Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Peake: Jedničky za boj s korupcí? To bychom se museli nechat zavřít

  12:55aktualizováno  12:55
Za boj proti korupci dostala vláda od občanských sdružení v pololetí letošního školního roku většinou trojky. Vicepremiérka Karolína Peake řekla, že část kritiky přijímá. "Nejsem si ale jista, že bychom si jedničky nevysloužili jedině tím, že bychom se celá vláda nechali zavřít," prohlásila s úsměvem Peake.

Zástupci pprotikorupčních organizací představují ve Sněmovně pololetní vysvědčení vládě za její boj proti korupci (2. února 2012) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Chování vlády Petra Nečase v boji proti korupci zhodnotila občanská sdružení pouze jako "uspokojivé". Na hodnocení a známkování se podílely organizace Transparency International, Oživení, Otevřená společnost, Ekologický právní servis a Zelený kruh.

David Ondráčka z Transparency International ocenil zejména zatčení bývalého manažera Ředitelství silnic a dálnic Michala Haly, kterého před Vánocemi zatkli detektivové kvůli podezření z mnohamilionových úplatků při pronájmech dálničních odpočívadel.

"To je na úrovni zatčení některých ministrů. Teď ještě dohledat, kdo je zapsán v jeho notýsku," řekl Ondráčka v narážce na to, že policie při domovní prohlídce u Haly našla seznam příjemců černých peněz z politiky, který si Hala pro svou potřebu vedl, a nyní seznam analyzuje. (podrobnosti o razii u Haly zde)

Trojky vláda od občanských sdružení dostala v oblastech veřejné zakázky, kontrola úřadů, policie, financování politických stran, tvorba zákonů a samospráva. Čtyřky za pravidla pro kontrolu a dohlížení na střet zájmů, pětku za umožnění svobodného přístupu k informacím a dvojky za oblast justice a za ochranu oznamovatelů korupčního jednání. Jedničku žádnou.

Výhrady mají občanská sdružení například i k tomu, jak se vláda potýká s problémem anonymních akcií. "Vláda bohužel dosud nemá jasnou představu, jak problému systémově čelit," napsala sdružení do širšího hodnocení počínání vlády.

"Chceme vládě i společnost ukázat, že nevládní organizace postup vlády sledují," řekl Oldřich Kužílek, který zastupoval obecně prospěšnou společnost Otevřená společnost. Zároveň ale také působí také v poradním týmu vicepremiérky Peake.

Občanská sdružení vládě vytkla, že její protikorupční strategie nemá stanoveny jasné priority. Vede to pak podle nich k tomu, že úředníci a experti pracují na desítkách druhořadých věcí, místo toho, aby se soustředili na rychlou přípravu klíčových opatření.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ŽIVĚ: Sněmovna bude řešit vydání Svobody a Růžičky i odklad eReceptu

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovna by ve středu měla rozhodnout o vydání poslanců ODS Bohuslava Svobody a ANO Pavla Růžičky k trestnímu stíhání....

Zákaz alkoholu ve Sněmovně už neplatí. „Poslanci jsou dospělí lidé“

Panák pálenky

Při schůzích Sněmovny se opět může ve všech restauračních zařízeních v budovách dolní komory podávat alkohol. Předseda...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Takový normální porod
Takový normální porod

O porodu s časovým odstupem, nadhledem a snad i s vtipným podextem píše uživatelka eMimino.cz.

Najdete na iDNES.cz