Penc prý bude stránky postupně zdokonalovat.

Penc prý bude stránky postupně zdokonalovat. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Penc spustil stránky s databázemi StB. Je tam i Fischer, nevinně

  • 262
Bývalý disident Stanislav Penc ve čtvrtek na svých internetových stránkách zpřístupnil elektronické databáze StB. Obsahují jména statisíců lidí, kteří údajně měli co do činění s StB. Je mezi nimi i premiér Jan Fischer. Stejně jako desetitisíce dalších lidí ho StB prověřovala kvůli jeho práci.

Databáze umístil Penc na stránky www.svazky.cz už minulé pondělí, kvůli ohromnému zájmu se ale stránky zhroutily. "Myslím, že nyní fungují bezchybně. Za minutu si je otevřelo tři tisíce lidí," řekl Penc iDNES.cz.

Zatím funguje jedna databáze EZO - Evidence zájmových osob. Ta byla jakousi elektronickou kartotékou lidí, o které měla StB zájem. Estébáci do ní přepisovali informace z papírových registračních protokolů. Práci ale nedokončili. Seznam obsahuje skoro 800 tisíc jmen. Brzy přibude také SEZO - Sjednocená evidence zájmových osob, obdoba EZO, která ale sloužila výhradně rozvědce. Obě databáze jen vycházejí z papírových dokumentů. Při přepisu navíc docházelo k častým chybám.

Na ošidnost seznamů ukazuje právě jméno premiéra Fischera. iDNES.cz už při jeho jmenování zjistil, že si StB prověřovala, zda se může seznamovat s tajnými informacemi. Fischer v té době pracoval jako statistik a naprostá většina takových informací byla pro komunisty velmi citlivá. Premiér je tak nyní veden jako osoba prověřovaná pro styk se státním tajemstvím. V reálu to znamená, že v archivech je vedena malá papírová karta s jeho jménem, daty a výsledkem prověrky. Takových lidí jsou desetitisíce.

Ke zveřejnění seznamů prý Pence přimělo chování Ústavu pro studium totalitních režimů a jemu podřízeného Archivu bezpečnostních složek, kteří obě databáze také vlastní. Podle Pence si monopolizují pohled na historii, zatajují informace a ke zveřejnění vybírají mediálně vděčné kauzy.

V současné době zájemce vyplní jednoduchý vyhledávací formulář a ukáže se mu seznam osob evidovaných StB. Nejde poznat, zda se jedná o spolupracovníky tajné policie, nebo naopak lidí, kteří byli komunisty pronásledováni. Seznam obsahuje kromě jmen agentů také záznamy o důvěrnících, kandidátech tajné spolupráce, ale i o prověřovaných osobách.

Penc ale bude stránky postupně zdokonalovat. Chystá například službu, kdy se po kliknutí na číslo svazku vedeného na konkrétní osobu zobrazí seznam všech lidí, o kterých je v dokumentu zmínka.

Ředitelé ústavu a archivu Pavel Žáček a Ladislav Bukovszky Pencovu kritiku odmítli. Oba uvedené elektronické registry jsou kromě toho podle Žáčka zatíženy chybami. Stejné údaje, ale zkontrolované a prověřené, podle nich dostane každý žadatel v badatelně archivu.

Penc tvrdí, že databáze v elektronické podobě získal od prvního, dnes již mrtvého šéfa slovenského Ústavu paměti národa Jána Langoše.

Má smysl zveřejňovat neúplné databáze StB?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 31. července 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 3178

NE
NE 1184


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video