Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pediatrům chybí kvůli chybě ministerstva očkovací látky pro děti

  7:56aktualizováno  7:56
Chystáte-li se do ordinace s dítětem kvůli povinnému očkování, nejdřív lékaři zavolejte. Ušetříte si tak zbytečnou cestu. Pediatrům totiž kvůli chybě ministerstva zdravotnictví chybějí očkovací látky, a to především takzvaná hexavakcína, která děti chrání proti šesti nemocem.
Očkování a především přeočkování má své přesně stanovené intervaly, které když se nedodrží, tak je ochrana proti smrtelným nemocem, jako je záškrt, černý kašel, tetanus a další, neúčinná. Ilustrační foto.

Očkování a především přeočkování má své přesně stanovené intervaly, které když se nedodrží, tak je ochrana proti smrtelným nemocem, jako je záškrt, černý kašel, tetanus a další, neúčinná. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jde o záškrt, tetanus, černý kašel, obrnu, žloutenku typu B a Haemophilus influenzae.

"Neočkujeme, není čím," krčí rameny místopředseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Milan Kudyn. "S napětím čekáme, co bude, nikdo nás neinformoval, že nastane takový problém," dodává.

Hygienické stanice přestaly lékaře zásobovat před dvěma týdny, ale ministerstvo včas nevybralo nové dodavatele vakcín. Stanice se totiž mění a do budoucna už se nebudou zásobováním lékařů zabývat.

Podle nového zákona, který však zatím nebyl schválen, už nebude povinné očkování dětí hradit stát ze státního rozpočtu, ale budou je platit zdravotní pojišťovny.

Nejhorší situace je na Moravě

"Připravovali jsme se na to, peníze v rozpočtu jsme vyčlenili, ale nezdá se, že by zákon do konce letošního roku prošel, takže my zatím povinné očkování neřešíme a ani lékařům či rodičům nedokážeme poradit," upozorňuje Jaromír Gajdáček, ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra.

Zákon sice chybí, ale změny v distribuci, které s ním měly souviset, už začaly. "Je to chaos, jaký nepamatuju," kroutí hlavou Ilona Hyleová, dětská lékařka z Kroměříže, která vede sdružení pediatrů na Moravě.

"Nejhorší situace je na Moravě, kde očkovací látky chybí nejvíc," dodává místopředseda sdružení dětských lékařů Milan Kudyn a Ilona Hyleová to potvrzuje.

Děti to bude víc bolet

"Denně mi volají kolegové, že nevědí, co mají dělat. Nejvíc nás mrzí, že nás na tuto situaci nikdo nepřipravil ani s námi nejednal," popisuje Hyleová. A doplácejí na to děti.

Jaké vakcíny chybějí

očkování, novorozenec
- problém se týká především očkování proti tetanu, záškrtu a spalničkám

- problém je i u hexavakcín, což je očkování složené ze šesti látek, které účinkují proti šesti vážným nemocem a dostávají je všechny děti; hexavakcíny mají dvoutýdenní výpadek a do deseti dnů by snad měly být k sehnání

Očkování a především přeočkování má své přesně stanovené intervaly, které když se nedodrží, tak je ochrana proti smrtelným nemocem, jako je záškrt, černý kašel, tetanus a další, neúčinná.

A navíc se většinou s celým očkovacím cyklem musí v případě zpoždění jedné injekce začít znovu od začátku. Což pro dětský organismus znamená vpichy, bolest navíc a zbytečnou zátěž.

Hlavní hygienik Michael Vít uklidňuje, že některé hygienické stanice ještě nějaké zásoby mají.

A také tvrdí, že ode dneška začne fungovat alespoň zásobování lékařů hexavakcínou, a to přes soukromou firmu Avenier. Ta totiž vyhrála výběrové řízení na nového dodavatele. "Do deseti dnů bude schopná přivézt očkovací látku," slibuje Vít.

"A proč o tom ministerstvo s námi nemluví? Proč nám nikdo nic neřekl? Teprve teď ve středu nás paní ministryně na náš nátlak přijme a bude s námi řešit situaci. Trochu pozdě," zlobí se Ilona Hyleová.

Ministerstvo: Nevíme, proč se to neřešilo dřív

Potíž je, že nejde jen o hexavakcíny. "Výběrové řízení na dodavatele dalších očkovacích látek ještě není ukončeno," přiznává hlavní hygienik. A to přesto, že hygienické stanice přestaly zásobovat lékaře už před dvěma týdny. Proč? "Řešíme to," říká Vít.

"Přiznávám, že neumím říct, proč se to neřešilo dřív," říká David Přinesdom z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví.

"Může se stát, že někde budou problémy, ale zveřejníme na stránkách ministerstva zdravotnictví, jak postupovat," uklidňuje lékaře Vít. "Paní ministryně slíbila, že během příštího týdne by situace měla být vyřešena," dodává Přinesdom.

Lékaři tomu však moc nevěří. A obávají se, že i když konečně budou vybráni noví dodavatelé vakcín, potrvá ještě týdny, ne-li měsíce, než začne nový systém fungovat.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz