Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

Pátým dnem pokračuje líčení se žháři z Vítkova
13:14
Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, dnešní on-line reportáž končí.
13:07
Pape navrhuje, aby na první dva svědky, tedy Vassiova a Kudělu, bylo podáno trestní oznámení z nepřekažení a neoznámení trestného činu. Soudce uzavírá dnešní jednání. To bude pokračovat zítra v devět hodin ráno.
13:01
"Reportáž o Vítkovu jsem viděla v televizi. Pamatuji si, že den před tím, tedy v den, kdy se to stalo, Jerrymu (Lukešovi) někdo volal na mobil. Bylo to okolo půl deváté, Kdo mu volal, to nevím, byl to krátký hovor. Ve 21 hodin znovu Jerrymu zvonil telefon a za pět minut odešel z domu. Vrátil se asi o ůl druhé ráno. Vzbudil mě. Neptala jsem se, kde byl, jen jsem se podívala, kolik je hodin. Ráno jsem se ho ptala, kde byl. Řekl že v Pekle, tu hospodu znám. Večer jsem viděla reportáž z Vítkova, ptala jsem se ho, jestli to neudělal on nebo jeho kamarádi, věděla jsem, že nemá rád Cikány. Popřel to. Ptala jsem se ho vícekrát, myslela jsem,že s tím může mít něco společného, on to popřel. Jeho chopvání se změnilo, doma téměř nebýval," stojí ve výpovědi Lukešovy přítelkyně. Obžalovaní se k ní nechtějí vyjadřovat. Soudce volá dnešní poslední svědkyni Renátu Martikánovou. Ta ale nedorazila.
12:59
"Vadilo mi, že na nějaké demonstraci vůbec byl. Jednou pro něho někdo přišel, on řekl, že si jde zakouřit a já ho pak viděla až za dva dny. Řekla jsem mu, že mi vadí, že tam chodí, bála jsem se o něj a o naši malou holčičku. Bylo mu to ale všechno jedno, on si to vyslechne a více se o tom nebaví. Pak jsem ho viděla zase na nějaké demonstraci v reportáži televize. (...) Měli jsme neshody, dvakrát se ode mě odstěhoval na pár měsíců." V protokolu je zapsáno i to, že Šanová při výslechu několikrát plakala. Policistům potvrdila, že Lukeš nesnáší Romy. "Nadává na ně a vyjadřuje se o nich jako černých tla**ch."
12:40
Soud čte policejní výpověď Nikoly Šanové. "S Lukešem jsem se seznámila před pěti a půl lety. Po půl roce jsme spolu začali žít, otěhotněla jsem. V roce 2006 se nám narodila dcera. Na mateřské pracoval Jarda jako dělník. (...) Náš vztah? Dával přednost kamarádům přede mnou a dcerou, navštěvoval hospody. V létě 2008 podal výpověď a byl nezaměsnaný. Pobírala jsem mateřskou a Jerry (Lukeš) dostával podporu, z toho jsme platili nájem a domácnost. Pak ale dávky přestal pobírat a my žili jen z mateřské. Jestli znám jeho kamarády? Některé ano. Co je spojuje, to jsou demonstrace."
12:39
Vaculík se převlékl, má červené triko. Vypovídá Nikola Šanová, přítelkyně Lukeše a matka jeho dcery. Šanová je rozrušená a odmítá vypovídat. Při odchodu se podívá na jaromíra Lukeše a nemá daleko k pláči. Soud volá další svědkyni, ta však na chodbě není.
11:33
Soudce vyzval Vaculíka, aby se převlékl a nařídil do 12:30 hodin přestávku.
11:32
Obhájce Vaculíka Petr Kausta se ohradil proti slovům Markuse Papeho, který uvedl, že podává trestní oznámení kvůli tričku, které má Vaculík na sobě. Soud mezitím volá dalšího svědka Jakuba Demeleho. Ten tvrdí, že Lukeše zná, o Vítkově ale nic neví. Soudce čte výpověď Schäfera. Pape do toho žádá, aby soud zakročil proti Vaculíkově tričku. "Zakročte proti tomu, aby pan obžalovaný měl tričko s motivem násilí a nápisem Thor Steiner, který se prodává v neonacistických obchodech a nosí se na demonstrací - vyhrožuje tím svědkům." Soudce se ptá Vaculíka, zda se může převléct. Jeho obhájce upozorňuje, že triko je volně prodejné v kamenných obchodech a může si ho koupit kdokoli. "Ten nápis znamená název výrobce triček," řekl Kausta s tím, že dává podnět státní zástupkyni Bilíkové, aby prošetřila, zda to jeho dnešní vystoupení není křivé obvinění. Vaculík vysvětluje, že triko mu koupil bratr ještě před tím, než byl zadržený. "Postava s kladivem je mytologická. Tričko jsem koupil legálně, líbilo se mi, nevidím důvod, proč bych ho neměl nosit."
11:25
Obhájce Vaculíka brání klienta, že nikomu nevyhrožuje. Soud čte výpověď Víta Schäfera, který byl spolu s ostatními na opavském hřbitově. "Lukeš mi v onu sobotu v půlnoci v hospodě řekl, že pochopím z televize, co se stalo. V televizi bylo, že hořel barák ve Vítkově, že malá holčička utrpěla popáleniny. Vnímal jsem to, že je to sviňárna. (...) Neoznámil jsem to policii, protože jsem nevěděl, že se to oznamovat musí." Obžalovaní se k výpovědi nevyjadřují.
11:20
Soudce si všiml znaku na trička obžalovaného Vaculíka. "Co je to za znak?" Zmocněnec Kudrika Markus Pape říká, že triko je z pochodu neonacistů. "Motiv vyhrožuje svědkům, podáváme trestní oznámení pro vyhrožování," říká Pape. Soudce si prohlíží tričko, další zmocněnec chce, aby byla celá věc zaprotokolovaná.
11:15
"Za týden po Vítkově mi volal kamarád, že bych měl něco vidět. Jeli jsme na parkoviště před opavským hřbitovem, tam čekal Müller a Vaculík, Vassiov a další lidé. Šli jsme za hřbitovní zídku, jeden z kluků z Benešova nám ukázal nějaké papíry. Byla na něm naše jména, data narození´a další osobní údaje, značky našich aut. Papíry byly nadepsány Akce Vítek. Sešli jsme se pak ještě v hospodě, proběhla informační schůzka. Kdo tam byl, to už si nepamatuju," stojí ve výpovědi Hnilky. Obžalovaní se k ní nechtějí vyjadřovat.
11:12
"Znám všechny čtyři obviněné, spíše než podle jmen je znám podle obličeje. Nejdéle znám Lukeše. Nejsem členem žádného pravicového hnutí nebo strany, jsem sympatizantem Dělnické strany. Chce řešit romskou problematiku. Štve mě, že stát dává miliardy na pomoc Romům místo aby je dával do školství nebo zdravotnictví," stojí v písemném přepisu výpovědi Hnilky.
11:10
Žalobkyně Brigita Bilíková komentuje fakt, že nikdo z kamarádů čtyř obžalovaných u soudu nevypovídá: "Je to ukázka jednání lidí v té komunitě. Využili svého práva, možná by si výpovědí mohli přivodit sami sobě trestní stíhání," řekla Bilíková. Soud bude číst policejní výpovědi dalších svědků.
10:50
Obvinění se ke čtené výpovědi Marka Kuděly odmítli vyjádřit. Soudce předvolává další svědky, kterým jsou Marek Hnilka a Vít Schäfer. Oba odmítají vypovídat. Soudce nařizuje čtvrhodinovou přestávku.
10:45
Podezření podle Kuděly padlo na Lukeše. "Předtím tvrdil, že byl na policii a že mu řekli, aby se nadlouho rozloučil se svou rodinou a že se mu už vypisují papíry na vazbu. A najednou byl venku," stojí v policejní výpovědi. Kuděla také řekl, že podrobnosti o Vítkovu nezná. Celou věc prý policii neohlásil, protože nevěděl, že je trestná.
10:40
Kuděla policistům popsal strach obviněných: "Po několika dnech u mě zazvonil Lukeš. Řekl mi, že si užívá poslední dny s rodinou a potřebuje mluvit s Vaculíkem. Když přišel ještě znovu s nějakým kamarádem, řekl mi, že ho sledují policajti. (...) Přijeli za mnou Vassiov s Müllerem a Vaculíkem, že je to vážné. Domluvili jsme se, že pojedeme na městský hřbitov. Ptal jsem se znovu, o co jde. Řekli mi, že u mých dveří musela být kriminálka, že se vše dozvím pak. Na hřbitově v Opavě jsme se dohodli, že se sejdeme za hřbitovem, rozdělili jsme se, abychom nešli ve skupině. Vaculík pak vytáhl papíry, byla tam jména našich známých, bydliště a údaje o našich rodičích. Ptal jsem se, odkud to má. Prý to našel pracovník, který uklízel park v Horním Benešově. Ptali jsme se, jestli potřebují pomoc. Někdo řekl, že někdo musel práskat, že tam jsou důvěrné informace."
10:30
"Během týdne jsem se nesetkal s žádným z obviněných. Asi dva týdny po požáru jsem zahlédl Lukeše u školky. Prozvonil jsem ho a šel jsem za ním. Zeptal se mě, co říkám na ten Vítkov. Řekl jsem, že to je velká věc, že policajti půjdou po všech. On řekl, že už jdou i po něm," stojí ve výpovědi Kuděly.
10:20
Soud čte výpověď kamaráda obviněných Marka Kuděly: "Znám všechny čtyři obviněné. Jsou to kamarádi. Potkali jsme se na různých akcích. O plánování požáru ve Vítkově jsem nevěděl. Nevím, kdo s tím přišel, kdo to řídil, kdo házel. Dozvěděl jsem se to den po tom požáru, co se tam stalo. Kamarád mi poslali vzkaz, že je mu jasné, že jde o Romy. Napsal jsem mu, že je to moc, že tam bylo malé dítě. Psal jsem si s Vassiovem, řešili jsme závažnost činu a jeho rozsah."
10:15
K výpovědi se vyjádřují obžalovaní. Vaculík říká, že část, kde se mluvilo o něm, je zcela nepravdivá. "Pasáž, kdy Vassiov říkal, že já jsem navrhoval něco většího, to není pravda," dodává Müller. Lukeš a Cojocaru se nechtějí vyjadřovat. Jeden z obhájců zpochybňuje výpověď Vassiova. Podle něj není výpověď procesně správná, protože byl Vassiov vyslýchán jako jeden z podezřelých ve žhářské kauze. Podle obhájce byl Vassiov pod tlakem a vypovídal tak, aby se zachránil.