Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Peneři hrají za Prahu slušný repertoár

  13:47aktualizováno  13:47
Praha - Album Repertoár skupiny Peneři strýčka Homeboye bylo nejočekávanějším albem v historii českého hip hopu. Legendární kapela na něm nezklamala. "Plnou číší vína můžeme oslavit tuto chvíli chvil," radují se Peneři hned po prvních tónech čerstvé desky. Není divu: to album slibovali už od konce roku 1999.
Český hip hop v datech - tabulka uvnitř.
Sprejer Wladimir 518

Sprejer Wladimir 518 - "Kdo nedělá graffiti, nemá šanci pochopit, o čem to je," tvrdí pražský sprejer. | foto: Ondřej TolariDNES.cz

Málokterá deska se tak výrazně hlásí k reáliím konkrétního města jako Repertoár k Praze. "Principem hip hopu je mluvit za své město," shodují se Peneři - skladatel a rapper s přezdívkou Orion, rapující výtvarník Wladimir 518 a dýdžej Richard.

Proto poslech třinácti skladeb nabízí zvláštní pohled na metropoli i na komunitu zdejších rapperů, graffiťáků a dalších tvůrců pouliční kultury.

Zásadní data v českém hip hopu

*Na konci osmdesátých let začal v Čechách rapovat Lesík Hajdovský se svou skupinou Manželé.

*Po revoluci převzal štafetu Michal Viktořík řečený Vrtulník, který rapem nainfikoval i začínající skupinu J.A.R.

*Ve stejné době se zvláště mezi teenagery daří skupině Rapmasters.

*Roku 1993 začínají s originálním hip hopem i sprejováním graffiti mladé skupiny Peneři strýčka Homeboye a WWW. Legendární jsou večírky v klubu Alterna Komotovka.

*Výrazného komerčního úspěchu však roku 1996 dosahuje první album rapové skupiny Chaozz. Ta však sází opět spíše na cílovou skupinu dospívajících a součástí klubové scény nemá naději se stát.

*Roku 1998 poprvé vychází kompilace East Side Unia. Od té doby funguje čilá spolupráce mezi hiphopovými komunitami ve východní Evropě.

*Dva roky čekali fanoušci na slibovaný debut Penerů strýčka Homeboye, který vyšel až letos na podzim. Jmenuje se Repertoár a obsahuje třináct skladeb.

*V republice však fungují další schopné projekty, například Indy & Wich, Jižní Pijonýři, K.O. Kru, Naše věc či De Fuck To.

V jedné z nejvýraznějších skladeb s názvem Praha rappeři skandují refrén: "Praha! Až k ránu se chodí spát / není jenom most a Hrad," a pak sledují město vlastníma očima: vidí skupinky narkomanů postávajících ve dne v noci u I. P. Pavlova, divoký, a proto mladými lidmi tolik oblíbený Žižkov, i Araby, kteří prodávají pizzu a gyros ve Spálené ulici.

Tato prodejna, v níž se v noci scházejí vyhladovělí opilci, se stává fenoménem v textech pražských skupin - na debutové desce jí nedávno vzdala hold i taneční formace Skyline.

V jiné skladbě Zpátky do dnů Peneři vzpomínají na první polovinu devadesátých let, kdy je vzrušovala možnost rozzářit spreji metra v depech "na Kačáku a Skalce".

"Ale pro mě už malování není, už mi nedává takový potěšení," pokračují muzikanti, kteří patří k zásadním postavám celé scény. Přesto své následovníky burcují k činnosti: "Zákonem schválnosti od vrchnosti je zákon proti kreativnosti," kritizují rychlým rapem stále tvrdší stíhání mladíčků vytvářejících graffiti.

Zvlášť Wladimir se stále projevuje jako nesmírně talentovaný výtvarník, skvělé jsou i jeho ilustrace tramvaje a metra na obalu desky.

Orion u druhého mikrofonu má jinou výsadu - to on zakládal kapelu už před více než osmi lety a nyní patří mezi guru českého hip hopu. "Hráli jsme s WWW sami na Komotovce," vzpomíná v jedné písni na rok 1993, kdy se začala pražská scéna formovat v dnes už zapomenutém klubu Alterna na Žižkově.

Vtírá se otázka - nepřišli Peneři vydáním desky o motivaci? A nepřipadají si divně mezi houfem velmi mladých fandů? "Nás to naopak nakoplo, vždyť Repertoár rozproudil diskusi," ubezpečuje Wladimir. "Lidi ho až moc napjatě očekávali a my jsme využili dávno využité postupy. Teď chceme zkusit něco nového."

K mladým posluchačům přistoupili Peneři odpovědně: na několika místech například odsuzují tvrdé drogy. "V patnácti nebo šestnácti se rozhoduje, jestli někdo skončí jako feťák, nebo třeba skinhead. My nabízíme kreativnější život," říká vážně Wladimir.

Ještě jedno pozitivní poselství přináší deska Repertoár. Peneři se už tři roky snaží propojit hudebníky ze střední a východní Evropy ("Nudí nás ta všeobecná orientace na Západ," vysvětluje Wladimir). A proto v rozjívené písni Dimenzio K2 exhibují maďarští rappeři Ponsa a Azur a ve skladbě Společné zájmy Slovák s přezdívkou Dano.

Prvotina se i přes některá hluchá hudební místečka a klišé v textech povedla. Nadějných kapel je však v republice víc, a ty mohou dostat hip hop brzy okrok dál.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ve vězení se naučil i kastrovat. Na svobodě by chtěl vlastní stádo ovcí

Chovatel musí umět zkontrolovat ovci i chrup.

Petr Hokynář dostal za řízení pod vlivem alkoholu 33 měsíců nepodmíněně. Trest si odpykává ve Věznici Jiřice, kde...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Najdete na iDNES.cz