Kancléřský kandidát německých sociálních demokratů Peer Steinbrück na velkém...

Kancléřský kandidát německých sociálních demokratů Peer Steinbrück na velkém mítinku v Berlíně. | foto: Reuters

Odcházím z politiky, oznámil rival Merkelové. SPD bude přesto jednat o vládě

  • 0
Lídr německé sociální demokracie Peer Steinbrück oznámil, že odchází z nejvyšších pater politiky s odkazem na svůj volební neúspěch. Konzervativní unie CDU/CSU kancléřky Merkelové jím vedenou SPD drtivě porazila minulý týden v parlamentních volbách. Strana však navzdory předvolebním slibům svého lídra hodlá vyjednávat o možné účasti ve vládě.

"Moje kariéra bude mít spořádaný konec," prohlásil Steinbrück podle nejmenovaného účastníka jednání v berlínské centrále SPD, kde se plánovaly koaliční rozhovory s vítěznou unií CDU/CSU. Steinbrück uvedl, že v budoucnu již nebude usilovat o žádný post ve straně ani v poslanecké frakci. Chtěl by prý nicméně být členem skupiny, která za SPD povede případná sondážní jednání o vytvoření takzvané velké koalice s CDU/CSU.

Šestašedesátiletý rodák z Hamburku vedl sociální demokraty do letošních voleb s cílem ukončit za pomoci spřízněných Zelených osmiletou vládu Merkelové. SPD ale skončila se ziskem necelých 26 procent s velkým odstupem za vítěznými konzervativci.

Právě pod vedením kancléřky dosáhl vrcholu své politické kariéry, když byl v letech 2005 až 2009 ministrem financí v tehdejší velké koalici a podařilo se mu bez velkých škod provést Německo globální finanční krizí na konci minulého desetiletí.

Útlum politických aktivit však obdobně ohlásil již jednou, a to po volebním fiasku SPD v roce 2009. Tehdy se stal řadovým poslancem a prohlašoval, že se odmítá ucházet o vyšší posty. Nějakou dobu přednášel na univerzitě či konferencích a o svém působení ve vládě Merkelové napsal úspěšnou knihu, připomíná  zpravodajský server Deutsche Welle.

Zdálo se, že jeho politická hvězda téměř utichla. Až doby, než jej loni v září SPD postavila do čele své kandidátky pro letošní volby. Tehdy Steinbrück vytáhl do boje o sesazení Merkelové z postu kancléřky.

Dosti mu však v tomto tažení uškodila jeho přímočarost a chybějící diplomatičnost. Svá slova při veřejných projevech leckdy nevolil příliš uvážlivě a popudil si tím proti sobě část voličů. Kvůli jeho impulsivnímu chování bývá nelichotivě titulován jako "Poruchový Peer" či "Problémový Peer". Krátce před volbami se například nechal na titulní stránku deníku Süddeutsche Zeitung vyfotit se vztyčeným prostředníčkem.

SPD rozhodla o jednání s Merkelovou, navzdory slibům

Sociální demokraté v pátek večer na uzavřené stranické konferenci asi 250 delegátů z celé země rozhodovali o dalším postupu strany po volbách. Tématem číslo jedna byla případná účast, či neúčast na vládě pod taktovkou kancléřky a jejích křesťanských demokratů.

Steinbrück už rok před volbami avizoval, že sociální demokracie znovu ve vládě  Merkelovou zasednout nechce. Své naděje upínal směrem k Zeleným. Ti ovšem ve volbách získali jen něco přes 8 procent.

Navzdory prvotnímu odmítavému postoji svého lídra však straníci na páteční konferenci rozhodli, že s CDU/CSU zahájí sondážní rozhovory o případném vytvoření společné vlády. "SPD je k rozhovorům připravena," prohlásil po čtyřhodinovém jednání 250 stranických delegátů z celého Německa předseda SPD Sigmar Gabriel.

Následující dny se tedy ponesou v duchu intenzivních jednání obou stran o možném vytvoření takzvané velké koalice. Pokud se sociální demokraté dohodnou s Merkelovou na vládě, bude muset tento krok ještě schválit ve vnitrostranickém hlasování téměř půl milionu členů SPD - historicky vůbec poprvé.

Jako vyjednavač pro sérii rozhovorů s CDU/CSU se přihlásil mimo jiné také Steinbrück.

Očekává se, že rozhovory začnou už příští týden. Vyjednavači posléze výstupy z rozhovorů předloží grémiu, která pak na jejich podnět nechá o případném přistoupení ke koalici s Merkelovou hlasovat všechny straníky SPD. Jejich rozhodnutí bude pro vedení strany závazné.

Dosavadní průzkumy ale variantě velké koalice příliš šancí nedávají - proti jejímu sestavení má nyní výhrady 65 procent členů strany. "Spojenectví" sociálních demokratů s konzervativci si oproti tomu podle průzkumů přeje polovina Němců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video