Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Peake: Škrt 9 miliard u školství zpochybňuje vyšší platy učitelům

  10:26aktualizováno  10:26
Jednání vládní koalice zablokoval spor o 9 miliard korun, které navrhuje ministr financí škrtnout příští rok resortu školství. Podle Věcí veřejných to ohrožuje již při vzniku vlády domluvené přidání 4 miliard korun na platy učitelů. "Je to pro nás zásadní," řekla iDNES.cz šéfka poslanců VV Karolína Peake. Chce dál jednat s premiérem o změnách ve vládě.

Věci veřejné jsou podle Karolíny Peake připraveny jednat s ODS i TOP 09, i kdyby už po 30. červnu neexistovala koaliční smlouva. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

TOP 09 a ODS ukončily jednání s Věcmi veřejnými o programové části vámi požadovaného dodatku ke koaliční smlouvě. Jsou ochotny podepsat jen to, co jste vyjednali dosud. Co teď udělají VV, vrátíte se k jednání a uděláte to?
Dnes jedeme do Ostravy, zítra máme být v Olomouci, uděláme si asi výjezdní zasedání předsednictva, protože většina členů předsednictva bude na tomto výjezdu. Samozřejmě se také poradíme s poslanci. Jsme připraveni jednat s premiérem o personálních otázkách. Souhlasím s TOP 09, že to je něco, u čeho oni sedět nemusí, protože je to věc mezi Věcmi veřejnými a premiérem.

Kdy budete pokračovat v jednání s premiérem?
Zatím jsme si žádný termín nestanovili. Je ale pravda, že zatím nemáme uzavřenou obsahovou část koaličního dodatku. Chtěli bychom mít jasno, jak bude pokračovat jednání o zásadních rozpočtových parametrech. Nechceme vyjednat všechny detaily státního rozpočtu na jednání koaliční devítky, ale myslíme, že je legitimní říci si, zda platí původní ustavení koaliční smlouvy o navýšení rozpočtu školství na platy učitelů, nebo neplatí. Nechceme přistoupit na to, že teď uzavřeme dodatek, všechno je v pořádku, budeme spolu dál a o tom, jestli platí původní koaliční smlouva, se pak znovu pohádáme za měsíc.

Dostat se na plus 4 miliardy by bylo komplikované

Od ministerstva financí jste dostali tabulku nazvanou "Výdaje státního rozpočtu podle kapitol v letech 2012 až 2014", podle které se mají největší škrty týkat školství. To má dostat příští rok o 9 miliard méně, v roce 2013 o dalších 12 miliard méně a v roce 2014 má přijít další škrt 11 miliard korun. Je spor o školství a platy učitelů nyní pro VV ten největší problém?
Ano. Je pro nás naprosto zásadní, zda platí původní koaliční smlouva, nebo nás čekají ještě další překvapení na našich resortech.

Jeden z vyjednavačů TOP 09 Stanislav Polčák uvedl, že peníze na platy učitelů se najdou, a ministr financí Kalousek iDNES.cz řekl, že škrty, které navrhl, jsou jen podkladem pro diskusi. To vám nestačí?
Takové vysvětlení jsme slyšeli i na jednání K9. Já chápu, že každé jednání musí začít nějakým výkopem. Musíte ale uznat, že dostat se z minus 9 miliard na plus 4 miliardy by bylo poněkud komplikované. Chtěli bychom mít nějaké záruky, že se k tomu skutečně dobereme.

Mluvili jste s ministrem školství Josefem Dobešem, co by Kalouskovy škrty znamenaly pro školství? Jestli je reálné, aby někde škrtl 13 miliard korun a mohl tak učitelům přidat 4 miliardy, aby se dostal na číslo navržené ministrem financí?
Samozřejmě jsme se s ním o tom bavili. Potvrdil nám likvidačnost návrhu minus 9 miliard u školství.

Pokud by to bylo jen na vás, šla byste a podepsala to, co bylo zatím vyjednáno, jak vás k tomu vyzývají ODS a TOP 09?
Myslím, že jsme opravdu neprojednali program do konce. Jsem ráda, že jsme se shodli na zdanění hazardu už od 1. 1. 2012. Chceme mít jasno v plnění původní koaliční dohody i co do rozpočtových parametrů v jednotlivých resortech.

Když máme naštvat hazard, je problém

Ministr Kalousek si ovšem stále není jistý, že se hazard podaří zdanit už od příštího roku. Argumentuje, že daňovou reformu může vrátit Senát, že zdržení způsobila i nutnost projednat daňové věci i s odboráři.
Takových věcí se stihlo, kde to naštvalo 90 procent obyvatelstva, a když máme naštvat loterijní společnosti, najednou to nejde.

Věříte, že se dohodnete do 30. června na koaličním dodatku, když TOP 09 ukončila jednání o programu a její předseda Karel Schwarzenberg řekl, že neustále přicházíte s novými požadavky?
Musím se zásadně ohradit proti tvrzení, že jsme přišli s nějakými novými požadavky. Přišli jsme jen jednat o dodatku ke koaliční smlouvě. Ustanovení o 14 miliardách do Státního fondu dopravní infrastruktury dal do dodatku Úřad vlády, sám pan premiér a ministr Kalousek to odmítli podepsat, takže do tohoto konfliktu jsme se dostali trochu náhodou. A tato věc je v dodatku už 14 dní nebo tři týdny, není to žádný nový požadavek ze včerejška.

VV jsou ochotny jednat i po 30. červnu

Znovu. Co budete dělat, jestliže TOP 09 už s vámi odmítá jednat o programu. Stáhnete po 30. červnu z vlády své zbylé ministry a řeknete, že budete tolerovat menšinovou vládu ODS a TOP 09?
Uvidíme, jak se to bude ještě vyvíjet. Poradíme se ve straně. Je pravda, že jsme před čtrnácti dny předali koaličním partnerům písemnou výpověď z koaliční smlouvy o zahájení smírčího řízení. Po 30. červnu budeme už jednat v režimu ukončené koaliční smlouvy, vypovězené koaliční smlouvy, ale jsme ochotni jednat dál. Žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří. Slyším ta stanoviska TOP 09, že už nechtějí dál jednat, ale my jsme k tomu dál připraveni.

Co znamenají vaše slova, že jste ochotni jednat "v režimu vypovězené koaliční smlouvy"? Znamená to s vašimi lidmi ve vládě nebo mimo ni?
To nechci teď komentovat. Do 30. června máme ještě pár dní čas, abychom si ujasnili jak uvnitř strany, tak s koaličními partnery, jak budeme postupovat.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Europoslanec Ježek se rozešel s ANO. Telička hnutí kritizuje za vlastní gól

Europoslanec Petr Ježek (na snímku z 24. února 2014)

Europoslanec Petr Ježek ukončil spolupráci s ANO kvůli odlišným názorům na podporu prezidenta Miloše Zemana ve volbách...

Studenti z Třebíče smontují auto pro silničáře, výrobci tomu nevěřili

Limitovaná edice nákladního vozu Tatra Phoenix Präsident připomíná 120 let od...

Studenti třebíčské průmyslové školy budou vlastními silami stavět nákladní auto. Za 1,65 milionu korun ho pro ně koupí...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz