Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Patnáctiletí kluci za dvě století výrazně povyrostli

  9:59aktualizováno  9:59
Současní patnáctiletí chlapci jsou v průměru o 27 centimetrů vyšší, než byli jejich vrstevníci na konci 18. století. Průměrná tělesná výška českých dospělých mužů se jen za posledních sto let zvedla o 11 centimetrů. Ženy povyrostly o deset centimetrů.
Ještě v roce 1991 se průměrné výšky chlapců a dívek shodovaly. Ilustrační foto

Ještě v roce 1991 se průměrné výšky chlapců a dívek shodovaly. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Růst člověka před sto lety končil v jednadvaceti letech, nyní se zastavuje už v 18 letech," řekla Jana Vignerová ze Státního zdravotního ústavu.

Podle ní se do tří let dítěte více uplatňují genetické faktory, v pozdějším věku je tělesný vývoj jedince více ovlivněn vnějším prostředím, například zdravotní péčí, kvalitou výživy nebo úrovní hygieny.

Česká republika se řadí k několika málo zemím, kde mají rozsáhlé antropologické výzkumy dlouholetou tradici. První studii v českých zemích za Rakouska-Uherska provedl lékař a antropolog Jindřich Matiegka, který v roce 1895 změřil 100 tisíc školních dětí.

V roce 1951 pak proběhlo první poválečné měření. Na něj v desetiletých intervalech navazovaly další výzkumy. V jejich rámci bylo změřeno tři až pět procent dětské a dospívající populace, tedy 60 až 120 tisíc dětí a mladých lidí ve věku do 19 let.

Podle posledních výsledků z roku 2001 dochází ke zpomalování růstu. Průměrná tělesná výška osmnáctiletých chlapců byla na počátku třetího tisíciletí 180 centimetrů, dívky měřily 167 centimetrů.

Poprvé v historii výzkumů byli třináctiletí chlapci vyšší než dívky. Ještě v roce 1991 se průměrné výšky obou pohlaví shodovaly. Nepotvrdila se ale domněnka, že děti z Prahy mají nejvyšší průměrnou výšku.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se...

Najdete na iDNES.cz