Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (vpravo) s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (vpravo) s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Díky Rampulovi soud popsal, jak se mají žalobci chovat, říká jejich šéf

  • 56
Nejvyšší správní soud po více než roce ukončil tahanice o tom, jestli Vlastimil Rampula může dál zastávat funkci vrchního státního zástupce. Rampulův nadřízený, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman o rozhodnutí tvrdí, že je to zároveň obecné vodítko, jak se musí chovat každý žalobce.

Soudci Nejvyššího státního soudu (NSS) v úterý oznámili, že kritizovaný vrchní státní zástupce Vlastimil Rampula musí opustit kancelář. NSS totiž zrušil rozsudek pražského soudu, který před několika měsíci řekl, že Rampula má ve funkci zůstat i přes odpor ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

Tomu se už dlouho nelíbilo, že některé velké kauzy pod Rampulovým dohledem se neúměrně natahovaly nebo vyzněly do prázdna (detaily zde). Podobný názor zastával i Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Máte radost, že Nejvyšší správní soud dal za pravdu výhradám pana ministra a vašim?
Takhle bych to úplně neformuloval, ale to rozhodnutí samozřejmě vítám. A jsem velmi rád, že soudci udělali to, v co jsem doufal. Nezabývali se totiž výhradně jen případem pana Rampuly, ale především obecně řekli, jak se mají státní zástupci chovat.

Jak to myslíte?
Doteď byl v předpisech velmi vágní pojem závažné porušení povinností, za které bylo možné odvolání z funkce. A Nejvyšší správní soud teď konkrétně řekl, co do tohoto pojmu může konkrétně patřit. To je velmi cenné i do budoucna pro řešení dalších podobných sporů.

Zaujalo vás v rozhodnutí NSS ještě něco?
Moc se mi líbí, že se v dokumentu píše, že cenou za velkou moc je velká zodpovědnost. Přece není možné svalit vinu za vlastní selhání na podřízené. Myslím, že tohle se děje obecně v celé české společnosti, nejenom na státních zastupitelstvích.
NSS také popsal osobní integritu žalobců - mají být rozhodní, odvážní a stateční. I to platí pro všechny, nejen pro případ pana Rampuly.

Městský soud v Praze, který musí spor ministra Pospíšila s panem Rampulou znovu projednat, vázán rozhodnutím NSS. Znamená to tedy, že Vlastimil Rampula končí jako vrchní státní zástupce?
Nerad předjímám, navíc nemůžu zasahovat do rozhodnutí soudu. Ale protože Nejvyšší správní soud zrušil předchozí verdikt, tak de facto není pan Rampula v tuto chvíli vrchním žalobcem. De iure to bude ve chvíli, kdy rozhodnutí NSS s písemným odůvodněním dorazí stranám sporu, tedy panu Rampulovi a ministerstvu spravedlnosti.

Už máte v hlavě jména těch, kteří by mohli zaujmout místo pana Rampuly jako vrchního státního zástupce? Vrátí se tam například Stanislav Mečl, který tam před nějakou dobou pana Rampulu nahradil?
Já zásadně personální otázky ponechávám bez komentáře. Nejdřív si o tom chci promluvit s těmi dotyčnými a s panem ministrem, až potom to vyhlásím. Ne obráceně.

A co se stane s těmi kauzami, za které byl pan Rampula kritizovaný jako jsou například gripeny, pandury nebo případ České pivo? Nařídíte jejich prověření/znovuotevření?
Tohle nezáleží na mně, kroky budou zcela v gesci nového vrchního státního zástupce. Já do toho zasahovat nebudu.

Co bude s Rampulovým náměstkem Liborem Grygárkem, který byl kritizovaný podobně jako pan Rampula sám?
I obsazení postů náměstků je plně v gesci Vrchního státního zastupitelství, já do toho nemám co mluvit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video