Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pedofil Dutroux dostal doživotí

  16:38aktualizováno  16:38
Belgický pedofil Marc Dutroux dostal doživotní trest. S komplici unesl a znásilňoval šest dívek. Čtyři z nich zabili, dvě on sám. Už minulý týden ho ze zločinů uznala vinným laická porota, soud dnes vynesl pouze trest.
FOTOGRAFIE

PŘÍLOHA iDNES
Marc Dutroux
články * fotografie
chronologie * fakta

Dutroux byl jako hlava skupiny únosců uznán vinným z únosů, sexuálního zneužívání a vražd šesti dívek.

On sám podle verdiktu dvanáctičlenné poroty zavraždil dvě ze čtyř dívek a také jednoho svého komplice.

Doživotní trest odpovídá návrhu žalobce, který pro sedmačtyřicetiletého Dutrouxe požadoval doživotní pobyt za mřížemi. - více zde

Před soudem stáli i další tři obžalovaní, včetně bývalé Dutrouxovy manželky. Michelle Martinová stráví ve vězení třicet let, Michel Lelievre dostal 25 let.

Poslední obžalovaný Michel Nihoul půjde za jiné delikty do vězení na pět let. Jeho podíl na únosech a vraždách dívek nebyl totiž podle soudu prokázán. 

Dutroux podle poroty soudu ve východobelgickém Arlonu nese vinu za čtyři vraždy. Sám v roce 1996 zavraždil sedmnáctiletou An Marchalovou a devatenáctiletou Eefje Lambrecksovou. Podle názoru poroty může i za smrt osmiletých děvčátek Julie Lejeunové a Melissy Russoové.

Zavraždil i jednoho z kompliců, Bernarda Weinsteina, shodli se porotci. Kromě těchto zločinů má na svědomí i znásilnění tří slovenských dívek a dalších mladých lidí.

Trest je nejvyšší možný
Doživotí je v Belgii nejvyšší možný trest. Na rozhodnutí o potrestání se podílela dvanáctičlenná porota a ještě tři soudci. Podle padesátistránkového odůvodnění rozsudku představuje Dutroux nebezpečí pro společnost.

Porota odmítla stanovisko obhajoby, že Dutroux byl jen malou součástí velké organizované sítě. Rozhodla, že naopak on sám stál v čele skupiny, která organizovala únosy dívek a jejich zneužívání.

Oddychnou si také dvě dívky, Sabinne Dardennová a Laetitia Delhezová. Ty přežily pobyt v Dutrouxově tajném sklepení, kde je opakovaně zneužíval. Obě dívky se objevily jako svědkyně u soudu.

"Dutroux musí zaplatit," řekla Dardennová. Ta strávila ve sklepení celých 80 dní. Dutroux a jeho komplic Lelievre ji unesli v květnu 1996, když jela na kole do školy.

Strčili ji do železného kontejneru, a když ji přivezli do sklepa, přivázali ji k posteli a nechali ji tam několik dní ležet. Přestože jí dávali rohypnol, vedla si Sabinne deník, kde si svůj "pobyt" u Dutrouxe zaznamenávala. Křížek znamenal jeho návštěvu, hvězdička znásilnění.

Oběti byly pohřbeny zaživa
Sabinne a Laetitii našla policie živé. Osmileté Melissa Russoová a Julie Lejeuneová však ve sklepení už předtím přišly o život. V době, kdy Dutroux seděl za krádež auta ve vězení, je měla krmit Dutrouxova žena. Ta to však odmítla a dívky zemřely hlady.

Na zahradě pak byla zakopána těla tehdy sedmnáctileté An Marchalové a devatenáctileté Eefje Lambreckové. Podle pitevní zprávy byly opakovaně znásilněny a pohřbeny zaživa. 

Kauza Dutroux otřásla celou Belgií. Na protest proti pomalému postupu policie a vyšetřovacích orgánů, kteří mnozí vysvětlovali jako konspiraci, se v Bruselu dokonce uskutečnil protestní pochod, kterého se zúčastnilo 350 tisíců lidí.

Oddechne si i belgické městečko Arlon, kde se soudní proces, který převrátil život města vzhůru nohama, odehrával. Při zahájení soudu letos březnu město zavalily stovky novinářů a televizních kamer.

Dvacetiletá Sabine Dardenneová. Dutroux ji jako dvanáctiletou držel dlouhé týdny v zajetí ve svém domě. (22. června 2004)

Belgický pedofil Marc Dutroux dostal doživotní trest. (22. června 2004)

Dutrouxův komplic Michel Lelievre (vlevo) dostal trest 25 let, Michel Nihoul (vpravo) půjde za jiné delikty do vězení na pět let. Jeho podíl na únosech a vraždách dívek nebyl prokázán. (22. června 2004)

Dvaadvacetiletá Laetitia Delhezová. Dutroux ji jako čtrnáctiletou držel v zajetí ve svém domě. (22. června 2004)

Bývalá Dutrouxova manželka Michelle Martinová by měla ve vězení strávit třicet let. (22. června 2004)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Turecko zahájilo v syrském Afrínu pozemní operaci, prohlásil Erdogan

Situace v Afrínu v posledních dnech eskaluje (19. ledna 2018)

Turecká armáda v sobotu v severosyrském Afrínu, který ovládají kurdské milice YPG, de facto zahájila pozemní operaci....

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Najdete na iDNES.cz