Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo tetě svěřil úřad děti ústavu. Nepřípustný postup, zasáhla Šabatová

  20:08aktualizováno  20:08
Pokud je možné, aby o dítě pečovala rodina včetně vzdálenějších příbuzných, pak to orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) musí respektovat, míní ombudsmanka Anna Šabatová. Ta loni řešila případ dvou sourozenců, které úřad umístil do dětského domova, ačkoli se o ně mohly postarat matčiny sestry. Úřad posléze chybu napravil.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na úřad veřejné ochránkyně práv se obrátila matka dvou dětí, u nichž OSPOD v Moravských Budějovicích souhlasil s nařízením ústavní péče, děti tak dočasně skončily v dětském domově. Sociální pracovnice, která měla případ na starosti, přitom neověřila, zda se o děti může postarat jiní rodinní příslušníci.

Případ ombudsmanka popisuje ve své zprávě o činnosti za poslední čtvrtletí minulého roku, kterou má iDNES.cz k dispozici. Z jakých důvodů úřad děti odebral matce, zpráva neříká.

„Na případy dětí, které řeší OSPOD, se vztahují přísnější pravidla a nezveřejňuje se mnoho podrobností. Tím jsou chráněny děti,“ vysvětlil iDNES.cz David Slováček z kanceláře veřejné ochránkyně.

„OSPOD nepostupoval v souladu s právními předpisy, neboť souhlasil s nařízením ústavní výchovy, aniž si ověřil možnosti rodinných příslušníků převzít péči o děti, a ani neinformoval soud o sestrách matky, které by se o děti mohly postarat,“ komentuje Šabatová. Kontakty na sestry přitom matka úředníkům sdělila a byly součástí spisu. Sociální pracovnice je však neznala.

Umístění dětí do ústavu mělo prý „aktivizovat“ rodiče

Podle ombudsmanky se v průběhu šetření ukázalo, že cílem umístění dětí do dětského domova bylo vyburcovat rodiče k aktivitě, což je nepřípustné.

S čím se lidé na ombudsmanku obracejí?

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 bylo úřadu Veřejného ochránce práv doručeno celkem 1 649 podnětů. Ve věcech, jimiž se podle zákona ombudsmanka může zabývat, se na ni obrátilo 1 053 lidí, což je o 140 méně než ve čtvrtém čtvrtletí roku 2014.

Nejvíc podnětů se týkalo sociálního zabezpečení (268), početně byla zastoupena i oblast stavebního řízení a územního plánování (111) a dále oblast vězeňství, policie a armády (85).

Z celkového počtu doručených podnětů se v 59 případech objevila námitka nerovného zacházení ze strany veřejné správy a soukromých osob. Diskriminace ve smyslu antidiskriminačního zákona se týkalo 35 podnětů.

„Nařízení ústavní výchovy není nástrojem k aktivizaci rodiče, aby začal řešit svoji situaci. OSPOD má mít na zřeteli nejlepší zájem dítěte tak, jak mu to ukládá článek 3 Úmluvy o právech dítěte. Nelze připustit, aby se vůči dětem předčasně uplatnil nejkrajnější možný způsob náhradní výchovy jen proto, že rodič nespolupracuje s OSPOD podle jeho představ a že neřeší svoji nepříznivou situaci,“ konstatovala ombudsmanka s tím, že přednost péče v širší rodině před ústavní výchovou je základní princip, kterým se OSPOD musí řídit.

Po upozornění na chybný postup OSPOD zmapoval rodinu dětí a začal spolupracovat s Úřadem pro mezinárodně-právní ochranu dětí v Brně, neboť matka je Slovenka. Případu se v současnosti věnuje jiná sociální pracovnice, té původní úřad neprodloužil pracovní smlouvu. Podle ombudsmanky úřad pochybení napravil, jak konkrétně a zda jsou již děti v péči matčiných sester, ale zpráva neuvádí.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Náš svět se hroutí, tuší Merkelová a studuje dávné apokalypsy

Angela Merkelová a Donald Trump na summitu G7 v Kanadě (8. června 2018)

Chmurné nálady ovládly duši Angely Merkelové. Německá kancléřka tuší, že poválečné uspořádání světa pomalu končí,...

Mladíka ukopali a vláčeli za autem. Policisté zatkli bestie z Aše

Archeologové a kriminalisté našli ostatky tří lidí v Rudníku na Trutnovsku,...

Policistům se téměř po deseti letech podaří uzavřít případ vraždy Tomáš Pilaře, kterého pachatelé brutálním způsobem...Komáři v Česku přenášejí virus z Afriky. Horečka může být smrtící

Vědci objevili virus zika i v obyčejných komárech. Chtějí další testy

Brněnští vědci objevili na jižní Moravě druh komárů s virem západonilské horečky. Zřejmě jej do Česka zavlekli...

Šlapající pijani štvou místní i politiky. Pivní kola chtějí vyhnat z parků

turistický beer party

V Praze, Plzni, Olomouci i Brně je stále častěji k vidění originální novinka - pojízdné pivní bary, které pohánějí...

Většinu Česka ve čtvrtek zasáhnou bouřky se silným větrem a kroupami

Bouřková mračna

Většinu Česka ve čtvrtek odpoledne a večer zasáhnou bouřky s nárazy větru do devadesáti kilometrů v hodině, doprovázet...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Kuriózní nehoda, žena spolknutá krajtou a násilníci v metru

Oteklou krajtu našli vesničané třicet metrů od bot a mačety oběti.

Nehoda, která se stala na Pražském okruhu, zaujala čtenáře iDNES.cz natolik, že spolu se ženou, která skončila v...

Po dlouhé nemoci zemřel veterán druhé světové války, letec RAF Vranský

Se zesnulým Jaroslavem Klemešem se přišli rozloučit i váleční veteráni. Na...

Ve věku 97 let zemřel po dlouhé nemoci v neděli ráno veterán z druhé světové války, jeden z posledních žijících letců...

Válku Rusko nechce. Je slabší než NATO a ví to, říká generál Řehka

Brigádní generál Karel Řehka se loni v srpnu stal zástupcem velitele...

Vůči manipulaci a dezinformacím je zranitelný každý člověk a každý stát. Potřebujeme umět rozlišovat, čemu věřit a čemu...

Najdete na iDNES.cz