Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Místo tetě svěřil úřad děti ústavu. Nepřípustný postup, zasáhla Šabatová

  20:08aktualizováno  20:08
Pokud je možné, aby o dítě pečovala rodina včetně vzdálenějších příbuzných, pak to orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) musí respektovat, míní ombudsmanka Anna Šabatová. Ta loni řešila případ dvou sourozenců, které úřad umístil do dětského domova, ačkoli se o ně mohly postarat matčiny sestry. Úřad posléze chybu napravil.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Na úřad veřejné ochránkyně práv se obrátila matka dvou dětí, u nichž OSPOD v Moravských Budějovicích souhlasil s nařízením ústavní péče, děti tak dočasně skončily v dětském domově. Sociální pracovnice, která měla případ na starosti, přitom neověřila, zda se o děti může postarat jiní rodinní příslušníci.

Případ ombudsmanka popisuje ve své zprávě o činnosti za poslední čtvrtletí minulého roku, kterou má iDNES.cz k dispozici. Z jakých důvodů úřad děti odebral matce, zpráva neříká.

„Na případy dětí, které řeší OSPOD, se vztahují přísnější pravidla a nezveřejňuje se mnoho podrobností. Tím jsou chráněny děti,“ vysvětlil iDNES.cz David Slováček z kanceláře veřejné ochránkyně.

„OSPOD nepostupoval v souladu s právními předpisy, neboť souhlasil s nařízením ústavní výchovy, aniž si ověřil možnosti rodinných příslušníků převzít péči o děti, a ani neinformoval soud o sestrách matky, které by se o děti mohly postarat,“ komentuje Šabatová. Kontakty na sestry přitom matka úředníkům sdělila a byly součástí spisu. Sociální pracovnice je však neznala.

Umístění dětí do ústavu mělo prý „aktivizovat“ rodiče

Podle ombudsmanky se v průběhu šetření ukázalo, že cílem umístění dětí do dětského domova bylo vyburcovat rodiče k aktivitě, což je nepřípustné.

S čím se lidé na ombudsmanku obracejí?

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2015 bylo úřadu Veřejného ochránce práv doručeno celkem 1 649 podnětů. Ve věcech, jimiž se podle zákona ombudsmanka může zabývat, se na ni obrátilo 1 053 lidí, což je o 140 méně než ve čtvrtém čtvrtletí roku 2014.

Nejvíc podnětů se týkalo sociálního zabezpečení (268), početně byla zastoupena i oblast stavebního řízení a územního plánování (111) a dále oblast vězeňství, policie a armády (85).

Z celkového počtu doručených podnětů se v 59 případech objevila námitka nerovného zacházení ze strany veřejné správy a soukromých osob. Diskriminace ve smyslu antidiskriminačního zákona se týkalo 35 podnětů.

„Nařízení ústavní výchovy není nástrojem k aktivizaci rodiče, aby začal řešit svoji situaci. OSPOD má mít na zřeteli nejlepší zájem dítěte tak, jak mu to ukládá článek 3 Úmluvy o právech dítěte. Nelze připustit, aby se vůči dětem předčasně uplatnil nejkrajnější možný způsob náhradní výchovy jen proto, že rodič nespolupracuje s OSPOD podle jeho představ a že neřeší svoji nepříznivou situaci,“ konstatovala ombudsmanka s tím, že přednost péče v širší rodině před ústavní výchovou je základní princip, kterým se OSPOD musí řídit.

Po upozornění na chybný postup OSPOD zmapoval rodinu dětí a začal spolupracovat s Úřadem pro mezinárodně-právní ochranu dětí v Brně, neboť matka je Slovenka. Případu se v současnosti věnuje jiná sociální pracovnice, té původní úřad neprodloužil pracovní smlouvu. Podle ombudsmanky úřad pochybení napravil, jak konkrétně a zda jsou již děti v péči matčiných sester, ale zpráva neuvádí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Turistky nám dělají z Oktoberfestu pornofilm, stěžují si Němci

Největší světový festival piva v Mnichově. (17.9.2016)

Pro obyvatele Mnichova znamenají přípravy na Oktoberfest nejen prostírání stolů nebo zkoušky lidových kapel, ale také...

Džihád v Česku. Policisté obvinili muslima z přípravy bombového útoku

Dominik K. v posledních měsících před zatčením sám sebe fotografoval v přesně...

Policie zadržela radikálního muslima. Měl v bytě chemikálie a návody na výrobu bomby. Původem je Slovák. Islám přijal...Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...Další z rubriky

Pražskou MHD blokovala u Karlova náměstí porucha trolejí

Mezi zastávkami I. P. Pavlova a Karlovo náměstí blokuje dopravu poškozená...

V centru Prahy nejezdily od pátečního rána tramvaje mezi Karlovým náměstím a I. P. Pavlova. Kvůli poruše trolejí musely...

Vězňů nakažených infekčními nemocemi přibývá. Lékařů ve věznicích je však málo

Věznice na Pankráci v Praze. Ilustrační foto

Vězňů nakažených infekčními nemocemi přibývá. Kvůli velké míře závislosti na drogách je ohrožuje především žloutenka....

Muž v Plzni zkolaboval po úderu blesku, oživit se ho už nepodařilo

Noční bouře na jihu Čech. Ilustrační foto

Plzeňští záchranáři vyjížděli v pátek k muži, který po úderu blesku upadl do bezvědomí. Oživit se ho však už...Najdete na iDNES.cz