Ministr spravedlnosti Robert Pelikán s návrhem zákona o státním zastupitelství

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán s návrhem zákona o státním zastupitelství | foto: Dan Materna, MAFRA

Pelikán a Šlachta hrozí rezignací, Chovanec reorganizaci policie brání

  • 437
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO zváží odchod z vlády, pokud projde ohlášená reorganizace policie. „Je to pro mě vážný problém. Vycházím z dopisu nejvyššího státního zástupce, podle kterého by to mohlo ohrozit vyšetřování nejzávažnějších korupčních kauz,“ řekl Pelikán. Odchod od policie zvažuje i šéf ÚOOZ Robert Šlachta.

Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Šlachta České televizi řekl, že je znepokojen tím, že ho vedení policie o reorganizaci předem neinformovalo a uvedl, že nevylučuje odchod ze služby.

Také Pelikán požaduje zrušení plánu na reorganizace policie. „V opačném případě bych skutečně rezignaci vážně zvažoval,“ uvedl ve středu Pelikán. „Na nás to dělá dojem účelové reorganizace, jejímž skutečným cílem je potrestat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) za to, že je skutečně nezávislý,“ řekl ministr novinářům.

Šéf ANO a ministr financí Andrej Babiš o tom hovořil i na koaliční schůzce (více o dalším obsahu jednání zde) na Úřadu vlády, která se uskutečnila brzy ráno ještě před jednáním kabinetu Bohuslava Sobotky.

„Žádali jsme o vysvětlení, proč takhle narychlo dochází k reorganizaci. Požádali jsme pana premiéra, aby pan ministr vnitra toto rozhodnutí odložil. Nebylo nám vyhověno,“ uvedl Babiš. ANO proto nyní požádalo o dohadovací jednání s koaličními partnery.

Rozbije to ÚOOZ, varuje hnutí ANO

Hnutí ANO považuje připravovanou reorganizaci klíčových policejních útvarů za zásadní ohrožení vyšetřování nejzávažnějších případů korupce a tím za zpronevěření se základním cílům koaliční vlády. „Tato změna byla připravena v nepochopitelném spěchu. Reorganizací dojde k rozbití Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Tento útvar přitom stál na počátku vyšetřování korupce a závažné kriminality v nejvyšších politických patrech a v současné době má rozpracovánu řadu mimořádně závažných a citlivých případů. Obáváme se, že skutečným důvodem překotných změn je právě postup ÚOOZ v těchto případech,“ uvedlo hnutí v prohlášení.

Informace o reorganizaci požadoval na středečním koaličním jednání od ministra vnitra Milana Chovance a policejního prezidenta Tomáše Tuhého také šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek. Informace, které dostal, byly podle něj zajímavé. Interpretace, co to bude znamenat, se ale podle předsedy KDU-ČSL nadále liší.

Úvaha, že by kvůli policejní reorganizaci mohl Pelikán z vlády odejít, se hned velmi zalíbila předsedovi opoziční TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. „Nemohl by už zítra? Když to neudělal za propuštění Fajáda, mohl by alespoň teď. To by za tu reorganizaci stálo,“ napsal Kalousek na Twitteru.

Chovanec: Je to účelový nátlak

Proti postupu hnutí ANO se ohradil ministr Chovanec (ČSSD). „Důrazně odmítám politizaci připravované reorganizace Policie ČR tak, jak ji prezentuje hnutí ANO. Jde o účelový nátlak, o jehož pravých důvodech nechci raději spekulovat. Reorganizace policie je připravena profesionálně a s maximálním ohledem na to, aby jejím jediným dopadem byly lepší výsledky v boji se zločinem. Policie je nezávislá a nelze ji prostřednictvím cílených politických předvolebních kampaní rozvracet,“ napsal do prohlášení Chovanec.

Podotkl, že příprava reorganizace je v souladu se zákonem v odborné kompetenci policejního prezidia a schvaluje ji pouze ministr vnitra. „Policie ČR není obchodní firma a nelze se k ní takto chovat,“ uvedl Chovanec.

Od července má podle plánů policejního prezidia vzniknout Národní centrála boje proti organizovanému zločinu s pěti speciálními odděleními. Zabývat se má organizovaným zločinem, terorismem, kyberkriminalitou, nejzávažnější hospodářskou kriminalitou a korupcí (více o reorganizaci policie zde).

„Každý jednotlivec, který je v této problematice zakomponován, bude mít své místo,“ uvedl policejní prezident Tuhý. Reagoval tak na informace o možném sloučení Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality a Útvaru odhalování organizovaného zločinu (psali jsme zde). Jejich řediteli jsou Jaroslav Vild a Robert Šlachta. „Každý z těchto lidí má budoucnost v těchto nových útvarech,“ řekl Tuhý.

Nejvyšší státní zástupce se bojí snížení kvality práce policie

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman má podle svého mluvčího Petra Malého stále pochybnosti o policejní reorganizaci, a to navzdory prohlášení ministra vnitra, uvedla ČTK. Zeman trvá na argumentech, které popsal v dopise pro premiéra Bohuslava Sobotku či ministra Chovance. Politiky varuje před tím, že by se mohla snížit kvalita policejní práce. Po sloučení dvou elitních útvarů podle něj vznikne velká policejní složka, která nepůjde efektivně řídit. Mnoho policistů by také mohlo odejít do civilu.

„Domnívám se, že sloučení obou útvarů povede ke snížení kvality práce, průtahům, rozmělnění odpovědnosti či dokonce k nemožnosti vyšetřovat některé složité věci. Mohu jen doufat, že uvedené následky nebudou tak fatální, aby došlo ke zmaření či podstatnému ztížení stíhání závažné organizované trestné činnosti, ať už hospodářského anebo korupčního charakteru,“ napsal Zeman. Ke kritice se přidaly i protikorupční iniciativy Transparency International nebo Nadační fond proti korupci.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue