Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pedofilie kněží otřásá i Asií

  12:58aktualizováno  12:58
Pedofilní skandály katolických kněží se nevyhnuly ani Asii. Příběhy zneužitých dětí vypluly na světlo po skandálu kolem sexuálního zneužívání dětí, který otřásl katolickou církví ve Spojených státech. Křesťanství je v Asii sice zastíněno islámem, hinduismem a buddhismem, ale katoličtí kněží mají obrovský vliv na své "stádo". Sexuální úchylky duchovních nejsou problémem v převážně hinduistické Indii nebo v Singapuru. V Hongkongu ale bylo v uplynulých 30 letech nejméně šest kněžích obviněno ze zneužívání dětí.

Hongkongská katolická diecéze, která dva kněze shledala vinnými, je pod silným tlakem veřejnosti, která žádá vysvětlení, proč tyto incidenty nikdy nenahlásila policii.

Než vypukl skandál v USA, stejný plášť mlčení halil církev i na Filipínách, kde 85 procent ze 76 milionů obyvatel jsou katolíci.  Církev nedávno přiznala, že 1,6 procenta místního duchovenstva je sexuálně aktivní. Poprvé se omluvili za to, co udělali někteří z nich. Ačkoli o zneužívání nezletilých se nezmínili, kněží důvěrně připustili, že pedofilie je problém.

"Tohle je pro nás období očištění. Musíme učinit těžká rozhodnutí," prohlásil generální tajemník Katolické biskupské konference Filipín (CBCP) Hernando Coronel.
 
CBCP, sestávající ze 120 biskupů, zastupuje filipínskou církevní hierarchii. Sejde se v červenci, aby sestavila směrnice pro chování kněží a sankce za jejich porušení.

Pedofilní skandály katolických kněžích - čtěte ZDE

Jestliže církev nepřijde s ráznými činy, mohlo by to nejen podkopat její morální vliv u věřících, ale také vážně poškodit snahy rozšířit slovo boží po Asii, tvrdí duchovní.  "Stadium popírání skončilo. Nejhorší věc je teď otálení," řekl kněz Robert Reyes. "Je tady nebezpečí, že nás již nebudou brát vážně."

"Jaký druh náboženství budeme kázat? Náboženství, které pouze předstírá, že chce věci změnit, a... nezamete si před svým vlastním prahem?"

Za 20 let kněžského působení Reyes slyšel o asi 50 případech sexuálních úchylek mezi kněžími a v některých byli oběťmi neplnoletí.

"Získat jasný obraz o rozsahu sexuální aktivity v kněžské komunitě, vázané slibem, že bude dodržovat celibát, je nemožné," uvedl Reyes.

"Tento druh statistiky se nikdy nedostane ven. Ani nevím, zda biskupové najdou dostatek odvahy provést průzkum, protože by se v něm sami ocitli," prohlásil Reyes.

"Mají-li být průzkumy poctivé, měly by zahrnovat údaj, kolik biskupů je homosexuálních a kolik ne."

Církev se bojí ztráty vlivu
Na Filipínách církev vládne v každodenním životě, včetně politiky, avšak kněží se obávají, že její vliv se zmenší. "Jestliže kněží ponesou znamení hanby, naruší to naši práci. Tato záležitost pedofilie nás vrhne zpět," řekl páter Carmelo Caluag, který pořádá duchovní semináře pro mladé lidi. "Ztíží to naši misijní práci."

Církev se také obává, že hromadné vyobcování zmenší již beztak malý počet duchovních. Na Filipínách je jen 7200 kněží, kteří pečují o více než 60 milionů věřících.

Podle Coronela bude prioritou náprava prostřednictvím rad nebo léčby. "Pokud jeho slabostí jsou mladí hoši, umístíme ho jako kaplana u starých jeptišek. To je jedno z doporučení. Musíme jej udržet mimo místa, kde na něj číhají pokušení, aby hřešil."

Pátera Reyese znepokojuje možnost, že církev bude zahlcena soudními procesy, když nebude rychle konat a neodškodní oběti.  "Již nemáme času nazbyt. Pouze čekáme na to, co nezbytně přijde."

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řecká policie zasáhla slzným plynem proti demonstrantům v Aténách

Lidé protestují proti omezení práva na stávku (15. ledna 2018)

Řecká policie použila slzný plyn a ohlušující granáty proti demonstrantům, kteří se pokusili proniknout k budově...

Policie zachránila v Kalifornii 13 vězněných dětí, rodiče je poutali do řetězů

Manželé David Allen Turpin a Louise Anna Turpinová z Kalifornie věznili a...

Policie v Kalifornii zachránila třináct sourozenců, které jejich rodiče věznili a mučili hladem. Některé děti byly v...

Dívka tvrdila, že jí muž odstřihl hidžáb. Podle policie si věc vymyslela

Khawlah Noman mluví s reportéry ve škole v Torontu. (14. 1. 2018)

Torontská policie vyšetřovala případ jedenáctileté dívky, které podle jejích slov neznámý pachatel na cestě do školy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz