Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pediatři žádají peníze. Poplatky pro děti končí, přijdou o desetitisíce

  0:19aktualizováno  12:47
Dětští lékaři budou od malých pacientů vybírat třicetikorunové poplatky už pouze dva dny. Od dubna platí novela, která kasírování dětí do 18 let ruší. Pediatři tak ročně přijdou o desítky tisíc korun, s nimiž už počítali ve svých rozpočtech. Slíbené finanční kompenzace jsou přitom v nedohlednu.
Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie - uši, ucho, nemoc, zánět, bolest, dítě, lékař, doktor | foto: Profimedia.cz

Ordinace přijdou kvůli změně ve vybírání poplatků průměrně o 60 až 70 tisíc korun ročně, tvrdí Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost (SPLDD).

"Nebudou kvůli tomu krachovat, ale je to významná částka. Řada kolegů si už například pořídila nové přístroje nebo zvedla platy zdravotním sestrám. Především ale s penězi počítala, těžko teď třeba sestrám řeknou, že jim platy opět seberou," upozornil místopředseda SPLDD Milan Kudyn.

co se změní

Od 1. dubna platí v ordinacích nová pravidla. Podívejte se, kdo musí poplatky nadále platit a kdo ne.

Politické hry kolem poplatků komplikují život například pražské pediatričce Evě Bartošové. "Na radu ministra Julínka jsem díky poplatkům investovala. Vymalovala jsem, koupila nové linoleum, nábytek, utratila jsem určitě 150 tisíc," sdělila lékařka iDNES.cz a dodala, že se tak dostala do deficitu zhruba na tři roky.

Kompenzaci za poplatky, kterou při projednávání novely slibovala ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová, přitom ona ani její kolegové nemají jistou. Ministerstvo tehdy tvrdilo, že dohodlo se zástupci zdravotních pojišťoven bonusy pro pediatry.

Ministryně Filipiová už sice požádala zdravotní pojišťovny o další kompenzace v rámci zdravotně-pojistných plánů, pojišťovny se ale návrhem nyní teprve zabývají. 

Ministerstvo zdravotnictví radí

Vydalo brožurku, která má pacientům usnadnit orientaci ve změnách poplatků po 1. dubnu

Ministerský mluvčí Vlastimil Sršeň upozorňuje, že praktičtí lékaři už mají od začátku roku navýšené platby za děti do 6 let. "Byl zohledněn koaliční záměr osvobodit od poplatků děti do 6 let. Lékaři tak za první čtvrtletí dostávají jak poplatky, tak kompenzaci," sdělil iDNES.cz Sršeň.

Kompenzace jsou v nedohlednu

Ujištění o kompenzaci dalo ministerstvo v polovině února. Dva dny před omezením poplatků ale největší pojišťovna v zemi říká, že s ministerstvem a praktickými lékaři pro děti a dorost teprve jedná. "Problematikou se bude příští týden zabývat také správní rada VZP," sdělil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod.

Co se mění pro děti

Od prvního dubna přestávají děti do 18 let platit u lékaře, i nadále platí za recept, pobyt v nemocnici a návštěvu pohotovosti. Jim i důchodcům nad 65 let se zmírní limit na výdaje za zdravotnictví, takže místo 5 tisíc zaplatí nejvýše 2500 korun za rok.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra pediatrům ani žádnou naději nedává. "Pokud jde o požadavek na kompenzaci poplatků, to principiálně odmítáme," sdělila iDNES.cz mluvčí Hana Kadečková. Pojišťovna podle ní nabídne lékařům jinou možnost, jak přijít k vyšším platbám, nebude to však "zadarmo". Pediatři by museli zkvalitnit služby.

"Pediatři by třeba prostřednictvím našeho systému integrované péče sledovali množství předepisovaných léků, mohli by sledovat očkovací kalendáře pacientů, rozšířili by ordinační hodiny, mohli by zavést objednávkový systém. Možností na zlepšení je celá řada," uvedla Kadečková. Teprve pak by následovaly dohody o zvýšení plateb.

S tím ale pediatři zásadně nesouhlasí. Připomínají, že regulační poplatky také nebyly spojeny s žádnými povinnostmi navíc. "Pojišťovny opakují, že kompenzace za regulační poplatky hradit nemohou, ale jsou ochotny s námi jednat o navýšení úhrady, pokud budou mít z naší strany nějakou odezvu, pokud budeme dělat, co budou pojišťovny chtít. To my zase odmítáme," shrnul spor Kudyn z SPLDD.

Připomněl příslib ministryně Filipiové na kompenzaci regulačních poplatků "bez jakýchkoliv úliteb či balíčků". "Bráníme se pochopitelně balíčkům, protože regulační poplatky nebyly vázané na žádné balíčky, byly vázány čistě a jedině na klinické vyšetření," vysvětlil Milan Kudyn.

Chápe, že správní rady nemohou schválit, aby se tyto platby nazývaly kompenzace za regulační poplatky. Zatímco tyto peníze musí jít z prostředků veřejného zdravotního pojištění, poplatky šly z kapes občanů.

Platit můžete i nadále, uslyší pacienti

Lékaři nyní přemýšlejí, jak ztrátu kompenzovat, dokud se nedomluví s pojišťovnami. Minulý týden proto rozeslalo SPLDD pediatrům dopis s doporučením, jak mohou dále postupovat. "Budeme informovat rodiče, že regulační poplatky byly zrušeny a tedy neplatí povinnost platit třicet korun za klinické vyšetření dítěte, ale pochopitelně mohou i nadále přispět 30 korunami," uvedl Kudyn.

Sněmovna omezila poplatky

Přečtěte si, jak probíhala politická bitva o poplatky

"To v žádném případě říkat nebudu. Je to velmi ponižující říkat si o třicet korun, a pokud to není podle zákona, je mi to proti srsti," reagovala lékařka Eva Bartošová.

Podle Kudyna by rodiče mohli dobrovolně platit příspěvek na chod ordinace. Buď formou ročního paušálu nebo po každém vyšetření. "Záleží také na tom, co za to lékaři rodičům nabídnou. Může to být třeba e-mailová korespondence, kterou by zasílali výsledky vyšetření či pozvánky na očkování," nastínil Kudyn.

"Myslím si, že úplně se tím řídit nebudu. Čekám, jak dopadne jednání s pojišťovnami, bylo by to nejpříjemnější, kdybychom byli zrovnoprávněni s praktickými lékaři pro dospělé. Takhle jsme oproti nim handicapováni a v provozu ordinace se to určitě odrazí," je přesvědčená Bartošová.

S tím souhlasí i Milan Kudyn. "Dali jsme jim to jako doporučení s odůvodněním, že v tuto chvíli není v dohlednu kompenzace od zdravotních pojišťoven," uzavřel.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...Najdete na iDNES.cz