Padl další rozsudek v kauze, která se týká fotbalového exšéfa Pelty

  16:41aktualizováno  16:41
Soud vynesl další rozsudek v kauzách kolem bývalého fotbalového šéfa Miroslava Pelty. Před soudem stanul Martin Synecký, bývalý bezpečnostní manažer reprezentace, který měl podle policie prozradit Peltovi, že má v kanceláři odposlouchávací zařízení.

Bezpečnostní manažer fotbalové asociace Martin Synecký | foto: Profimedia.cz

Podle čtvrtečního nepravomocného rozhodnutí soudu Synecký nespáchal trestný čin a případ postoupil Národnímu bezpečnostnímu úřadu, který má rozhodnout o tom, zda se Synecký dopustil přestupku.

Na vyzrazení informace upozornil policisty jiný odposlech. Záznam pořízený v bytě využívaném Peltou na Senovážném náměstí. Tady informovoval bývalou náměstkyni ministryně školství Simonu Kratochvílovou o tom, že je odposloucháván a že i ví, kdo mu zařízení do kanceláře dal. Podle Pelty mu to prozradil jeho bezpečnostní manažer. „Když mu dávám 100 tisíc měsíčně, aby mi to neřekl,“ uvedl Pelta.

Synecký je bývalý policista a byl požádán policií o spolupráci. Na základě povolení státního zastupitelství měl umístit odposlech u Pelty v kanceláři. „Policie ho poučila o tom, že se jedná o utajované skutečnosti,“ řekl včera u soudu státní zástupce Jan Krestýn.

Syneckého viní obžaloba z ohrožení utajované informace, za což mu v případě odsouzení hrozí až osmileté vězení. Národnímu bezpečnostnímu úřad (NBÚ) mu může udělit až pětimilionovou pokutu. Podle soudkyně Heleny Kutzlerové Synecký o zařízení Peltovi pravděpodobně opravdu řekl.

„Informace, které měl Pelta nemohl získat od nikoho jiného,“ uvedla soudkyně. Věděli to jen policisté a on. Nemělo to však podle ní takový dopad, aby ho bylo možné odsoudit za zločin. „Soud musel v dané věci uvážit charakter, význam, smysl a stupeň utajení uvedené informace,“ uvedla. Podle soudkyně by odsouzení Syneckého mohlo vést k absurdní situaci. Peltovi, kterého policie odposlouchávala hrozí maximálně pětiletý trest, Syneckému osmiletý. Za přestupek mu hrozí pokuta až 5 milionů.

Státní zástupce Jan Krestýn s rozhodnutím Kutzlerové nesouhlasí. Podal proti němu stížnost, kterou se bude zabývat pražský vrchní soud. „My považujeme jednání za trestný čin, nikoli za přestupek,“ řekl po skončení jednání novinářům. V závěrečné řeči navrhoval potrestat Syneckého dvouletým podmíněným trestem s tříletým odkladem.

U soudu včera vypovídal druhý muž českého fotbalu Roman Berbr. Narozdíl od bývalého předsedy Pelty, výpověď neodmítl. Ve výpovědi přiznal, že v kanceláři zařízení hledal a že mu Pelta řekl, že Syneckého podezřívá, že spolupracuje s policií. „Šel jsem za Syneckým a ptal jsem se ho na to.“

Soud odblokoval majetek stíhanému Janstovi, Peltův zůstal zajištěný

Bližší podrobnosti si prý už nepamatuje. „Byla to marginálie. Je normální si rok a půl staré záležitosti nepamatovat,“ řekl Berbr. Nalezené zařízení prý nechali ležet v kanceláři. S tím, že je nahráván kalkuloval Berbr podle výpovědi od začátku. „S tím v tomto státě počítáte od prvního dne. Chtěli slyšel něco, co by pro ně bylo zajímavé, ale byla to běžná porada,“ uvedl Berbr.

První rozsudek padl už v květnu. Nejvyšší správní soud potrestal soudkyni Sylvu Mašínovou snížením platu na rok o 30 procent za to, že rozhodovala spor Berbra a bývalého rozhodčího Tomáše Kovaříka. Z případu se nevyloučila, i když měla dříve důvěrný vztah s Peltou.

Všechny případy souvisí s dosud neuzavřenou kauzou sportovních dotací. Policie v ní stíhá kromě bývalého předsedy fotbalové asociace Pelty a Kratochvílové také někdejšího ředitele odboru ministerstva školství Zdeňka Břízu, předsedu České unie sportu (ČUS) Miroslava Janstu a generálního sekretáře ČUS Jana Boháče. Obviněny jsou i Fotbalová asociace ČR a Česká unie sportu. Pelta strávil měsíc ve vazbě, odkud byl propuštěn na začátku června, a je vyšetřován na svobodě. Ve vazbě rezignoval na funkci předsedy FAČR.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...Další z rubriky

Protiletadlová jednotka vyráží do Norska na největší cvičení NATO

Strakoničtí vojáci s protiletadlovým raketovým kompletem RBS-70

První část českých vojáků protiletadlové jednotky ze Strakonic ve středu vyráží na dlouhou cestu do Norska, kde se...

Senátor Valenta napsal Zemanovi, aby Česko žádalo od Rakouska zpět klenoty

Pozlacené stříbrné žezlo a jablko Království českého v Hofburgu (říjen 2007)

Česká republika má podle senátora Iva Valenty usilovat o vrácení části českých korunovačních klenotů z Rakouska....

Horník ze STAN radí ODS, ať najde do čela Senátu někoho jiného než Kuberu

Šéf senátního klubu Starostové a nezávislí Jan Horník přichází na jednání STAN,...

V horní komoře parlamentu se tři uskupení přetahují o to, kdo bude mít nejsilnější klub a nárok na šéfa Senátu. Každý z...Najdete na iDNES.cz