizoval, že se onkologové nemají čeho obávat.

Jen prý asi z vyhlášky zcela nepochopili, že jim VZP dává záruku platby za léčbu všech pacientů. Lékařům podle Horáka nebylo jasné, zda je nebudou omezovat limity. Vysvětluje, že onkologická centra sice dostávají jen zálohy podle výkonu za předešlý rok, ale při vyúčtování jim prý VZP případný schodek doplatí.

Horák s onkology řeší i další problematickou záležitost - úhrady přípravků, které by podle platné lékové vyhlášky VZP uhradit nemohla.

V Česku je registrováno 360 tisíc pacientů s rakovinou

Od roku 1976 onemocnělo rakovinou 1,2 milionu lidí, říká statistika Národního onkologického registru. S rakovinou podle registru žije 360 tisíc lidí.

Financování léčby onkologických pacientů lze ilustrovat například na roce 2000. Zdravotní pojišťovny tehdy daly na veškerou péči 116 miliard korun, na zajištění standardní onkologické diagnostiky, léčby a prevence rakoviny z toho vynaložily 12 miliard. Lékaři v roce 2000 ošetřovali 198 tisíc onkologických pacientů.

Odhady za další léta jsou nedostupné. Zákon o ochraně dat znemožnil sběr části údajů. Předpokládá se však, že při trvalém růstu případů stoupají také náklady, a to ročně nejméně o půl miliardy korun.

Cena léčby rakoviny se v prvním stadiu, kdy stačí operace, pohybuje v desítkách tisíc korun. Ve druhém stadiu, kdy se operativní léčba kombinuje s chemoterapií a ozařováním, už jde o statisíce až miliony. Léčba nádorů ve třetím a čtvrtém stadiu přesahuje milionové částky.

Na nejnáročnější onkologickou léčbu se v Česku specializuje 18 center. Ty mohou podle šéfa VZP léčit bez obav. VZP jim hradí náklady podle vykázaných výkonů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video