Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pátrání pokračuje v omezené míře

  18:35aktualizováno  18:35
Brno - Policisté omezili rozsah pátrání po sourozencích Vosmanských. Akce, na jižní Moravě dosud největší svého druhu, je stále neúspěšná. Hledání dětí se nyní věnuje už jen přibližně pět desítek lidí. Malé skupinky policistů vyjíždějí pouze na jednotlivá vytypovaná místa.
Prohlédněte si fotogalerii a videoreportáže z pátrání.

"Stále zůstává pořádková služba a kriminalisté vyhodnocují každou stopu. Jenom už do toho nebude zapojeno tolik lidí," říkal zástupce policejního ředitele Vratislav Rak už před srpnovými závody mistrovství světa silničních motocyklů v Brně.

Třináctiletá Dagmar a její o dva roky mladší bratr Jan Vosmanští se vydali se svým belgickým švagrem Stephanem Knaepenem 30. 7. na výlet po jihomoravských památkách. Policie po nich začala pátrat 3. srpna. Minulý týden našla v Ostopovicích na Brněnsku Belgičanův vůz a o den později u Nebovid v okrese Brno-venkov i jeho mrtvolu. Místa, kde by se děti mohly nacházet, vytipovali specialisté na základě zbytků zeminy na nalezeném autě, fotografií z Belgičanova fotoaparátu a dalšího pátrání.

Belgičan byl stíhán za znásilnění
Reportéři belgické televize TVL, kteří natáčeli v Brně, potvrdili, že Stephan Knaepen byl podle belgické policie odsouzen na dva roky a deset měsíců za znásilnění.

"O jeho minulosti opravdu nic nevíme, byl k dětem hodný, vždyť s Dášou a Honzou byl na výletě už asi pětkrát v minulých letech, jednou dokonce na týden, a vždycky se v pohodě vrátili" řekl jeden z příbuzných pohřešovaných dětí.

Policejní mluvčí Kamila Janíčková Belgičanovu minulost komentovat nechtěla.

Test DNA potvrdil Knaepenovu totožnost
Testy DNA jednoznačně prokázaly, že muž, který byl nalezen mrtvý 8. srpna u Nebovid na Brněnsku, je belgický občan Stephan Knaepen. Společně se svými příbuznými, sourozenci Janem a Dagmar Vosmanskými, byl pohřešován od konce července.

"Nebyli jsme si zcela jisti, protože nalezené tělo bylo ve značném stadiu rozkladu, ale na základě těchto testů a na základě osobních dokladů můžeme potvrdit, že se skutečně jedná o Knaepena," potvrdila v pátek 17. srpna Janíčková.

"Toto zjištění je pro nás přínosem, ale nemůžeme nijak zúžit okruh podezřelých. Verzí je několik. Je to velmi složitý případ a my skládáme kousek po kousku všechny události, které mohly následovat," dodala mluvčí.

POPIS DĚTÍ

Jedenáctiletý Jan měří 150 centimetrů, má hnědé vlasy střižené na ježka a hnědé oči. Jeho sestra měří 170 centimetrů, má světlé vlasy a zelenohnědé oči. Devět dětí Vosmanských žije v Hranicích na Moravě.

Pro rodinu umírá naděje poslední
Rodina Vosmanských se rozhodla pátrat znovu po dětech na vlastní pěst. "Stále věříme, že děti najdeme, živé, byly samostatné, uměly se vždycky o sebe postarat," řekl otec dětí Vladimír Vosmanský.

Policisté při pátrání vybírají místa, kde složení půdy odpovídá vzorkům odebraným z prázdného Renaultu Espace, kterým děti s Belgičanem Stephanem Knaepenem odjely na výlet. "Používáme geologickou mapu a podle toho hledáme určitá místa, kde se trojice mohla pohybovat," řekla mluvčí.

Svědkyně tvrdí, že děti viděla
Podle doposud známých svědectví byli sourozenci před svým zmizením vždy spatřeny v doprovodu svého belgického švagra. V pondělí se však podařilo získat svědectví ženy, která tvrdí, že sourozence spatřila samotné.

"Přesný den si nepamatuji, ale víc než čtrnáct dní to není. Stála jsem u silnice a viděla, jak obě děti jedou do kpce směrem na Nesovice," řekla Hana Bubeníčková z obce Snovídky u Nesovic na Vyškovsku. Žena uvedla, že na děti volala, ale ty se ani neotočily. "Jsem si jistá, že šlo o pohřešované sourozence," řekla Hana Bubeníčková. Podle ní jely děti na kolech a nebyl s nimi nikdo dospělý.

Mohou být děti živé?
Policisté stále oficiálně říkají, že existuje možnost, že jsou děti naživu. "Nikdo neví, co s nimi je, musíme věřit, že žijí," řekl šéf vyšetřovací týmu Jiří Hrubeš. V to věří i rodina.

Mezi policisty se však neoficiálně stále častěji hovoří o tom, že naděje, že Jan a Dagmar ještě žijí, je téměř nulová. "Děti mají jedenáct a třináct let, obě byly zvyklé spát v přírodě, chodily do skauta. Kdyby žily, určitě by se ozvaly aspoň rodině nebo by se po nich nějaká stopa objevila, někdo by je viděl, někde by přespaly," řekl jeden z kriminalistů, který se případy ztracených dětí zabývá.

I výběr lokalit, kde policisté a vojáci pátrají, nasvědčuje tomu, že hledají spíše těla než živé děti. Policisté v rojnicích totiž procházejí pole, husté, místy až neprostupné lesy, rybníky a také bažiny.

Belgičanova minulost
Klíčem k celém případu se stále více jeví minulost sedmačtyřicetiletého Belgičana Stephana Knaepena. Muže, který před dvaceti roky sloužil ve francouzské cizinecké legii a dotáhl to na kapitána, muže, který se v Belgii dvakrát oženil a rozvedl a nakonec si před pěti roky vzal tehdy sedmnáctiletou Miladu Vosmanskou. S ní žil v Brně v nenápadném domku na okraji města a měl s ní tři děti. K pobytu se nikdy nepřihlásil, do Belgie jezdil jednou za tři měsíce pro důchod. S nikým kromě rodiny se v tuzemsku nestýkal, nikdy se nenaučil česky.

"Je důležité, co se dovíme od belgické policie a z jeho zdravotní dokumentace," říkají policisté. "Stále čekáme na výsledky šetření v Belgii," řekla mluvčí Janíčková, která informaci o jeho trestu za znásilnění zatím odmítá komentovat.

Navíc se prošetřuje požár, který někdo založil v domě Knaepenových ve Starém Lískovci 1. sprna, tedy v den, kdy se měl Knaepen zabít a byl domku na dohled. Jednou z variant je přitom to, že oheň založil samotný Knaepen těsně předtím, než se předávkoval nebo byl předávkován léky.

JAK PROBÍHALO PÁTRÁNÍ

Čtvrtek 23.srpna:
Policisté prohledali okolí obce Křižanovice, Koryčany a cesty v Buchlovských lesích. Celé území zkontroloval vrtulník, 56 čtverečních kilometrů pak prošla rojnice. Policisté prozkoumali také sto čtverečních kilometrů polních a lesních cest a jejich blízkého okolí, následně se rozhodli rozsáhlá pátrání zrušit. Malé skupinky budou dále vyjíždět už jenom na jednotlivá vytypovaná místa.

Středa 22. srpna:
Ani další pátrání pěti set padesáti vojáků a policistů nepřineslo nic nového. Tříkilometrová rojnice prohledala husté lesy v okolí Koryčan na Kroměřížsku a Ořechova u Brna. 

"Po upozornění jednoho občana na podivný zápach prohledávali policisté okolí Ořechova nedaleko Brna. Nakonec tam našli mrtvou lišku," zhodnotila akci Janíčková.

Policie potvrdila, že mrtvý byl pohřešovaný Belgičan

Pátráme dostatečně, říkají policisté

Úterý 21. srpna:
Ráno se rozběhla největší pátrací akce v zemi za poslední roky. Ale ani tři a půl kilometru dlouhá rojnice, ve které 550 policistů a vojáků pročesávalo patnáct kilometrů čtverečních v Chřibech na Kroměřížsku, nové stopy po dětech, které byly nezvěstní už jednadvacátý den, nepřinesla.

Nezodpovězené otázky, záhady

1. Požár v domě, kde Knaepen byl
Někdo ho založil úmyslně v den, kdy Knaepen zemřel, to znamená 1. sprna. Do předsíně vylil bezín a zapálil. Rodinu zbudil pes, stačili vyběhnout ven, požár se nerozšířil na celý dům. Jedna z variant je, že oheň zapálil Knaepen, který chtěl zabít svou rodinu, druhá, že požár zapálil někdo, kdo odstranil Knaepena.

2. Zabezpečovací zařízení
Na Knaepenově jinak obyčejném a nenápadném domě v Brně Starém Lískovci bylo zabezpečovací zařízení. Ten, kdo založil požár věděl, jak ho obejít - to by potvrzovalo, že s požárem měl něco společného Knaepen.

3. Nález těla a auta
Tělo leželo v Nebovidech na místě, odkud je dalekohledem vidět dům Knaepena v Brně, auto bylo v Ostopovicích, odkud je to do Starého Lískovce jenom pár kilometrů. Navíc se svědci rozcházejí ve výpovědích, kdy se tam auto objevilo. Někteří tvrdí, že až ve středu ráno a to by znamenalo, že ho tam dovezl někdo jiný než Knaepen. Další lidé tvrdí, že už tam stálo dřív.

4. Místa, kde se muž i s dětmi pohyboval
Jediným místem, kde je zatím hodnověrně potvrzené, že tam trojice byla, jsou Nesovice a okolí. Jsou odtud fotky a také svědectví lidí. U další místa, jako je Buchlov nebo Velehrad, si lidé nepamatují, kdy se tam trojice přesně objevila, jsou rozpory ve výpovědích.

Pátrací tým prošel lesy v okolí obcí Zástřizly, Cetechovice a Staré Hutě. "Šlo o velmi náročný terén, pátrání nepřineslo žádný hmatatelný výsledek," konstatovala jihomoravská policejní mluvčí. "Měli jsme sice nějaké ojedinělé nálezy, zbytky oděvů, láhve od minerálky, ale jejich následnou expertízou se prokázalo, že nemají vztah k případu," dodala.

Policisté a vojáci se prodírali hustým houštím a kopřivami. "Sice už moc nevěříme, že děti najdeme živé, ale naděje umírá poslední," řekl jeden z policistů.

Janíčková tvrdí, že policie reaguje na všechny podněty od občanů, přestože jsou jich denně desítky. "Žádná z těchto informací však zatím nevedla k posunu v pátrání," uvedla. Nepříliš věrohodné jsou podle ní i informace senzibilů a psychotroniků, kteří nabízejí policistům své služby.

Neděle 19. srpna:
Po více než dvou týdnech náročného pátrání v lesích, rybnících a loukách Vyškovska a Kroměřížska dostali pátrači den volna.

Vyšetřovací tým zasedl na velkou poradu, na níž vyhodnocoval dosavadní poznatky a rozhodoval, co bude dál.

Pátek 17. srpna:
Tři stovky policistů a vojáků ráno prohledávaly oblast v okolí Nítkovic, poté pátrací skupina překročila hranici moravských okresů Vyškov a Kroměříž. Dno vodní nádrže v Koryčanech prohledali potápěči. Už den před tím se do pátrání poprvé zapojili i vojáci.

Sobota 13. srpna:
Na 300 policistů a vojáků hledalo v zalesněném terénu u Kunkovic na Kroměřížsku. V hledání policistům pomáhal opět i vrtulník.

Místní lidé policisty upozornili na tábořiště, odkud se šířil zápach. "Místo policisté propátrali důkladněji, ale nenašli nic. Nemáme ani stopu, která by nasvědčovala tomu, že by se děti se svým příbuzným v těchto místech pohybovaly," oznámila policejní mluvčí. Dodala, že se zaměřili na stan a spací pytle sourozenců.

Policisté pátrají po desetiletém Janu Vosmanském (vlevo) a jeho o dva roky starší sestře Dagmar.

Policejní mluvčí Bartoníková hovoří na tiskové konferenci o ztracených dětech, 13. srpna 2001

Policisté pátrali po zmizelých dětech v okolí Nesovic na Vyškovsku, 15. srpna 2001

Desetiletý Jan Vosmanský a jeho o dva roky starší sestra Dagmar jsou nezvěstní už dva týdny. Děti vyjely se svým švagrem Belgičanem Stephanem Knaepenem 30. července na výlet po jižní Moravě. Cizinec byl minulý týden nalezen mrtev, 15. srpna 2001

Desítky policistů hledaly v okolí vesnice Nesovice na Vyškovsku ztracené děli. Jejich pátrání na polích, v lesích a u vodních ploch ale nepřineslo žádné výsledky, 15. srpna 2001

Policisté hledají Jana a Dagmar Vosmanských z Hranic na Moravě. Desetiletý Jan měří 150 centimetrů, má hnědé vlasy střižené na ježka a hnědé oči. Jeho sestra měří 170 centimetrů, má světlé vlasy a zelenohnědé oči, 15. srpna 2001

Policisté prohledávají okolí Koračan

Policisté prohledávají okolí Koračan

Policisté se připravují na pátrání

Policisté prohledávají okolí Koračan

Policisté prohledávají okolí Koryčan

Policisté prohledávají okolí Koračan

Policisté a vojáci rozvinuli tři a půl kilometru dlouhou rojnici

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Případ seniora z Karvinska obviněného ze zneužívání dívek míří k soudu

ilustrační snímek

Bohumínskému propagátorovi cyklistiky a organizátorovi mnoha akcí hrozí až desetiletý trest. Policisté ho viní z...

Holčička v lese spadla do studny. Ve školce si hrála na schovávanou

Pohled do staré šestimetrové studny v lese, kam spadla čtyřletá dívenka.

Hra v lesní školce na Frýdecko-Místecku dopoledne málem skončila tragédií. Čtyřletá dívka tam totiž při hře na...

V litvínovské chemičce ráno hořelo, požár se obešel bez zranění

Letecké záběry požáru v areálu chemičky Unipetrol v  Záluží u Litvínova.

V areálu Unipetrolu v Záluží ráno hořelo na jednotce parciální oxidace, tedy výrobně vodíku. Požár se obešel bez...

Hyundai H 350 2,5 CRDI  záruka
Hyundai H 350 2,5 CRDI záruka

r.v. 2016, naj. 3 501 km, diesel
465 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz