Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ombudsman: Izolace, sexuální delikty. Stát selhal v péči o malé cizince

  9:04aktualizováno  9:04
Ombudsman Pavel Varvařovský se pustil do kritiky ministerstva školství. Stát podle něj selhal v péči o děti-cizince v zařízení Permon ve Hříměždicích-Vestci, které spadá pod ministerstvo. Kontroly tam odhalily špatné zacházení s dětmi, tristní životní podmínky a nezákonnou praxi ze strany vedení střediska.

Dětský domov Permon ve Vestci – Hříměždicích u Příbrami | foto: DDC.cz

"Děti trpěly nedostatkem soukromí, v rozporu se zákonem o výkonu ústavní a ochranné výchovy byl v některých částech zařízení instalován a fungoval kamerový systém, byla zde užívána nezákonná a nepřípustná praxe umisťování dětí na izolaci," uvedl Varvařovský v tiskové zprávě.

V Permonu se podle ombudsmanovy kanceláře také odehrálo několik sexuálních deliktů, které si vyžádaly vyšetřování, ale oběti a pachatelé (v obou případech děti) byli nadále ponecháni v běžném kontaktu.

Ředitel zařízení podle Varvařovského také v řadě případů v rozporu se zákonem rozhodoval o tom, kde a jak se bude dítě vzdělávat, přestože takové rozhodnutí náleží jen zákonným zástupcům. "Děti v zařízení jsou demotivovány, chybí jim sociální kontakt i odborná péče a výchovné problémy tak eskalují," uvedl ombudsman.

Zařízení Permon

Zařízení Permon ve Hříměždicích-Vestci ve Středočeském kraji zřídilo ministerstvo školství, aby poskytovalo péči zejména dětem-cizincům bez doprovodu, které pocházejí z kulturně odlišného prostředí, nemluví česky a mnohdy jsou traumatizovány minulostí.

Vedoucí střediska Permon Jana Rohrbachová nechtěla zprávu ombudsmana komentovat.
"Určitě se ještě dnes vyjádříme. Momentálně tady není pan ředitel (Luboš Hudec, ředitel několika zařízení zřizovaných ministerstvem školství, jedním z nich je Permon - pozn. red.). Musíme se k tomu vyjádřit jako kompletní vedení," řekla Rohrbachová iDNES.cz.

Ministerstvo školství, které je zřizovatelem Permonu, přislíbilo, že se k situaci vyjádří do úterního poledne. Dosud tak ale neučinilo.

Kancelář ombudsmana už resort na problémy upozornila. Permon následně přijal řadu opatření, některá ze zásadních pochybení však podle ombudsmana napravena nebyla.

V prosinci 2011 se uskutečnila schůzka zástupců ministerstev školství, vnitra, práce a sociálních věcí a Nejvyššího státního zastupitelství. Zúčastnění se dohodli, že dojde k postupnému utlumování činnosti Permonu, byť se ve vládní novele zákona o ústavní a ochranné výchově se speciálním zařízením pro cizince počítá. Svěřenci se měli postupně přemístit do běžných školských zařízení a resort školství měl zpracovat koncepci péče o tyto děti.

"Vzhledem k nečinnosti ministerstva školství však prakticky k ničemu z toho nedochází. Jedinou dosavadní aktivitou bylo kontrolní šetření opírající se o písemnou dokumentaci zařízení. Ochránce byl následně povšechně informován, že ministerstvo problematiku zařízení Permon nepouští ze zřetele," podotkl Varvařovský.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Najdete na iDNES.cz