Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pearlův vrah se odvolal

  17:32aktualizováno  17:32
Pákistánec Ahmad Umar Saíd Šajch, odsouzený k trestu smrti oběšením za únos a vraždu amerického novináře Daniela Pearla, se proti verdiktu odvolal. Tvrdí, že rozsudek padl na základě falešného a podvrženého důkazu. Už ve středu se odvolali tři jeho spoluviníci. Ti byli odsouzeni k doživotí. To v pákistánské soudní praxi znamená pětadvacet let vězení.

Odvolání bylo podáno k provinčnímu soudu v Karáčí, které je střediskem jižní provincie Sindh.

Umar, který byl odsouzen v pondělí, měl podle zákona na odvolání sedm dní. Jeho obhájce řekl, že se odvoláním budou zabývat dva soudci vyššího soudu.

Dodal, že je na sto procent přesvědčen, že "tentokrát bude spravedlnosti učiněno zadost".

Pokud provinční soud odvolání zamítne, bude řízení postoupeno nejvyššímu soudu. Procedura může trvat i rok, ale pozorovatelé míní, že kvůli tlaku světového veřejného mínění soudy v kauze rozhodnou rychle.

Kdo byl Daniel Pearl
Osmatřicetiletý novinář listu The Wall Street Journal Daniel Pearl zmizel v pákistánském městě Karáčí 23. ledna. Pátral tam po muslimských skupinách a po jejich možném spojení s teroristou Usámem bim Ládinem. Ten je hlavním podezřelým z teroristických útoků spáchaných 11. září 2001 v New Yorku a ve Washingtonu.

Po několika týdnech pátrání potvrdila jeho smrt videonahrávka, na níž jeden z únosců podřezává Pearlovi hrdlo. 

Ve stejný den, kdy se Ahmad Umar Saíd Šajch odvolal, prohlásil nejmenovaný vysoce postavený pákistánský vyšetřovatel, že bezhlavé tělo nalezené v květnu v Karáčí opravdu patří americkému novináři Danielu Pearlovi. Potvrdila to zkouška DNA, dodal.

Po rozsudku padala tvrdá slova
Pearlův vrah po verdiktu pohrozil prostřednictvím svého advokáta smrtí všem, kdo se podíleli na jeho odsouzení. "Uvidíme, kdo zemře první, jestli já, nebo úředníci, kteří zařídili mé odsouzení k smrti," přečetl Šajchovo prohlášení obhájce.

Vrah také prohlásil, že válka mezi muslimy a nevěřícími pokračuje a každý v Pákistánu musí ukázat, kdo je pro islám a kdo podporuje nevěřící.

Smrt a tři doživotí
Čtyři islámské radikály obviněné z únosu a vraždy amerického novináře Daniela Pearla uznal pákistánský soud vinnými v pondělí. Hlavní pachatel Ahmad Umar Saíd Šajch byl odsouzen k trestu smrti, tři jeho společníci dostali doživotí.

Odsouzeným byla rovněž udělena pokuta v celkové hodnotě 32 tisíc dolarů, která by po vyplacení měla být předána Pearlově manželce Mariane a jejímu synovi, který se narodil až po otcově smrti.

Z obavy proti protestům pákistánská policie uzavřela ulice před budovou vězení a z okolních střech mířili na místo odstřelovači.

Hlavní pachatel Ahmad Umar Saíd Šajch, podezřelý ze styků s muslimskými extremistickými organizacemi v zemi, se k únosu Pearla původně před soudem přiznal. Protože ale nebyl pod přísahou, později své přiznání popřel.

Klíčovým svědkem v procesu byl řidič taxi, který viděl Saída s Pearlem nasedat do auta před jednou z restaurací v Karáčí. Tam Saíd zřejmě amerického žurnalistu vylákal. Žaloba se dále opírala o množství technických důkazů, které shromáždil americký Federální úřad pro vyšetřování FBI, včetně Saídových e-mailů. 

USA Islámábád opakovaně žádaly o vydání Ahmada Umara Saída Šajcha, avšak pákistánské úřady se rozhodly uspořádat vlastní řízení.

Proces s Pearlovými vrahy posílil odpor islámských radikálů proti pákistánské vládě, která podle nich zradila, když po 11. září 2001 opustila afghánské hnutí Taliban a začala podporovat Washington. 

"Vláda vynese rozsudek na příkaz USA," prohlásil během procesu bratr jednoho z odsouzených. "Všechna výkonná rozhodnutí v Pákistánu jsou přijímána na popud Spojených států."

Podobně se ještě před vynesením rozsudku vyjádřila obhajoba, když prohlásila, že žalobci nenabídli zásadní důkazy proti jejich klientům a že očekávají zproštění viny, "pokud verdikt nebude ovlivněný pákistánskou vládou a vládou USA".

Proces se kvůli obavám o bezpečnost žalobce během jednání přemístil z metropole Karáčí o 160 kilometrů severovýchodně do Hyderabádu.

Důležity důkaz žaloby - poznámky
Vrchní žalobce Rádža Quereši předložil soudu ručně psané koncepty e-mailů, které oznámily Pearlův únos. Znalec Gulam Akbar Džafrí potvrdil, že hlavní obviněný, britský muslim Ahmad Umar Saíd Šajch, některé z poznámek stoprocentně psal.

Advokát obhajoby Ráj Bašíř se snažil důkazy zpochybnit. Podle znalce Saíd psal anglické verze poznámek. Jeho komplic a další obžalovaný Šajch Muhammad Adíl psal koncepty v urdštině.

Ani jedna strana nezveřejnila přesný obsah poznámek. Trojice obžalovaných tvrdí, že dostala text e-mailu a přesné instrukce, kam ho poslat, právě od Saída. U soudu vypovídal agent FBI, který popsal, jak vyšetřovatelé došli přes internet až k jednomu z obviněných, Fahadu Nasímovi.

SOUD S TERORISTY

* Ahmad Umar Saíd Šajch a tři komplicové byli obviněni z únosu, vraždy a terorismu.
* Senát pachatele soudil podle pákistánských protiteroristických zákonů.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ
E-maily posloužily neznámému hnutí

K únosu se v elektronické poště přihlásilo dosud neznámé Národní hnutí pro obnovu pákistánské svrchovanosti.

V emailu stálo, že Pearl je držen v nelidských podmínkách na protest proti špatnému zacházení s vězni Talibanu a Al-Kajdy na americké vojenské základně Guantánamo na Kubě.

V příloze byly fotografie Pearla s pistolí u hlavy a hrozbou, že ho únosci zabijí. Na snímcích, které dorazily několika americkým médiím, měl Pearl kotníky a zápěstí spoutané řetezy a u hlavy měl pistoli.

Hnutí vyzvalo USA, aby pákistánské a afghánské zajatce z afghánské války propustily. Únosci poté stanovili dvě lhůty, do kdy hrozili, že pokud USA jejich požadavky nesplní, reportéra zabijí. Washington jejich požadavky odmítl splnit.

ROZVLÁČNÝ START PROCESU

* Únosci byli formálně obviněni až při třetím pokračování procesu.
* Soud dlouho proces odkládal. Dával více času policii, aby našla dalších sedm předpokládaných únosců.
* První dvě přelíčení trvala jen desítky minut.
* Při zahájení líčení na počátku dubna požádal obhájce o zveřejnění klíčových důkazů.
* Procesu nemohli přihlížet novináři.

Soud se kvůli obavám přestěhoval
Obavy o bezpečnost donutily soud v pákistánském hlavním městě Karáčí, kde proces s únosci amerického reportéra začal, přestěhovat se do Hyderabádu. Všechny cesty okolo centrální vězníce v Hyderabádu byly podobně jako v Karáčí pod dohledem policie a ostřelovačů na střechách domů.

Přesun nastal poté, co výzvědné služby upozornily žalobce, že by mohl být ve věznici v Karáčí, kde konala tři jednání soudu, napaden. Případ soudil v Hyderabádu už třetí soudce Ali Ašraf, odborník na protiteroristické kauzy.

Kvůli bezpečnosti soud začal ve věznici
Kvůli bezpečnosti rozhodla místní vláda, že soud začne v centrální věznici v Karáčí. "Všichni čtyři byli obžalováni z únosu s cílem získat výkupné, z vraždy a terorismu," prohlásil hlavní prokurátor provincie Sindh Rádža Kureší. "Na základě těchto bodů obžaloby by mohli být odsouzeni k smrti," podotkl.

BUSH: BARBARSKÝ ČIN

* Americká vláda zabití Pearla odsoudila. Prezident George Bush prohlásil, že takové barbarské činy jenom posílí rozhodnutí USA bojovat s terorismem.

Saíd Šajch už před soudem stanul
Proces se Šajchem byl plánován na 25. února, ale byl odročen. Soud v Karáčí tehdy rozhodl, že Saíd Šajch zůstane další dva týdny ve vazbě. Dal tak policii více času na to, aby našla novinářovo tělo a shromáždila další důkazy.

Saíd, který je původem Brit, se při prvním slyšení 14. února doznal, že únos zosnoval. K obvinění se ale odmítl vyjádřit. Kromě Saída byli k soudu 25. února předvedeni také dva jeho komplicové.

Všechny podezřelé, kteří měli obličej zakrytý bílými hávy, eskortovalo do budovy několik desítek policistů. Obhájce tvrdil, že policie přinutila jeho klienty podepsat prázdné papíry.

Fanatici amerického novináře popravili
Daniel Pearl je po smrti. Jeho únosci ho popravili. Potvrdila to FBI po prozkoumání videokazety zaslané jednomu pákistánskému reportérovi. Ten ji podle agentury Reuters měl celých 24 hodin. Po celou tu dobu se prý pokoušel zkontaktovat americký konzulát v Karáčí.

Ambasáda ale na četné telefonické vzkazy Pákistánce nereagovala. Nakonec se mu podařilo bariéru prolomit. Ačkoli obsah videokazety nebyl zveřejněn, jeden z amerických činitelů sdělil, že scény jsou děsivé.

VRAŽDA NA VIDEU

* Americký list The Washington Post s odvoláním na pákistánský zdroj blízký vyšetřování napsal, že pásek zachycuje Pearla jak mluví, jako kdyby vedl interview.
* Pak k němu náhle přistoupil jeden z útočníků a ostrým nástrojem mu prořízl hrdlo. Záznam je krátký a jsou na něm vidět také ruce dvou nebo tří únosců.
* Podle dalšího zdroje z okruhu vyšetřování únosci na záznamu trvajícím asi tři minuty Pearlovi dokonce uřízli hlavu.
* Jeden ze zadržených uvedl, že novinář byl unesen kvůli tomu, že byl Žid pracující proti islámu. To by mohlo vysvětlovat, proč teroristé Pearla před smrtí údajně donutili k výroku "jsem Žid".

Zmizel, protože věděl příliš mnoho
Vyšetřovatelé mají teorii, proč Daniel Pearl, který se věnoval propojení pákistánských tajných služeb s Talibanem a Al-Kajdou, zmizel. "Věděl příliš mnoho," tvrdí vyšetřovatelé.

Reportér listu The Wall Street Journal před svým zmizením pracoval na článku o Richardu Reidovi, který se v prosinci pokoušel v letadle na lince Paříž-Miami odpálit nálož ukrytou v botě, a o jeho možných stycích s Al-Kajdou a s Talibanem.

Pearl také sbíral informace o teroristických buňkách v Evropě a Severní Americe, které dostávaly příkazy z Afghánistánu. Jedna z těchto buněk, nazvaná Islamburg, operuje v USA a je napojena na náboženského vůdce jméném Mubarak Ali Šáh Gilani, s nímž chtěl Pearl dělat rozhovor.

Novinář také zkoumal možné spojení mezi pákistánskou vojenskou výzvědnou službou (ISI) a různými teroristickými skupinami operujícími v Afghánistánu. Proto při příjezdu nekontaktoval pákistánské úřady a vytvořil kolem sebe "tři vrstvy" utajení. Své aktivity udržoval v tajnosti.

FBI a pákistánští vyšetřovatelé, kteří po Pearlovi pátrali, se také dostali ke jménům několika bývalých důstojníků ISI, s nimiž byl novinář v kontaktu. Pearl věřil, že před útoky na USA někteří důstojnící ISI těsně spolupracovali s Al-Kajdou a Talibanem. Pákistán nenašel žádné důkazy, že by novinář kontaktoval některého z důstojníků.

SAÍD MÁ BOHATOU
MINULOST TERORISTY

* Umar Saíd Šajch patří k extrémnímu hnutí Muhammadova armáda, které má vazby na Al-Kajdu. Organizaci Indie spojuje s prosincovým útokem na indický parlament v Dillí.
* Dillí Saída dále podezřívá, že má prsty v převodu 100 tisíc dolarů na konto Muhammada Atty, jednoho z pilotů, kteří navedli letadlo na New York.
* Saíd je rovněž jedním ze tří islámských radikálů, které Indie propustila 31. prosince 1999 z vězení v rámci dohody s únosci letadla Indian Airlines. Pákistánští extremisté, kteří unesli stroj se 178 lidmi na trase Káthmándú-Dillí, žádali výměnou za propuštění rukojmích svobodu pro kašmírské radikály vězněné v Indii.

Pearl je mrtvý i živý, tvrdil Saíd
Policie zatkla osmadvacetiletého Saída Šajcha, v Lahore u hranic s Indií. Hned po zatčení Saíd nejprve tvrdil, že Pearl žije a že byl s jeho únosci před několika dny v kontaktu. 

Vyšetřovatelé se ale obávali, že to nemusí být pravda a že Saíd záměrně mlží, aby policisty zmátl. U soudu  pak ale tvrdil: "Pokud vím, tak je mrtvý." 

"Jestli to bylo dobře nebo špatně, na tom nezáleží. Pro čin jsem měl svoje důvody. Myslím si, že naše země by neměla sloužit potřebám Spojených států," řekl soudci.

Saíd Šajch, který je synem obchodníka s látkami, vyrostl ve východním Londýně a navštěvoval prestižní soukromé školy.

Těsně předtím, než se v roce 1993 připojil k islámskému džihádu, absolvoval studium na London School of Economics.

Jedna z fotografií, kterou obdržel 26. ledna prostřednictvím e-mailu americký deník The Wall Street Journal. Muž na ní je doprovodném textu identifikován jako reportér tohoto deníku v Pákistánu David Pearl, který je údajně špiónem CIA. Pearl je pohřešován od 23. ledna. (28. ledna 2002)

Policie eskortuje podezřelé z únosu zavražděného amerického novináře Daniela Pearla k soudu v jihopákistánském Karáčí. (25. února 2002)

Za mimořádných bezpečnostních opatření byla transportována k soudu ulicemi jihopákistánského Karáčí čtveřice obviněných v případě únosu a vraždy amerického novináře Daniela Pearla, 22. března 2002

Abdul Vahíd Katpar, obhájce jednoho z únosců novinářů Daniela Pearla, který byl zavražděn, odpovídá na otázky novinářů v pákistánském Karáčí. (12. dubna 2002)

Mariane, manželka amerického novináře Daniela Pearla, který byl unesen a zavražděn v Pákistánu, porodila v Paříži syna. Dítě vážilo 2,58 kilogramu a dostalo jméno Adam D. Pearl. "Matka i dítě jsou v pořádku," uvedla mluvčí rodiny Pearlových. Únosci novináře stojí v Pákistánu před soudem. (31. května 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Merkelová se sešla s pozůstalými po obětech teroristického útoku v Berlíně

Betonová zábrana na vánočních trzích v Lipsku. Nápis „děkuje“ Angele Merkelové

Německá kancléřka Angela Merkelová zahájila v Berlíně setkání s pozůstalými po obětech loňského teroristického útoku na...

Rusy zneklidňuje Severní Korea. Posilují protiraketovou obranu u hranic

Ruský protiletadlový a protiraketový systém S-400 Triumf

Ruská armáda přesunula na Dálný východ divizi moderních protiraketových systémů S-400. Severní Korea výrazně pokročila...

ANKETA: Vyberte nejkrásnější fotku roku 2017

Zvolte fotografii roku 2017 z vybraných snímků z obrazových článků Týden...

Která fotografie představená v rámci cyklu Týden obrazem se vám nejvíc líbí? Hlasujte v anketě iDNES.cz a zvolte tu...

Sobotkova vláda schválila demisiu. Babiš sa stane premiérom na Mikuláša

Sobotkova vláda schválila demisiu. Babiš sa stane premiérom na Mikuláša

HNonline.sk Nová vláda bude vymenovaná o dva týždne.Najdete na iDNES.cz