Pátek třináctého: opravdu nosí smůlu?

  • 15
Ukradl vám někdo peněženku? Nebo jste si vymkli kotník? To nebude náhoda. Je totiž pátek třináctého. Pověra o smolném pátku je mezi lidmi tolik zakořeněná, že se někteří dokonce obávají vyjít v tento den z domova nebo si raději neplánují žádný výlet či důležité rozhodnutí.

HLASUJTE V ANKETĚ:
Bojíte se pátku třináctého?

"V pátek 13. bych si nešel ani pro důchod," řekl důchodce Jan Měňavý z Prahy. Je totiž přesvědčen, že by se mu mohlo stát něco zlého.

Podobné obavy však měli i mnohem slavnější lidé. Například císař Napoleon prý v pátek 13. nevedl žádnou bitvu.

Podle matematických výpočtů se pátek třináctého vyskytuje až třikrát v roce, ale to zpravidla jen jednou za jedenáct let. Odborníci dosud nezjistili, jak vůbec pověra o tomto "černém" dni vznikla.

Ještě staří Římané a Germáni považovali pátek za šťastný den, který byl zasvěcen bohyním lásky. S nástupem křesťanství byly však pozitivní vlastnosti tohoto dne stále více potlačovány.

V pátek byl totiž ukřižován Ježíš Kristus a při jeho poslední večeři sedělo kolem stolu třináct lidí, přičemž tím třináctým byl zrádce Jidáš. Z toho se například vyvozovalo, že nikdy nemá být pozváno třináct hostů a stejný počet osob nemá ani sedět u jednoho stolu.

Podle astrologa a numerologa Martina Zdrůbka si však lidé osudové neštěstí sami namlouvají. "Je to spíš tak, že si celý pátek třináctého namlouváme, že se něco stane, a tím si to přivoláme," řekl.

Zdrůbek je přesvědčen, že třináctý únor bude naopak šťastný. "Dařit se bude převážně studijním typům. Kdo se dnes bude věnovat studiu, dosáhne pozoruhodných výsledků," prohlásil.

Tomu však příliš nevěří učitelka Zuzana Křenová ze základní školy v Praze na Balabence, která říká, že děti odmítají psát v pátek třináctého testy a nechat se zkoušet. "Vymlouvají se, že by jim to přineslo smůlu," vysvětluje učitelka.


Video