Karolína Peake hovoří s novináři o registraci nové politické strany či hnutí. Ilustrační snímek

Karolína Peake hovoří s novináři o registraci nové politické strany či hnutí. Ilustrační snímek | foto: Michal Kamaryt, ČTK

Spiklenci schůzku neutajili. Peake požádá o registraci nové strany

  • 380
Vicepremiérka Karolína Peake požádá v řádu dnů o registraci nové strany či hnutí. Název zatím nemá, lidé, kteří opouštějí Věci veřejné, o něm přemýšlejí. "Je to ve stadiu brainstormingu," řekla Peake po schůzce se svými spojenci, kterou se spiklencům nepodařilo utajit. Přesný počet poslanců, kteří se k ní připojí, nechce zatím říci.

"Nepočítám s tím, že využijeme jména Věcí veřejných, myslím, že by to ani nebylo fér vzhledem k tomu, že jsme z Věcí veřejných vystoupili," uvedla vicepremiérka.

Hledání místa, kde se sešla se svými spojenci, připomínalo detektivní pátrání. Úřad vlády Peake po schůzce s premiérem Petrem Nečasem opustila tak, aby se vyhnula novinářům. Peake a její spojenci se pak sešli utajovaně ve Sněmovně, v kanceláři šéfa výboru pro sociální politiku Martina Vacka, poslance, jenž Věci veřejné také opustí. Novináři je nakonec vypátrali.

Jak Karolína Peake, tak ministr dopravy Pavel Dobeš potvrdili, že už nejsou členy Věci veřejných. "Předal jsem už rezignační dopis," uvedl Dobeš.

Kolik poslanců se Peake podařilo přetáhnout, není zatím jasné. Vicepremiérka trvá na tom, že první se číslo dozví premiér. Ten ve středu jasně řekl, že do pondělí musí být jasno, zda má vláda ODS, TOP 09 a platformy, kterou vytváří Peake, bezpečnou většinu ve Sněmovně. Nedefinoval, co je bezpečná většina. Už dříve ale řekl, že je to většina větší než se 101 či 102 poslanci.

"V prvé řadě řešíme ony počty, to zajímá každého, včetně pana premiéra, to je přirozené," prohlásila Peake. "Znovu musím říci, že to finální číslo povím nejprve panu premiérovi," uvedla vicepremiérka.

K její vznikající platformě, budoucí politické straně či hnutí, se zatím přihlásilo šest dalších poslanců zvolených původně za Věci veřejné - Dagmar Navrátilová, Viktor Paggio, Lenka Andrýsová, Jana Suchá, Jiří Rusnok a Martin Vacek.

Kromě nich také ministr dopravy Pavel Dobeš a pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Ve Vackově kanceláři se řešily i takové věci jako vznik internetových stránek připravující se politické strany.

Peake neuvažuje o tom, že by podala demisi. Na premiérovi Nečasovi podle ní záleží, zda požádá po rozpadu Věcí veřejných znovu o důvěru Sněmovny. K tomu Nečase vyzývají opoziční sociální demokraté. V opačném případě je ve hře i další hlasování o nedůvěře vládě (více o názoru opoziční ČSSD čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue