Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pavučina právníků z Plzně: získali i moc nad soudy

  5:05aktualizováno  11:22
Znali se z plzeňských práv, spolupracují dodnes. Takový je příběh řady zajímavých zakázek. Jedna z nich je však mimořádná - soukromá škola dostala právo dělat klíčové posudky pro soudy, zjistila MF DNES.

Exministr Pavel Němec | foto: MF DNES

Jednou z nejvlivnějších institucí v trestních procesech v Česku je soukromá vysoká škola, která byla spojená s bývalým proděkanem plzeňských práv a klíčovou postavou tamního skandálu Milanem Kindlem. Oprávnění udělovat důležitá razítka dostala od Kindlova studenta, tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Němce.

Vysoká škola Karlovy Vary je jedinou soukromou institucí v Česku, která může zpracovávat rozhodující znalecké posudky v oboru kriminalistiky. Ty jsou často klíčovým důkazem v soudních procesech. Kromě toho, že je jejich vydávání výdělečné, má jejich tvůrce i velkou moc.

Už si to nepamatuji

Proč Pavel Němec svěřil klíčové posudky škole s minimem odborníků?

"Ve funkci ministra jsem jmenoval znalecké ústavy a znalce na základě doporučení příslušných odborných útvarů ministerstva, které garantovaly odbornou úroveň žadatele. S ohledem na uplynulý čas a počet různých jmenování si nemohu pamatovat každý konkrétní případ. Obecně však považuji za užitečné, že jsou znaleckými ústavy i nestátní instituce, neboť Policie ČR v roli znaleckého ústavu a současně v roli vyšetřovatele nemusí vždy budit důvěru v nestranné posouzení."

Škola byla donedávna personálně propojena s bývalým vedením plzeňských práv, dnes podezřelých z rozdávání titulů prominentům. Členem akademické rady byl dlouhá léta někdejší proděkan z Plzně Milan Kindl, hlavní aktér skandálu. Podle České televize vlastnil dříve karlovarskou školu Ondřej David, Kindlův partner z advokátní kanceláře.

Akreditační komise ministerstva školství, která nyní dokončila ve škole kontrolu, se nad oprávněním tamního Ústavu kriminalistiky a forenzních disciplín zpracovávat klíčové posudky pozastavila.

"Pro nás bylo překvapivé, že ústav dostal oprávnění druhého stupně, tedy že jejich posudek je u soudu ten rozhodující. V ústavu pracuje jen velmi malý okruh zaměstnanců, trvale asi čtyři. Většinu posudků nechávají vypracovávat externisty a oni je pouze podepisují," tvrdí šéfka Akreditační komise Vladimíra Dvořáková.

Kromě karlovarské školy mají oprávnění druhého stupně na podobné posudky jen Kriminalistický ústav, Generální ředitelství cel a policejní pyrotechnická služba.

Oprávnění od ministra

Oprávnění zpracovávat klíčové expertizy udělil karlovarské škole bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec. Učinil tak v červnu 2006, tedy těsně předtím, než odešel z ministerstva spravedlnosti do "politického důchodu". Právě Němec se přitom s Kindlem dobře zná, obhajoval u něj rigorózní práci a nedávno společně uspěli ve výběrovém řízení na poskytování právních služeb pro společnost ČEZ.

"Paní Dvořáková se k tomu nemá co vyjadřovat. My máme informaci, že akreditaci dostaneme i pro další čtyři roky, to znamená, že na škole nejsou závažné nedostatky," říká rektor karlovarské školy Pavel Švejda.

Připouští, že na kriminalistickém ústavu jeho školy chybějí lidé, ale hájí se tím, že to je problém každé fakulty. Ne každá však může vydávat rozhodující posudky pro soudy.

Pavouk vztahů mezi odvolaným vedením právnické fakulty a vlivnými lidmi v byznysu a politiceHlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Zeman přijal ministerské kandidáty. S Plagou řešil inkluzi, s Milkem kanál

Kandidát na ministra školství Robert Plaga (ANO) po schůzce s prezidentem...

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech přijal další tři kandidáty na ministry. Přijel za ním adept na ministra...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz