Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Penicilinu je málo, používají se dražší léky

aktualizováno 
M o s t (lu, eho) - Některé nemocnice musí v poslední době vynakládat více peněz za léčení pacientů, kteří potřebují léčbu injekcemi penicilin-prokainu. Ten je totiž nedostatkový a nemocnice jej musí i za špatné finanční situace ve zdravotnictví nahrazovat jinými a dražšími antibiotiky.
Nedostatek injekčního penicilin-prokainu zavinil jeho slovenský výrobce, firma Biotika. "Na Slovensko, kde se vyrábí, dodavatelé přivezli nekvalitní látku. Firma ji musela reklamovat a zastavit v listopadu výrobu," tvrdí ředitel české pobočky firmy Ladislav Martinec. Na Slovensku již výroba léku začala, ale je zdlouhavá a první ampule budou v Čechách asi v polovině ledna.
Nedostatek léku pociťuje například Nemocnice následné péče v Mostě na Zahražanech. "Nevím, proč lék není, ale nám už zbývá jen posledních deset ampulí. Pacienti, kteří jsou schopni polknout lék, dostávají antibiotikum v tabletách, ostatním nahrazujeme penicilin ampicilinem. Bohužel se přestal vyrábět tetracyklin, kterým jsme penicilin nahrazovali," posteskl si primář Leo Rychlý.
Už pár dní je bez léku i dětské oddělení chomutovské nemocnice. "Penicilin nahradíme jiným vhodným antibiotikem. Léčba se tím však prodraží," připustil primář dětského oddělení Jiří Kroh. "Máme lék zatím na skladě. Pokud dojde, budeme ho muset nahradit dražšími prostředky. Doufáme, že přijde dodávka, kterou máme slíbenou na začátek ledna," uvedl ředitel ústecké Masarykovy nemocnice Ivan Staněk.
Ministerstvo zdravotnictví nedostatek penicilin-prokainu sleduje, ale nijak nezasahuje. "Situace není krizová a pacientům žádné nebezpečí nehrozí. Nemocnice se s ní potýkají samy, ministerstvo by zasáhlo v případě, že by nám někdo nějaké problémy avizoval, ale to se nestalo," řekla Ivana Kunstýřová z tiskového oddělení ministerstva.
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z evropských dotací

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP v úterý odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z...

Mandátový výbor vyslyšel Babiše a Faltýnka. Doporučí jejich vydání

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sněmovní mandátový a imunitní výbor vyslyšel přání premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky...

Najdete na iDNES.cz