Padl další rozsudek v kauze, která se týká fotbalového exšéfa Pelty

  16:41aktualizováno  16:41
Soud vynesl další rozsudek v kauzách kolem bývalého fotbalového šéfa Miroslava Pelty. Před soudem stanul Martin Synecký, bývalý bezpečnostní manažer reprezentace, který měl podle policie prozradit Peltovi, že má v kanceláři odposlouchávací zařízení.

Bezpečnostní manažer fotbalové asociace Martin Synecký | foto: Profimedia.cz

Podle čtvrtečního nepravomocného rozhodnutí soudu Synecký nespáchal trestný čin a případ postoupil Národnímu bezpečnostnímu úřadu, který má rozhodnout o tom, zda se Synecký dopustil přestupku.

Na vyzrazení informace upozornil policisty jiný odposlech. Záznam pořízený v bytě využívaném Peltou na Senovážném náměstí. Tady informovoval bývalou náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou o tom, že je odposloucháván a že i ví, kdo mu zařízení do kanceláře dal. Podle Pelty mu to prozradil jeho bezpečnostní manažer. „Když mu dávám 100 tisíc měsíčně, aby mi to neřekl,“ uvedl Pelta.

Synecký je bývalý policista a byl požádán policií o spolupráci. Na základě povolení státního zastupitelství měl umístit odposlech u Pelty v kanceláři. „Policie ho poučila o tom, že se jedná o utajované skutečnosti,“ řekl včera u soudu státní zástupce Jan Krestýn.

Syneckého viní obžaloba z ohrožení utajované informace, za což mu v případě odsouzení hrozí až osmileté vězení. Národnímu bezpečnostnímu úřad (NBÚ) mu může udělit až pětimilionovou pokutu. Podle soudkyně Heleny Kutzlerové Synecký o zařízení Peltovi pravděpodobně opravdu řekl.

„Informace, které měl Pelta nemohl získat od nikoho jiného,“ uvedla soudkyně. Věděli to jen policisté a on. Nemělo to však podle ní takový dopad, aby ho bylo možné odsoudit za zločin. „Soud musel v dané věci uvážit charakter, význam, smysl a stupeň utajení uvedené informace,“ uvedla. Podle soudkyně by odsouzení Syneckého mohlo vést k absurdní situaci. Peltovi, kterého policie odposlouchávala hrozí maximálně pětiletý trest, Syneckému osmiletý. Za přestupek mu hrozí pokuta až 5 milionů.

Státní zástupce Jan Krestýn s rozhodnutím Kutzlerové nesouhlasí. Podal proti němu stížnost, kterou se bude zabývat pražský vrchní soud. „My považujeme jednání za trestný čin, nikoli za přestupek,“ řekl po skončení jednání novinářům. V závěrečné řeči navrhoval potrestat Syneckého dvouletým podmíněným trestem s tříletým odkladem.

U soudu včera vypovídal druhý muž českého fotbalu Roman Berbr. Narozdíl od bývalého předsedy Pelty, výpověď neodmítl. Ve výpovědi přiznal, že v kanceláři zařízení hledal a že mu Pelta řekl, že Syneckého podezřívá, že spolupracuje s policií. „Šel jsem za Syneckým a ptal jsem se ho na to.“

Soud odblokoval majetek stíhanému Janstovi, Peltův zůstal zajištěný

Bližší podrobnosti si prý už nepamatuje. „Byla to marginálie. Je normální si rok a půl staré záležitosti nepamatovat,“ řekl Berbr. Nalezené zařízení prý nechali ležet v kanceláři. S tím, že je nahráván kalkuloval Berbr podle výpovědi od začátku. „S tím v tomto státě počítáte od prvního dne. Chtěli slyšel něco, co by pro ně bylo zajímavé, ale byla to běžná porada,“ uvedl Berbr.

První rozsudek padl už v květnu. Nejvyšší správní soud potrestal soudkyni Sylvu Mašínovou snížením platu na rok o 30 procent za to, že rozhodovala spor Berbra a bývalého rozhodčího Tomáše Kovaříka. Z případu se nevyloučila, i když měla dříve důvěrný vztah s Peltou.

Všechny případy souvisí s dosud neuzavřenou kauzou sportovních dotací. Policie v ní stíhá kromě bývalého předsedy fotbalové asociace Pelty a Kratochvílové také někdejšího ředitele odboru ministerstva školství Zdeňka Břízu, předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu a generálního sekretáře ČUS Jana Boháče. Obviněny jsou i Fotbalová asociace ČR a Česká unie sportu. Pelta strávil měsíc ve vazbě, odkud byl propuštěn na začátku června, a je vyšetřován na svobodě. Ve vazbě rezignoval na funkci předsedy FAČR.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Francouzi znovu vyšli do ulic, ke žlutým vestám se přidaly i Marianne

Ve Francii se opět sešli příznivci hnutí žlutých vest, které protestuje proti...

Na pařížské třídě Champs-Élysées se v sobotu k protivládním protestům sešly asi tři tisíce členů hnutí takzvaných...

Dokážeme skokově ochladit Zemi, ale je to nebezpečné, varuje expert

Martin Dočkal se zabývá krajinným inženýrstvím.

Geoinženýring zná nástroje, kterými se skokově dá ovlivnit klima na naší planetě. Jeho nejtvrdší forma však může být...

„Miliardářce“ ze směnáren šéfovali bývalí politici. Žena se zastřelila

Poslanec za hnutí ANO Bronislav Schwarz

Ve vedení firmy To & Mi z Varnsdorfu, v níž pracovala Zuzana K., která za čtyři roky podle policie protočila až 12...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Ústavní soud zrušil část vyhlášky města Most proti sezení mimo lavičky

Ústavní soud v Brně nařídil obnovení případu, ve kterém byl odsouzen muž ke...

Ústavní soud zrušil část vyhlášky města Most, která zakazovala sezení mimo lavičky. Vyhověl návrhu ministerstva vnitra,...

Sucho mění fungování celé společnosti, tvrdí čeští vědci

Extrémně nízký stav vody na přehradě Hracholusky odhalil na Vranově bývalou...

Po čtyřech letech trvalého srážkového deficitu se hydrologické a zemědělské sucho v Česku proměnilo i v sucho...

Nepolitická politika v Impulsu: Babiš dělal diskotéky, Hamáček složí Lego

Předsedové parlamentních stran

Rádio Impuls v předvánočním čase zpovídalo předsedy všech parlamentních stran. Politická témata však tentokrát zůstala...

Najdete na iDNES.cz