Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pěcha komunismus nepropagoval

  15:49aktualizováno  15:49
V Šumperku skončil první protikomunistický proces po roce 1989. Soud zbavil Davida Pěchu obžaloby z propagace komunismu. "Byl to projev svobody slova," konstatovala soudkyně. Podle ní by Pěchovo odsouzení bylo ohrožením demokracie. Pomluvu agenta Hučína ohodnotila půlroční podmínkou.

"Rozsudek zatím nebudu komentovat. Obě strany si nechaly lhůtu na odvolání, takže ještě není čas, abych se k tomu vyjadřoval," řekl iDNES Pěcha.

U soudu působil jako dokonalý řečník. Už dopředu se první obžalovaný z propagace komunismu situoval jako politická oběť. Dopředu justici varoval, že jde o precedens.

"Pokud jsem souzen demokratickým a nezávislým soudem, musím být zproštěn obžaloby. Mé odsouzení by byl nebezpečný precedens a útok na základní lidská práva," hřímal.

Reagoval tak na státního zástupce Ladislava Jurku, který navrhoval podmíněný trest, vyslovení dohledu a zákaz činnosti v médiích. "Současná společnost potřebuje ochranu proti myšlenkám, které obžalovaný pronášel," zdůvodnil Jurka. 

Pěchu dostal před soud článek v Pochodni
Pěcha jako šéfredaktor komunistické Pochodně zveřejňoval články vyzývající k boji proti současnému režimu včetně boje ozbrojeného. Vybízel například k "vyhubení kapitalistů".

Musel se tak zodpovídat z propagace hnutí směřujících k potlačování práv a svobod občanů, k tomu se ještě dostal do střetu se zákonem za šíření poplašné zprávy a pomluvy vůči politikům, které označil za vlastizrádce.

Za pomluvu padla podmínka
Bývalého důstojníka Bezpečnostní informační služby Vladimíra Hučína nařkl Pěcha před televizní kamerou z toho, že je zodpovědný za výbuch v Přerově, při kterém v roce 1999 zemřel policista. Za sérii trestných činů mu hrozilo úhrnem až osm let vězení.

Soudkyně ho však uznala vinným jen z pomluvy, které se dopustil vůči Hučínovi. "Přirovnal Hučína k vrahovi a tím o něm pronesl sdělení, které ho mohlo výrazně poškodit," uvedla soudkyně Pavlína Pelclová.

Z propagace komunismu však Pěchu vinným neuznala. "Soud došel k závěru, že se jednalo o svobodu projevu, vyjádření myšlenek obžalovaného. Nebylo zřejmé, že by podněcoval k násilné akci a nenávisti," objasnila soudkyně.

Pěcha přitom před lety vyzýval na stránkách Pochodně k boji proti současnému režimu včetně boje ozbrojeného. "Soud má za to, že odsouzení obžalovaného by v tomto případě znamenalo ohrožení demokracie a práva na svobodu slova," podotkla Pelclová.

Stejně tak se Pěcha dostal i z obžaloby z trestného činu poplašné zprávy a pomluvy politiků označených za vlastizrádce, kteří rozbili společný stát. Mezi nimi byli i bývalý prezident Václav Havel, současný prezident Václav Klaus a slovenský politik Vladimír Mečiar.

"Pan Pěcha pronesl určitý hodnotící soud, kdy ostrým až provokativním výrazem řekl, co si o uvedených osobách myslí. Jeho vyjádření ale nemá charakter pomluvy," vysvětlila Pelclová. Odvolala se na judikát Evropského soudu pro lidská práva, který podle ní připouští vůči politikům mnohem tvrdší slova než vůči řadovým občanům.

Političtí vězni sledující proces byli rozsudkem znechuceni. "Taková demagogie může být nebezpečná a ohrožovat společnost. Měl být potrestán mnohem přísněji," uvedl Živan Loukota, který na soudkyni podal stížnost.

Zifčák přijel, ale pozdě
K soudu přišel i klíčový svědek Ludvík Zifčák. Žádal Pěchovo osvobození.

Estébák proslulý z listopadových událostech roku 1989 jako provokatér Růžička, pozdější šéf levicového tisku Nové Bruntálsko a předseda jedné z odnoží českého komunismu měl vnést do sledované kauzy světlo.

Minulé líčení musela soudkyně kvůli Zifčákovi odročit. Během jednání volal mobilem, že soud nestihne. Ani tentokrát nedorazil včas.

"Ludvík má zpoždění," hlásil jeden z politických vězňů sledujících proces. Tentokrát ale Zifčák dorazil. "Tak nám student Růžička přece jen přijel," vítali ho političtí vězni.

Klíčový svědek obhajoby omlouval zpoždění špatným počasím. "Podcenil jsem situaci na silnici," říkal. Zifčák se ihned postavil na Pěchovu obhajobu.

Jeho štvavé články v komunistickém občasníku Pochodeň vysvětloval jako kolektivní díla.

"Autory byli všichni členové výkonného výboru Komunistického hnutí Československa. Byla to kolektivní práce. Pan Pěcha byl jen šéfredaktor a všechny články psal se souhlasem výkonného výboru," vysvětloval Zifčák.

Dokázal zdůvodnit i Pěchovo tvrzení, že články psal sám. "Pan Pěcha chtěl svést vinu na sebe, aby ochránil ostatní před pronásledováním," prohlásil Zifčák.

Působil u nás provokatér, tvrdil svědek
Informace z Pochodně, kterými se soud zabýval, podal jako provokaci, která byla komunistům okolo Pěchy cíleně podstrčena.

"Později jsme zjistili, že u nás působil nějakou dobu provokatér z řad Bezpečnostní informační služby, který s těmi informacemi přicházel. On říkal, že informace pocházejí přímo z BIS, že tam má nějaké známé," vypověděl Zifčák.

"Taková pohádka od něj sedí. On sám byl v roce 1989 provokatér, takže to umí dobře popsat. Vždyť je to k smíchu," rozčiloval se jiný politický vězeň.

Korunu svému vystoupení nasadil Zifčák, když vysvětloval článek o tom, jak naši  kapitalisté nechají střílet do demonstrantů. "To nebylo míněno, že by se střílelo ostrými náboji, ale gumovými projektily," řekl.

Na líčení jen se vstupenkou
Úterního líčení se mohli účastnit jen lidé, kteří si na soudu před zahájením jednání vyzvedli lístky.

K tomuto opatření přistoupilo vedení soudu kvůli tlačenicím o místa v jednací síni, které provázely srpnové líčení. - více zde

Dále čtěte

Zifčák nepřišel k soudu pomoci Pěchovi

V komunistickém procesu vypovídal Hučín

Pomluvy ženou Havla a Klause k výslechu

David Pěcha, kterého soud zprostil obžaloby z propagace komunismu, hovoří s novináři, 7. října 2003

David Pěcha (vlevo) obžalovaný v prvním protikomunistickém procesu od roku 1989 se na chodbě šumperského soudu setkal s klíčovým svědkem ve své kauze na ´agentem´ Ludvíkem Zifčákem, 7. října 2003Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Betonový panel rozdrtil dělníkovi nohy, po roce muž přišel děkovat hasičům

Hasičům z olomoucké stanice přišel po roce na olomouckou stanici poděkovat muž,...

Téměř rok po nešťastné události v Ústíně na Olomoucku, kde betonový panel při vykládání spadl na dělníka a zavalil mu...

Privatizací OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise

Na těžní věži Dolu Darkov zavlál černý prapor. Tři horníci po vznícení metanu...

Okolnostmi privatizace těžební společnosti OKD se bude zabývat sněmovní vyšetřovací komise. Poslanci ji z iniciativy...Najdete na iDNES.cz